Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
EkoOkna
17 kwietnia 2015

Niedługo ruszy e-bilet w autobusach MZK

Niedługo ruszy e-bilet w autobusach MZK
fot. MZK Jastrzębie-Zdrój

Kończą się prace związane z wdrożeniem systemu e-biletu autobusowego. Aktualne, papierowe bilety będą obowiązywać jeszcze do końca czerwca. Elektroniczny bilet ruszy 4 maja.

Wnioski o wydanie karty e-biletu należy składać w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Przemysłowej 1 w Jastrzębiu-Zdroju, poprzez pocztę lub elektronicznie na stronie mzkjastrzebie.com w zakładce e-bilet.

Gdy otrzymamy już swój e-bilet, po wejściu do autobusu należy go przyłożyć do dowolnego kasownika (niezależni czy jest to bilet okresowy czy "portmonetka"). Przy wyjściu z autobusu należy powtórzyć czynność. To pozwoli, w przypadku "elektronicznej portmonetki", na zwrot kosztów zapłaconego przejazdu, ponieważ kasując bilet przy wsiadaniu system pobierze maksymalną opłatę za przejazd.

E-bilet ruszy 4 maja. Papierowe bilety będą jeszcze dostępne do końca czerwca.

-  Kierowcy autobusów będą, w miarę możliwości czasowych, także sprzedawali bilety. Bilety będą cały czas papierowe, lecz będą się coraz częściej pojawiać bilety drukowane z bileterki kierowcy na konkretny kurs, zastępując bilety sprzedawane z "bloczka" - informuje Międzygminny Związek Komunikacyjny.

Zmieni się również cennik biletów jednorazowych. Cena nie będzie liczona za czas przejazdu lecz ilość przystanków. Na przykład, za przejazd do pięciu przystanków zapłacimy 2,40 zł (ulgowy 1,20 zł). Cennik dostępny jest na stronie e-biletmzkjastrzebie.com

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Rodzic12.11.2016 22:02

Córka ucząca się, posiadająca miesięczny szkolny, już drugi raz zgubiła E-bilet. To jest to ciągłe wkładanie i wyciąganie z kieszeni przy przesiadaniu się do kolejnych autobusów! Kiedyś było dobrze, człowiek kupował miesięczny i miał spokój! Teraz - do celów statystycznych - trzeba każdorazowo udowadniać, że nie jest się wielbłądem! I kolejny raz musimy się fatygować do MZK i uiszczać kolejną już opłatę za wydanie duplikatu. Niezły biznes. Słowem, dziękuję Pani Prezydent miasta Jastrzębia Zdroju, z Platformy zwanej Obywatelską!

aldek21.04.2015 15:14

Ruszą tak szybko jak testowane od kilku miesięcy tablice elektroniczne?

Gość21.04.2015 9:09

moim zdaniem wyjasnienie jest proste. E-bilet załadowany normalnym biletem miesięcznym, raz już aktywowany, przykładamy do kasownika:
- celem statystyk
- celem poszukiwania biletu, wielokrotnego wkładania i wyciągania biletu z kieszeni itp. , aby zwiekszyć możliwość zgubienia go i zakupu nowego

mieszkaniec20.04.2015 19:17

Po co te wszystkie kombinacje z biletami
skoro komunikacja autobusowa ma być
za darmo, niech za te elektroniczne bilety
płacą Filip i Gość z własnych pieniędzy.

Filip do Gość 20.04.2015 10:44

Do Gość

Powiem tak po 1, jak nie zarejestruje przejazdu za pomocą e-biletu zakodowanego biletem Miesięcznym czy okresowym to możecie liczyć ze w razie nalotu kanarów zapłacicie karę, czyli mandat za brak ważnego biletu. Potwierdzenie nie upoważnia, że ma się wykupiony bilet na dany czas .

Ba, ale teraz na tej podstawie będą wiedzieć, ile osób korzysta z danego autobusu.
Prawa popieram cię jak był papierkowy czy na Miesiąc czy Okresowy , to nie było konieczność odbijania .

A teraz wchodzi nowość do MZK i każda osoba, która będzie nawet osoby, które mają ukończone 70 lat lub są na Znacznym ( dawnej 1 Grupa ) niepełnosprawności będą musieli zgłosić się do tego Biura i złożyć wniosek o e-bilet i po odebraniu będą musieli za każdym razem co będą wsiadać do obojętniej linii i te osoby co będą mieli zakodowany bilet na Miesiąc lub okresowy tez będą musieć pamiętać za każdym razem o przyłożenie e-biletu do 1 zamontowanych kasowników w autobusie

Jak MZK Jastrzębie twierdzi ze, to jest ułatwienie dla osób starszych i schorowanych, bo nie będą już musli ze sobą posiadać dowodu osobistego a te osoby co korzystają z Miesięcznych lub okresowych i te co posiadają ulgi to już przy sobie nie będą musli posiadać żadnych dokumentów, bo te wszystko będzie zapisane na e-bileie

A jak dalej nie rozumiesz to polecam zadzwonić do tego Biura i zapytaj się dla czego mamy za każdym razem odbijać tą e-bilet zakodowany na Miesiąc lub biletem okresowym.

Lepiej jak, by Władze MZK Jastrzębie dalej do wyboru co pasażer woli czy woli tradycyjny bilet papierkowy czy być może woli już nowość i zapisywać te bilety już na e-bilecie/?

Ale jak wiesz Rybniku te e-karty tam działają już od chyba jak dobrze pamiętam od 2008 roku i tam większa ilość pasażerów zakupuje bilety u kierowcy, bo często jestem w Rybniku to idzie, to zauważyć

Ale jak, by ci w tym Biurze Obsługi Klienta MZK wyjaśnili dla czego musimy e-bilet zakodowanym biletem zbliżać do kasownika to, jak byś mogłeś opis do dokładnie na tym forum , bo sam w tym już trochę się pogubiłem

Gość20.04.2015 8:35

nadal nie rozumiem sensu ponownego przykładania biletu miesięcznego raz już aktywowanego. Statystyki statystykami, ale chyba bilet miesięczny kupuję dla wygody, żeby później nie musieć latać po kasownikach, tak jak było to w wersji papierowej...

Filip do Gość 19.04.2015 13:52

Do Gość

Po 1 musisz przyłożyć ten e-bilet imienny z zdjęciem i każdy bilet czy Miesięczny na 30 dni lub 31 dni lub okresowy na 15 dni lub 7 dni będziemy musieli je przykładać do 1 z kasowników w autobusie w celu zarejestrowania swojego przejazdu w danej linii np jak wsiadasz na Przystanku dajny Al Piłsudskiego U.M. i przyłożysz e-bilet imienny do 1 z tych kasowników i zarejestrujesz swój przejazd ( a jak tego nie zrobisz to w razie nalotu kanarów grozi mandat karny za brak ważnego biletu ) i wysiadasz np na Przystanku 1 Maja Bank to już przy wyjściu nie ma konieczności ponownego zbliżania e-biletu do kasowników. I jak być powracał z powrotem tą samą czynność musisz powtórzyć tak jak wyżej jest opisane .

A jak, by ktoś miał ochotę i pobawić się wirtualny kasownik - to polecam wejść na tego linka http://www.wirtualnykasownik.mzk.zgora.pl/index3.html 

Tak samo jak jest w MZK w Zielonej Górze na i u nasz ten e-bilet działać

Proszę o komentarze do tego mojego komentarza jak wam ta zabawa z wirtualnym kasownikiem się podoba !!

Pokaż wszystkie opinie (34)