Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
12 maja 2015

Co ze Strefą Centrum? Czy powstanie galeria?

Co ze Strefą Centrum? Czy  powstanie galeria?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Sprawa strefy centrum wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Grupa mieszkańców wciąż protestuje przeciwko budowie galerii. Czy powstanie rynek, park czy miejsce pracy dla ponad 600 mieszkańców?

Grupa mieszkańców chce zablokować budowę obiektu handlowego w strefie centrum, czyli terenie leżącym w kwadracie ulic Warszawskiej, Północnej, Sybiraków i Porozumienia Jastrzębskiego. Mieszkańcy chcą by wybudować tam rynek lub park - miejsce, które będzie integrować jastrzębian. Głównym argumentem zaprzestania inwestycji jest zniszczenie zieleni i tym samym pozbawienie przyjaznego miejsca dla gatunków chronionych, które mają się tam znajdować.

Jak mówi Agnieszka Korbel ze stowarzyszenia "Wzrastaj" na tym terenie znajduje się wiele gatunków chronionych. Urząd Miasta jednak nie potwierdza tego faktu.

- Tygrzyk paskowany nie jest już owadem chronionym (…) Nie znaleziono również trzyszcza piaskowego. - informuje Urząd Miasta.

Obywatele, którzy chcą zablokować budowę centrum handlowego w tym miejscu, proponują by powstał tam rynek lub park. Chcą by samą galerię handlową przenieść w inne miejsce. Szanse są na to jednak nikłe, ponieważ inwestor nie zrezygnuje ze swojego terenu na rzecz innego, mniej atrakcyjnego. Jest jedno wyjście - zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Wiąże się, to jednak z wypłatą dużego odszkodowania dla inwestora, którego teren utraci wartość. A na to miasta nie stać.

- Jeśli to jest teren prywatny, wart miliony złotych, to nikt tam nie zbuduje parków, basenów - mówi Norbert Małolepszy (PiS).

Przypomnijmy, że centrum jakie miałoby powstać w tym miejscu będzie miało powierzchnię 84 500 m2 (sam budynek 36 000 m2). Obiekt ma mieć dwie kondygnacje, a w części jedną. Znajdzie się tam zespół budynków usługowo-handlowo-rozrywkowych, parking podziemny i naziemny, strefa ekspozycyjna, kino, plac zabaw, teren aktywności sportowej i teren zielony. Dodatkowo urząd miasta zabezpieczył część terenu - las bukowy - który zostanie zachowany. Ogólnie ma zostać zachowane 15% terenu zielonego. Takie są plany, choć nie ma jeszcze szczegółowego projektu i wizualizacji. Miasto otrzyma je razem z kompletem dokumentów, przed rozpoczęciem budowy.

Jak mówi Anna Hetman, planowane jest spotkanie i konferencja prasowa z udziałem inwestora, który przedstawi szczegółowy plan i wizualizację terenu. Na razie jednak nie wiadomo kiedy dokładnie takie spotkanie się odbędzie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prawdą po oczach: fabryki to nie grzyby po deszczu Prawdą po oczach: fabryki to nie grzyby po deszczu

Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (129)
.20.05.2015 22:17

Miejsca pracy za 5 zł / h w kolejnej galerii. Myślenie PO... praca jest, nieważne, że śmieciowa, ale statystyki bezrobocia na korzyść!

do tom20.05.2015 22:00

w centrum gdzie masz nieużytki, no chyba, ze w Bziu chcesz mieć park miejski, a w Ruptawie rynek.

tom do " do do do tom" 14.05.2015 21:16.05.2015 23:48

"Gdzie ty masz jeszcze jakieś nieużytki, bo ja nie znam takich, coś ci się bredzi"

Nie użytki Przykład
KSSE ruptawa 5,15 ha
KSSE Bzie 5,91 ha
SRK Moszczenica 5,9908 ha
KSSE Moszczenica 5,0946 ha

do obiektywny16.05.2015 22:41

no jeśli ktoś chodzi do fast foodu, je te badziewie odgrzewane w mokrofali, i nazywa tego typu przybytek restauracją no to jest wieśniakiem, taka prawda. W restauracji, gimbusku, to powinien być kucharz, a pokaż mi kucharza w fast foodzie:D W KFC, w McDonalds albo w jakiejkowleik pizzeri? Nie ma.

obiektywny16.05.2015 21:41

oj sorry ale wiochą jest kogos obrazac nie majac argumentow , no chyba ze dla Ciebie KFC to sklep odzieżowy :) to nie wypowiadam się na temat twojej wiedzy( zerowej ) .Wioske to Wy chcecie zrobić z naszej strefy centrum zostawiając w takiej postaci jak jest ,pozdrawiam i bez odbioru

do obiektywny16.05.2015 20:24

oj, sory, ale wiejski z ciebie gimbus, jeśli twierdzisz, ze KFC to restauracja. hehe, łyknij trochę świata dzieciaku, a nie tylko fast fooda na zasadzie "my już są amerykany", bo hamburgery z mikrofali zremy :DDD

beti16.05.2015 15:40

Nie wiem skad przedstawiciele protestujących wytrzasnęli 2000 miejsc parkingowych naziemnych skoro 800 ma być podziemnych . A tak można było zrozumieć z ich wypowiedzi na konferencji.

Pokaż wszystkie opinie (129)