Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
5 sierpnia 2015

W Jastrzębiu powstanie Dom Solidarności?

W Jastrzębiu powstanie Dom Solidarności?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Na początku kwietnia w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, którego tematem był Dom Solidarności, czyli miejsce, które łączy funkcję placówek opieki i kultury. Dom miałby służyć również osobom starszym.

W spotkaniu uczestniczyła m.in. Prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich, Dyrektor Muzeum Śląskiego - Alicja Knast, Wicewojewoda Sląski - Piotr Spyra, a także działacze "Solidarności", urzędnicy i prezydent naszego miasta.

Prof. Lipowicz mówiła, że Jastrzębie-Zdrój zostało nieco zapomniane przez historię i powinno na nowo stać się ważnym ośrodkiem "Solidarności". Miałoby się to stać m.in. za sprawą powstania Domu Solidarności. Miałyby się tam znajdować m.in. mieszkania dla działaczy Solidarności oraz innych osób, które mają zasługi dla kraju, a żyją samotnie. Oprócz tego znajdowałaby się tam kawiarnia, stołówka oraz miejsce do odpoczynku. W Domu Solidarności mogłyby odbywać się różne spotkania i wystawy. Miejsce to pełniłoby również rolę edukacyjno-historyczną.

Obiekt miałby być wybudowany ze środków zewnętrznych, ale za jego późniejsze utrzymanie płacić musiałoby już miasto. Prezydent Anna Hetman szukając oszczędności, chce by w późniejsze finansowanie placówki włączyło się również województwo śląskie, bo to właśnie w Programie dla Śląska wpisane jest utworzenie Domu Solidarności w naszym mieście.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębscy nauczyciele pojadą protestować do Warszawy Jastrzębscy nauczyciele pojadą protestować do Warszawy

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
anty08.08.2015 12:17

o tym jak jest traktowane Jastrzębie przez władze centralne i wojewódzkie to swiadczy linia kolejowa. Porównajcie sobie to z Rybnikiem albo Tychami

anty08.08.2015 12:15

Dom Nieroba z Solidarności?

roman07.08.2015 6:54

Solidaruchy i pasibrzuchy niech sobie sami finansują taki dom! Dlaczego miasto ma płacić za utrzymanie bezsensownej inwestycji ?

Emeryt06.08.2015 22:00

Nie zgadzam się na zbudowanie domu dla związkowców z "Solidarności". Tych pierwszych związkowców już nie ma. Wygryźli ich cwaniacy chcący żerować na nas. Nic więcej ich nie obchodzi. Niby dlaczego mielibyśmy takim pomagać. Jest pomnik nas wszystkich, którzy uczestniczyli w pamiętnym strajku. Bardzo szybko wkręcili się na stanowiska pasożyty. I tak pozostało. Dziś wpychają się do polityki. PiS im pomoże w podzięce za wywoływanie strajków na życzenie na których my tracimy.

Gość06.08.2015 13:25

Zapomnieli o agencji towarzyskiej dla zasłużonych działaczy.

Gość06.08.2015 13:24

Jeżeli p. prezydent zgodzi się na finansowanie tego domu, to trzeba będzie pomyśleć o referendum w sprawie jej odwołania. Nie zgadzam się płacić na nierobów z Solidarności. Po 1989 roku też byli prześladowani i nie pracowali?

D05.08.2015 23:45

" Miałyby się tam znajdować m.in. mieszkania dla działaczy Solidarności" czemu tylko mieszkania i stołówka? Ja bym zafundował im auta, wczasy gdzie tylko chcą i kobitki lub facetów. Jak kto woli. Ostatnio w Polsce mamy nadwyżkę w budźecie i nie wiadomo co z tym robić.

Pokaż wszystkie opinie (12)