Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
2 czerwca 2015

Jastrzębie-Zdrój na niechlubnym 61. miejscu

Jastrzębie-Zdrój na niechlubnym 61. miejscu
fot. Robert Sitek

Nasze miasto znalazło się na 61. miejscu w rankingu "Miast uczących się". Jesteśmy daleko w tyle. Tak ocenili twórcy rankingu, Fundacja Schumana.

W rankingu "Miast uczących się" nasze miasto znalazło się na 61. miejscu na 66 miast. Wynik Jastrzębia-Zdroju to 22,5 punktów. Niżej zostały ocenione m.in. Piekary Śląskie z punktacją 16,7 oraz pobliskie Żory z wynikiem 20,5 punktów. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa (54,9 pkt.) na drugim Rzeszów (53,3 pkt), a na trzecim Poznań (51 pkt).

- W naszym zestawieniu bierzemy pod uwagę infrastrukturę produkcyjną, kapitał ludzki, skłonność do współpracy. Badamy stan infrastruktury podstawowej i komunikacyjnej, a także to, czy dane miasto jest przyjazne biznesowi - mówi Anna Radwan z Fundacji Schumana.

W zestawieniu "kapitału ludzkiego" nasze miasto zostało ocenione najgorzej ze wszystkich - tylko 4,5 punktu (Rybnik: 19,5, Żory: 14,5). Autorzy rankingu zwrócili jednak uwagę na niskie bezrobocie - 8,8%, czyli poniżej średniej krajowej i wojewódzkiej.

- W 2013 r. rada uchwaliła dokument strategiczny do 2020 r., ale został on przygotowany przez firmę konsultingową z Cieszyna. Ze względu na ogólnikowy charakter i brak politycznego wsparcia nie jest wdrażany. Po zmianie prezydenta miasto powinno na nowo określić swoje strategiczne cele — najlepiej gdyby zrobili to radni przy udziale urzędników miejskich, a nie zewnętrzni analitycy - czytamy w raporcie opracowanym na potrzeby rankingu.

Jastrzębie-Zdrój wypadło za to dobrze w kategorii "współpracy". Nasze miasto otrzymało 46,3 punktów. To więcej niż Rybnik (45,4 pkt.), Żory (28,9 pkt.).

Pełne zestawienie można znaleźć tutaj (PDF)

Polub i udostępnij
Czytaj też

55. rocznica nadania praw miejskich - razem budować miasto 55. rocznica nadania praw miejskich - razem budować miasto

Jastrzębski szpital w setce najlepszych lecznic w kraju 	Jastrzębski szpital w setce najlepszych lecznic w kraju

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Dlaczego30.11.2015 20:09

Naczelnik wydziału edukacji zarabia tyle bo mu się należy, nie z powodu, że się stara, ale dlatego, że podwyżki ma zapisane przepisach o samorządzie. To powinno się zmienić. Nauczyciele powinni zarabiać nie dlatego że mają skończone jakieś kursy, ale dlatego, że dzięki nim dzieciaki wiedzą więcej. Tego się nie da zmienić, bo to wywalczyli związkowcy solidarnościowcy i z ZNP. Taki system nagradzania jest najgorszy z najgorszych. To nie jest ważne. Jeśli PiS jest takie prawe to powinno to zmienić w ramach naprawy państwa. Nie zmienią bo ich kolesie z Solidarności nie byli by zadowoleni.

koleś06.06.2015 13:31

Prosze sprawdzić na stronie miasta w BIP oświadczenia majątykowe. Gdy ujrzycie ile zarabia naczelnik wydziału edeukacji to włosy dęba staną a ciśnienie tętnicze wzrośnie. Sami zapytacie za co??????????????????

rodzic05.06.2015 19:53

Należy zmienić naczelnika wydziału edukacji i przyjrzeć się osobom tam pracującym - pod kątem ich wykształcenia i efektów w pracy!!!!

swat05.06.2015 7:52

Większośc nauczycieli dokształca się z naszych podatków po 1000 zł za kaażdy semestr. Jaką wiedzę tasm uzyskują? Cp rzekkazują dzieciom? Rodzice też roszczeniowi - byle dziecko miała dobre oceny na papierze, a nie w głowie. Naczelnik wydziału edukacji nie zna się na niczym i nic nie kuma! W wydziale ma około 10 pracowników i jednoosobowy referat finansowy. Chłopina po resocjalizacji jak może zarządzać oświatą!!! Paranoja 61. miejsce na 66.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dyrektor04.06.2015 18:11

Cóż się dziwić. naczelnikiem wydziału edukacji w Urzędzie Miasta jest chłop, który skończył resocjalizacje i nie zna się na niczym. Głównym argumentem jego naczelnikowania i zarobku były dzieci.

t03.06.2015 9:07

dzis zarabiac 1500 na reke, bez terroru, to w miare, takie czasy

syn02.06.2015 22:08

a co tu jest? Bloki, kopalnie i markety. Jastrzębie jest atrakcyjnie położone przy granicy, ale nie ma szans z tego korzystać, nawet nie ma żadnego połączenia z tą Rep. Czeską, mimo, że kasa unijna na to jest, ale wydawana na foldery, 5 stron internetowych i inne bzdury.

Pokaż wszystkie opinie (16)