Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
13 kwietnia 2015

Będzie deficyt. Wszystko przez podatek od wyrobisk

Będzie deficyt. Wszystko przez podatek od wyrobisk
fot. jastrzebieonline.pl

Prawie 32 mln zł - tyle ma wynieść deficyt budżetowy za rok 2015. To pierwszy raz od wielu lat, kiedy nasze miasto będzie na tak dużym minusie. Wszystko przez konieczność zwrotu 85 mln zł za podatek od wyrobisk.

O zwrocie podatku mówiło się od wielu lat, jednak dopiero na przełomie listopada i grudnia 2014 roku pojawiła się pewna informacja o konieczności ich zwrotu. Jastrzębie-Zdrój zapłaci najwięcej ze wszystkich gmin górniczych, bo aż 85 mln zł.

Na początku miasta górnicze liczyły na przedawnienie części podatku, ale tak się nie stało. Jastrzębska Spółka Węglowa łącznie może odzyskać od gmin nawet 140 mln zł. Nie będzie zwlekać z pobieraniem pieniędzy, w szczególności, że spółka jest w nienajlepszej sytuacji finansowej.

- Sytuacja jest bardzo poważna i stoimy przed ogromnym problemem, bo to około 25% całego budżetu miasta - mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Miasto już pod koniec 2014 roku oddało 50 mln zł. W marcu 2015 roku decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego miasto zwróciło jeszcze 26 mln zł. Do zwrotu pozostało około 10 mln zł. Wiadomo, że deficyt budżetowy pod koniec 2015 roku wyniesienie prawie 32 mln zł. Z tego powodu koniecznie będą cięcia oraz wstrzymanie lub przesunięcie niektórych inwestycji w czasie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Przyszłość kopalni i miejsc pracy zagrożona? JSW: Przyszłość kopalni i miejsc pracy zagrożona?

JSW i spółki-córki finansują "biuletyn partyjny PiS"? JSW i spółki-córki finansują "biuletyn partyjny PiS"?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Podatnicy17.04.2015 12:11

Redukcja etatów w U.M. Podstawa.

ojtam16.04.2015 17:39

Musimy najpierw wszystkich z UM wypi.....ić , co mieszkają poza Jastrzębiem i działają celowo na szkodę Jastrzebia, a uwierzcie mi, że inwestorzy będą się pchać drzwiami i oknami, a nie będą przekierowani do rybola czy wodzisławia.

Gość16.04.2015 16:16

Ale jadu w was ludzie... Mnie nie obchodzi kto jest skarbnikiem czy doradcą. Możę być nawet Rusek, Żyd czy murzyn. Ważne żeby dobrze pracował. Dzielcie dalej społeczeństwo a daleko zajdziemy...

SJZ16.04.2015 16:13

A co się dziwicie, że w Jastrzębiu pracują sami mieszkańcy ościennych miast? Młodzi, wykształceni Jastrzębianie wyjechali za granicę albo do innych miast, bo nie mieli tu żadnych perspektyw. Jastrzębie to miasto emerytów, zarządzane przez rybniczan, wodzisławian i cieszynian. Nawet "doradcy" prezydenta nie są jastrzębianinami.

gość16.04.2015 13:52

aquapark i rynek nie pobudzi rozwoju jastrzębia

only15.04.2015 21:00

Ja sPOkojnie czekam na darmowe autobusy, aquapark i rynek.

do Do gość z 12:3415.04.2015 20:58

można porównać jakby nasi sąsiedzi Rosjanie zasiadali w polskim sejmie

Pokaż wszystkie opinie (32)