Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
23 kwietnia 2015

Szlęk: Musimy zwiększyć wydobycie węgla koksowego

Szlęk: Musimy zwiększyć wydobycie węgla koksowego
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Edward Szlęk, nowy prezes JSW, który zacznie zarządzać spółką 27 kwietnia, chce odbudować w wydobycie węgla koksowego. Rocznie ma to być 10 mln ton.

Podczas sesji górniczej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes elekt Jastrzębskiej Spółki Węglowej wskazywał na konieczność zwiększenia produkcji węgla koksowego.

- Jastrzębska Spółka Węglowa zmniejszyła w ostatnich latach ilość węgla typu 35. Natomiast pojawił się zbyt duży udział węgla energetycznego w całej produkcji, bo wynosi on aż 30 procent. Trzeba odbudować wydobycie węgla typu 35 do nawet 10 mln ton - mówił Edward Szlęk.

W Europie produkuje się 60 mln ton węgla koksowego. Koszt wydobycia w kopalniach odkrywkowych to 20 dolarów, w kopalniach średniogłębinowych około 50-60 dolarów a w kopalniach głębinowych to ponad 100 dolarów. W JSW wydajność na jednego pracownika w ciągu roku przekracza 600 ton.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią? Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią?

JSW: Zmiana w zarządzaniu spółką JSW: Zmiana w zarządzaniu spółką

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Karol24.04.2015 21:51

Sami świetni fachowcy sie tu odzywają. Ciekawe dlaczego nie startowali na stanowisko prezesa JSW. Każdy jest mądry w bajdurzeniu.

Do a 24.04.2015 15:00

Byś miał pojecie jakieś to byś głupot nie pisał a tak piszesz co dzieci na podwórku powiedzą .
Na Polach Gołkowickich jest węgiel ale do produkcji szczotek i elektrod grafitowych.

a24.04.2015 10:04

Taki węgiel jest w polu Gołkowickim( a nawet czysty grafit pokł 605,609) , ale nieprzemyślane działania doprowadziły do likwidacji kop Moszczenica, komuchy wiedziały, gdzie jest kasa, a kapitaliści dostali stołki w Brukseli za likwidację kopalń.

igła23.04.2015 15:40

Najdzelniejszy z prezesów-tylko skąd go weźmiesz? Ze Szczygłowic? Bo w starych kopalniach (Jas-Mos, Borynia, Zofiówka) już go coraz mniej. Zostaje Pniówek i ...rozbabrane pole Bzie.
Bajki o węglu typu 35 w Budryku i Szczygłowicach niech niektórzy opowiadacze snują dla małych dzieci. Gdyby on tam nawet był to z głębokości 1300-1500 metrów za 80 dolarów go nie wyciągniesz (nawet przy zarobkach górników na poziomie średniej krajowej). O Krupińskim nie wspomnę bo tam tego typu węgla wogóle nie ma. Mimo wszystko życzę powodzenia i proponuję na przyszłośc nie snuć wizji marzycielskich, a przed ważnymi wystapieniami trochę konsultacji z fachowcami też się przyda. Miłego dnia życzę.