Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
15 maja 2015

JSW: "Mamy bezpieczny poziom gotówki"

JSW: "Mamy bezpieczny poziom gotówki"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

- Dzięki wdrożeniu programu poprawy płynności, spółka zachowała bezpieczny poziom gotówki - informuje JSW. Mimo strajku JSW odrobiła straty w produkcji.

Produkcja za I kwartał tego roku wyniosła 3,6 mln ton. To o jedną szóstą mniej niż kwartał wcześniej. To wina strajku. Jednak już w marcu udało się przywrócić poziom produkcji do najwyższych historycznie poziomów - miesięcznie ponad 1,5 mln ton.

Mimo niskich cen węgla koksowego udało się utrzymać poziom zbliżony do I kwartału 2014 roku. Sprzedaż był tylko 7% niższa niż w ostatnim kwartale roku 2014. Sprzedano łącznie 2,6 mln ton. Możliwe to było m.in. dzięki zredukowaniu zapasów węgla o ponad 20%.

- Straty będące wynikiem akcji strajkowej i niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne spowodowały, że wdrażamy bardziej pogłębiony program restrukturyzacji. Nacisk położyliśmy na istotne ograniczenie kosztów działalności, aby przywrócić rentowność Grupy. Porozumienie ze związkami zawodowymi umożliwiło również oszczędności w sferze pracowniczej - mówi Edward Szlęk, Prezes Zarządu JSW.

W związku z wprowadzeniem programu oszczędności kontynuowano zmniejszanie nakładów na inwestycje. W I kwartale były aż o 56% niższe niż w poprzednim kwartale i kosztowały 263,2 mln zł.

Z uwagi na strajk skutkujący długotrwałą przerwą w produkcji i stratami oraz z uwagi na wypłatę części "czternastek", stan środków pieniężnych i lokat krótkoterminowych JSW na koniec marca wyniósł prawie 570 mln zł. Ubytek gotówki był więc mniejszy niż w poprzednim kwartale.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią? Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią?

JSW: Zmiana w zarządzaniu spółką JSW: Zmiana w zarządzaniu spółką

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
zenek18.05.2015 9:11

no to kiedy zyski?

do rzeczowy17.05.2015 20:46

rząd nie wspomaga JSW, bo nie tylko nie musi, ale i NIE MOZE, prawo nie pozwala wspomagać takich spółek. Więc nie bredź.

Rzeczowy17.05.2015 14:21

Do Jarosław Z. -Ten strajk był wywołany przeciw włądzy czyli PO i PSL. Teraz to rząd musi wspomagać JSW i Kampanię Węglową. Ten straj i ten w Kompani był wywołany przeciw rządowi. Został wywołany przez związkowców. W strajku w JSW widać było jak związkowcy przymuszali do kontynuowania protestu. Do taku na budynke JSW zostali wykorzystani chuligani. Kto ich do tego namówił. Sami przyszli? To związkowcy z Solidarności namówili ich i opłacili. Chodziło o zachęcenie górników do przyłączenia się do ataku na budynek i broniącą go policjantów. Związkowcy chcieli aby kilku górników zostało postrzelonych. Wtedy można było wywołać kolejne protesty. A to wszystko pozwoliłoby na wykazanie nieudolności rządu (PO i PSL) i doprowadzenie do przyspieszonych wyborów. Takie wybory są zadrą w sercu Jarosława Kaczyńskiego. Chciał za wszelką cenę się odegrać z zemsty za takie same wybory wymierzone w PiS który rządził krajem. Taka jest prawda o strajku w górnictwie.

Bakający17.05.2015 14:00

A co z związkowcami, którzy nas tak załatwili? Wyszli obronną ręką bo za nimi ktoś stoi?

Obiektywny17.05.2015 13:43

Niech żyje zwiazek zawodowy SOLIDARNOŚĆ. To ich działcze chcieli doprowadzić do zniwszczenia JSW na polecenie Jarosława Kaczyńskiego. Związkowcy podpisali umowę z PiS o współpracy co jest zaprzeczeniem działania związku zawodowego, który chce bronić pracowników przed pracodawcami i władzą.

do związkowców17.05.2015 12:45

no to łomy w dłoń i rozpierducha.

Marcin17.05.2015 0:58

No to zaraz się zacznie wrzask o wypłate premii za zyski

Pokaż wszystkie opinie (19)