Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
EkoOkna
23 kwietnia 2015

Szlęk: Musimy zwiększyć wydobycie węgla koksowego

Szlęk: Musimy zwiększyć wydobycie węgla koksowego
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Edward Szlęk, nowy prezes JSW, który zacznie zarządzać spółką 27 kwietnia, chce odbudować w wydobycie węgla koksowego. Rocznie ma to być 10 mln ton.

Podczas sesji górniczej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes elekt Jastrzębskiej Spółki Węglowej wskazywał na konieczność zwiększenia produkcji węgla koksowego.

- Jastrzębska Spółka Węglowa zmniejszyła w ostatnich latach ilość węgla typu 35. Natomiast pojawił się zbyt duży udział węgla energetycznego w całej produkcji, bo wynosi on aż 30 procent. Trzeba odbudować wydobycie węgla typu 35 do nawet 10 mln ton - mówił Edward Szlęk.

W Europie produkuje się 60 mln ton węgla koksowego. Koszt wydobycia w kopalniach odkrywkowych to 20 dolarów, w kopalniach średniogłębinowych około 50-60 dolarów a w kopalniach głębinowych to ponad 100 dolarów. W JSW wydajność na jednego pracownika w ciągu roku przekracza 600 ton.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Karol24.04.2015 21:51

Sami świetni fachowcy sie tu odzywają. Ciekawe dlaczego nie startowali na stanowisko prezesa JSW. Każdy jest mądry w bajdurzeniu.

Do a 24.04.2015 15:00

Byś miał pojecie jakieś to byś głupot nie pisał a tak piszesz co dzieci na podwórku powiedzą .
Na Polach Gołkowickich jest węgiel ale do produkcji szczotek i elektrod grafitowych.

a24.04.2015 10:04

Taki węgiel jest w polu Gołkowickim( a nawet czysty grafit pokł 605,609) , ale nieprzemyślane działania doprowadziły do likwidacji kop Moszczenica, komuchy wiedziały, gdzie jest kasa, a kapitaliści dostali stołki w Brukseli za likwidację kopalń.

igła23.04.2015 15:40

Najdzelniejszy z prezesów-tylko skąd go weźmiesz? Ze Szczygłowic? Bo w starych kopalniach (Jas-Mos, Borynia, Zofiówka) już go coraz mniej. Zostaje Pniówek i ...rozbabrane pole Bzie.
Bajki o węglu typu 35 w Budryku i Szczygłowicach niech niektórzy opowiadacze snują dla małych dzieci. Gdyby on tam nawet był to z głębokości 1300-1500 metrów za 80 dolarów go nie wyciągniesz (nawet przy zarobkach górników na poziomie średniej krajowej). O Krupińskim nie wspomnę bo tam tego typu węgla wogóle nie ma. Mimo wszystko życzę powodzenia i proponuję na przyszłośc nie snuć wizji marzycielskich, a przed ważnymi wystapieniami trochę konsultacji z fachowcami też się przyda. Miłego dnia życzę.