Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
8 września 2015

Darmowa komunikacja? Będzie w 2016 roku

Darmowa komunikacja? Będzie w 2016 roku
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

7 września odbyło się spotkanie władz miasta z mieszkańcami na temat komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju. Pewne jest to, że od 1 stycznia 2016 roku autobusy będą jeździć dalej, tak samo jak do tej pory.

W czasie spotkania dotknięto wielu tematów związanych z komunikacją miejską, m.in. dalsze funkcjonowanie MZK i PKM czy organizację przejazdów na terenie miasta oraz poza nim. Wobec różnych informacji docierających do mieszkańców, prezydent Anna Hetman zapewniła, że autobusy od stycznia 2016 roku będą jeździły bez zmian - także linie jeżdżące do innych gmin. Czy będzie to komunikacja bezpłatna dla mieszkańca?

Wszystko zależy od innych gmin. Pozostałe gminy będące jeszcze w MZK, chcą żeby Jastrzębie poczekało z organizacją własnego transportu do czerwca 2016 roku, by same mogły się przygotować. Wtedy wszyscy podejmą uchwałę o rozwiązaniu MZK. Majątek MZK zostałby wtedy podzielony proporcjonalnie do wkładu gmin, czyli nasze miasto otrzymałoby 52%. Komunikacja za 0 zł wprowadzona mogłaby być więc w styczniu lub czerwcu 2016.

Darmowa komunikacja dla mieszkańca obowiązywałaby tylko na terenie miasta i dla jego mieszkańców. Jastrzębianie wyjeżdżający poza miasto będą płacili tylko za przejazd poza granicami miasta. Do tego będą musieli wyposażyć się w e-karty, które pozwolą obliczyć ilość przystanków poza miastem.

Jeszcze nie wiadomo ile dokładnie komunikacja ma kosztować miast, ale wstępnie władze miasta deklarują, że będzie to mniej niż dotychczas miasto wpłacało do MZK. Kwota będzie znana po złożeniu ofert przez firmy, czyli w październiku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
Bastek0014.09.2015 9:12

do Demien

Być może , bo ten temat był poruszany na tym , spotkaniu z Mieszkańcami , na Sali Rady Miasta.
Ale , to , zależy od innych Gmin i , może , zostać wydłużony do końca Maja 2016 roku.
Ale na razie , to są dane , które na 100% nie są jeszcze ujawnione ,
Poczekamy na następne spotkanie z Mieszkańcami na Sali Rady Miasta , i dopiero wtedy się dowiemy.
Ale bardziej bym wołał żeby , wystąpienie z MZK Jastrzębia , nie zostało przesunięte w terminie .Dla tego ze cały Kwieciem , będę musiał , kurować po Jastrzębiu Komunikacja Podmiejską , i jak by była bezbiletowa za 0 zł , to bym już nie musiał kasy wydawać na zakup Miesięcznego Biletu S1 na terenie Naszego Miasta
Ale na razie jeszcze nie ma , mieszać i siać paniki , bo nic pewnego nie jest czy wyjdziemy z MZK końcem Grudnia 2015 roku , czy tez Maja 2016 roku
Poczekajmy na konkrety komunikat , w tej sprawie ,

do Demien13.09.2015 21:04

To sobie posłuchaj wywiad w Radiu 90 do konca to bedziesz wiedział że piszesz farmazony. Jastrzebie moze wrocic do MZK ponownie na okres od stycznia do konca maja 2015. Po to zeby dac czas innym gminom na organizacje własnego transportu. Potem wyjdzie z MZK znowu.

Demien13.09.2015 17:11

Posłuchaj wywiad w 90fm. Brawo brawo pani prezydent. Tą szopkę z spotkania z mieszkańcami mogli przenieść na OWN. Wtedy be fuj mzk a teraz zmiana zdania o 180 stopni.

Bastek0013.09.2015 10:43

do Demien

Z skąd masz te informacje ?
,Jedynie , to może zostać wydłużone do końca Maja 2016 , na wiosek , wszystkich Gmin.
A Od Czerwca będzie dopiero bezbiletowa Komunikacja za 0 zł na terenie Jastrzębia Zdrój

Demien12.09.2015 17:06

"mocna figura" się wczoraj wycofała z wystąpienia z mzk.

Bastek 11.09.2015 8:26

do LG

Mówisz prawdę , i jeszcze Miasto , bedzie w kasie Miasta , nadwyszka parę milionów złoty .

LG11.09.2015 7:37

Nawet jak same koszty miasta będą nieco wyższe niż obecnie, a komunikacja będzie bezbiletowa to i tak wyjdzie taniej niż dotychczas. Na spotkaniu padło podsumowanie ile nas kosztuje MZK. Miasto płaciło 12,5 mln, z biletów wpływy to około 6mln, co daje ponad 18mln zł, tyle to na pewno nie będzie kosztować.

Pokaż wszystkie opinie (35)