Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
22 maja 2015

Szymon Klimczak: Godło trzeba szanować

Szymon Klimczak: Godło trzeba szanować
fot. Łukasz Wilczyński / jastrzebieonline.pl

Podczas czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości, radny Szymon Klimczak odniósł się do zarzutów jednego z dziennikarzy, jakoby miał wymuszać na nim zdjęcia nakrycia głowy ze względów religijnych.

O sprawie pisaliśmy tydzień temu. Podczas Komisji Kultury i Sportu doszło do awantury między obecnym na sali lokalnym dziennikarzem oraz członkami komisji. Według słów radnego Szymona Klimczaka, dziennikarz miał zachowywać się w lekceważący sposób i nie reagować na prośby o zdjęcie nakrycia głowy z powodu wiszącego krzyża oraz godła. Dziennikarz miał tłumaczyć, że wolność konstytucyjna zapewnia mu możliwość noszenia dowolnego ubioru, nawet jeśli jest ekstrawagancki.

- Jestem w stanie zrozumieć, że ktoś może mieć inne poglądy religijne, ale godło trzeba szanować. Nasi przodkowie ginęli kiedyś za Polskę z wyszytym na sztandarach Orłem Białym i hasłem Bóg, Honor i Ojczyzna. Ponadto ustawa o godle, fladze i hymnie narodowym stanowi w Art. 1 co jest symbolem narodowym - a takim wg prawa jest Orzeł Biały i w tym samym artykule jest przepis, że każda instytucja i osoba ma obowiązek czcić te symbole, bo podlegają szczególnej ochronie prawnej - mówi Szymon Klimczak.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Policja pilnuje na skrzyżowaniach Uwaga! Policja pilnuje na skrzyżowaniach

Radni PiS negatywnie o OWN. Z gestem Kozakiewicza w tle Radni PiS negatywnie o OWN. Z gestem Kozakiewicza w tle

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (48)
olsen 27.05.2015 20:27

Na wskazanym ponizej portalu autor sam pisze komentarze.

Człowiek w czapce27.05.2015 8:54

Dobrze napisane http://www.jas.info.pl/publicystyka/kapelusz-symbolem-wolnosci/ 

do bernardyna26.05.2015 9:43

A z jakiego powodu miałby się bać? Chyba, że po zwycięstwie Dudy Matusiak będzie palił na stosach czarownice i niezależnych dziennikarzy.

bernardyn26.05.2015 9:04

podobno dziennikarz "w czapce" trzepie galotami ze strachu

Polak z godłem25.05.2015 20:48

Godło trzeba szanować a nie korzystać z niego żeby błysnąć. Bo to brak szacunku dla godła. Spadaj do swego szefa bo obrażasz zdrowy rozsądek. A to jest główna "zaleta" członków PiS.

SJZ6825.05.2015 19:45

A tak incydent określił p. Sławomir Żmudziński "NIM źle ocenił również zachowanie Szymona Klimczaka (PiS), który miał wymuszać na obecnym na sali dziennikarzu "przestrzegania w budynku świeckim norm o charakterze religijnym".

,,,,,25.05.2015 19:25

Sz, Klimczak sprowadza temat do kapelusza. Problemem są naciski na dziennikarza. Od kiedy to w radzie miasta zaprasza się przedstawiciela prasy i dyskutuje na temat jego artykułu, a o to w tej sprawie chodzi. Klimczak niech nie odwraca kota ogonem tylko skomentuje te fragment poprzedniego artykułu:

"Autor tekstu zaproszony został na obrady komisji pod pretekstem omówienia sprawy klubu hokejowego. Tymczasem, jak tłumaczy, żądano od niego wyjaśnień w sprawie artykułu oraz wywierano na niego naciski.

- Komisja nie ma podstaw prawnych do wzywania dziennikarza i zmuszania go do wyjaśnień. Jest to zamach na wolność słowa. Sprawa została już zgłoszona do prokuratury - mówi dziennikarz.

- Uważamy, iż to media są powołane do oceny przedstawicieli władzy samorządowej, a nie na odwrót. Uważamy za niedopuszczalne wykorzystywanie organów miasta, jego majątku, w celu tłumienia krytyki prasowej. Zachowanie radnego Andrzeja Matusiaka i innych radnych uczestniczących w tym wątpliwej jakości spektaklu oceniamy jako naganne i niegodne mandatu radnego rady miasta - pisze w piśmie do przewodniczącego Rady Miasta, Sławomir Żmudziński z NIM."

Pokaż wszystkie opinie (48)