Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
15 maja 2015

JSW: "Mamy bezpieczny poziom gotówki"

JSW: "Mamy bezpieczny poziom gotówki"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

- Dzięki wdrożeniu programu poprawy płynności, spółka zachowała bezpieczny poziom gotówki - informuje JSW. Mimo strajku JSW odrobiła straty w produkcji.

Produkcja za I kwartał tego roku wyniosła 3,6 mln ton. To o jedną szóstą mniej niż kwartał wcześniej. To wina strajku. Jednak już w marcu udało się przywrócić poziom produkcji do najwyższych historycznie poziomów - miesięcznie ponad 1,5 mln ton.

Mimo niskich cen węgla koksowego udało się utrzymać poziom zbliżony do I kwartału 2014 roku. Sprzedaż był tylko 7% niższa niż w ostatnim kwartale roku 2014. Sprzedano łącznie 2,6 mln ton. Możliwe to było m.in. dzięki zredukowaniu zapasów węgla o ponad 20%.

- Straty będące wynikiem akcji strajkowej i niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne spowodowały, że wdrażamy bardziej pogłębiony program restrukturyzacji. Nacisk położyliśmy na istotne ograniczenie kosztów działalności, aby przywrócić rentowność Grupy. Porozumienie ze związkami zawodowymi umożliwiło również oszczędności w sferze pracowniczej - mówi Edward Szlęk, Prezes Zarządu JSW.

W związku z wprowadzeniem programu oszczędności kontynuowano zmniejszanie nakładów na inwestycje. W I kwartale były aż o 56% niższe niż w poprzednim kwartale i kosztowały 263,2 mln zł.

Z uwagi na strajk skutkujący długotrwałą przerwą w produkcji i stratami oraz z uwagi na wypłatę części "czternastek", stan środków pieniężnych i lokat krótkoterminowych JSW na koniec marca wyniósł prawie 570 mln zł. Ubytek gotówki był więc mniejszy niż w poprzednim kwartale.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
zenek18.05.2015 9:11

no to kiedy zyski?

do rzeczowy17.05.2015 20:46

rząd nie wspomaga JSW, bo nie tylko nie musi, ale i NIE MOZE, prawo nie pozwala wspomagać takich spółek. Więc nie bredź.

Rzeczowy17.05.2015 14:21

Do Jarosław Z. -Ten strajk był wywołany przeciw włądzy czyli PO i PSL. Teraz to rząd musi wspomagać JSW i Kampanię Węglową. Ten straj i ten w Kompani był wywołany przeciw rządowi. Został wywołany przez związkowców. W strajku w JSW widać było jak związkowcy przymuszali do kontynuowania protestu. Do taku na budynke JSW zostali wykorzystani chuligani. Kto ich do tego namówił. Sami przyszli? To związkowcy z Solidarności namówili ich i opłacili. Chodziło o zachęcenie górników do przyłączenia się do ataku na budynek i broniącą go policjantów. Związkowcy chcieli aby kilku górników zostało postrzelonych. Wtedy można było wywołać kolejne protesty. A to wszystko pozwoliłoby na wykazanie nieudolności rządu (PO i PSL) i doprowadzenie do przyspieszonych wyborów. Takie wybory są zadrą w sercu Jarosława Kaczyńskiego. Chciał za wszelką cenę się odegrać z zemsty za takie same wybory wymierzone w PiS który rządził krajem. Taka jest prawda o strajku w górnictwie.

Bakający17.05.2015 14:00

A co z związkowcami, którzy nas tak załatwili? Wyszli obronną ręką bo za nimi ktoś stoi?

Obiektywny17.05.2015 13:43

Niech żyje zwiazek zawodowy SOLIDARNOŚĆ. To ich działcze chcieli doprowadzić do zniwszczenia JSW na polecenie Jarosława Kaczyńskiego. Związkowcy podpisali umowę z PiS o współpracy co jest zaprzeczeniem działania związku zawodowego, który chce bronić pracowników przed pracodawcami i władzą.

do związkowców17.05.2015 12:45

no to łomy w dłoń i rozpierducha.

Marcin17.05.2015 0:58

No to zaraz się zacznie wrzask o wypłate premii za zyski

Pokaż wszystkie opinie (19)