Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
16 września 2015

Nie będzie 14-nastki, barbórki i deputatu?

Nie będzie 14-nastki, barbórki i deputatu?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła projekt porozumienia z pracownikami. Nie będzie 14-nastki, ekwiwalentu barbórkowego i deputatu węglowego. Wprowadzenie w życie propozycji ma pomóc rozwiązać problemy finansowe JSW. Czy związki podpiszą porozumienie?

- Mając na uwadze bardzo trudną sytuację ekonomiczną JSW zagrażającą jej egzystencji na rynku pracy oraz działając w celu uniknięcia jej upadłości, a co za tym idzie pozbawienia załogi miejsc pracy, strony w wyniku dokonanych szczegółowych analiz i wobec wyczerpania możliwych działań oszczędnościowych wdrożonych w chwili obecnej przez Zarząd spółki zgodnie uznają za konieczne zastosowanie działań oszczędnościowych w obszarze płac a także wprowadzenia rozwiązań zwiększających elastyczność czasu pracy - czytamy w preambule porozumienia.

Dodatkowe nagrody, w tym zaległa 14-sta pensja z 2014 roku oraz deputat węglowy za 2015 rok będą jeszcze wypłacone. 14-nastka do końca września 2015, a ekwiwalent za deputat węglowy do końca października 2015. Nagroda barbórkowa ma zostać wypłacona w dwóch równych ratach - do 4 grudnia oraz do 1 marca 2016 roku.

Na kolejne 3 lata JSW chce zawiesić w całości wypłatę 14-tej pensji, deputat węglowy oraz ekwiwalent barbórkowy. Jedyną nagrodą jaka zostanie to wypłata z okazji Dnia Górnika. Zmienią się zasady jej przyznawania, m.in. będzie płatna w dwóch równych ratach. Nie dostaną jej jednak pracownicy administracji oraz Ci, którym pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia.

Niewykluczone jednak, że w przypadku znacznej poprawy sytuacji finansowej spółki, będzie możliwość realizacji części lub całości utraconych świadczeń w okresie trzech lat. Porozumienie obowiązywać ma od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku.

Jak mówi, Józef Myrczek, tymczasowo pełniący obowiązki prezesa JSW, jeżeli te propozycje będą zaakceptowane, nie będzie konieczne zmniejszanie wynagrodzeń miesięcznych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Do mieszkanki20.09.2015 19:07

Kolejarze dostają pieniądze za węgiel od państwa a nie od prywatnego właściciela tak jak to ma JSW.
Kolejarze mają dużo mniejsze emerytury niż górnicy.
Twój cały post jest głupi i nie przemyślany.
Jesteś blondynką,niepracującą żoną górnika?

mieszkanka19.09.2015 18:41

Do Pauliny.Emeryt który pracował na kopalni ma prawo do deputatu węglowego bo skoro kolejarze którzy nie mają nic wspólnego z kopalnią otrzymują deputat węglowy tak pracujący jak emeryci to to co piszesz jest głupie i nie przemyślane

mieszkanka19.09.2015 18:35

Jak zwykle zabrać temu co pracuje na dole a dalej utrzymywać armię darmozjadów w administracji.Nic się nie zmienia w realu tylko hasła się zmieniają

Górnik z firmy17.09.2015 14:10

Yeaaah!!Nareszcie się wzieli za tych obiboków.

Pracownik_Kopalniany_KWK 17.09.2015 13:49

Proponuję takie rozwiązanie dla JSW , dla Emerytów i Rencistów - wypłacić deputat węglowy . Ale już nie płacić dla pracujących osób na dole , Po 1 zlikwidować kartki za 1 dzień pracy - tez nie są potrzebne ,. Zlikwidować czternastki - które i tak nie są potrzebne. Zabrać barbórki- i tak które są dla nich nie potrzebne i dla , pracujących osób . I jeszcze jedno , dla każdego pracownika dołowego i na powierzchni - wyrównać wypłatę do max 3000 zł n . Zlikwidować Barbórki nawet już nie a rękę , to wystarczy , A dla Emerytów i Rencistów - trochę ją podnieść do góry tak do ok 3600 zł , żeby każdy emeryt taką dostawał za , łatwa pracę , jaką dość dawmo temu wykonywał. To jest jedyna dobre rozwiązanie które JSW mogą przynieść duże oszczędności w kasie JSW

Gość17.09.2015 13:40

Cytat z Pauliny :"Poza tym, taka ciężka praca na kopalni to dlaczego tylu tam emerytów górniczych? Dlaczego młodzi nie zrobią z tym porządku? " . Chcesz fizycznie likwidować emerytów?

Gość17.09.2015 13:39

Paulina, emeryt dostawał węgiel, ponieważ był wliczany do emerytury wypłacanej przez ZUS. Po zmianach ZUS zaprzestał płacić, a obowiązek przejęły kopalnie.

Pokaż wszystkie opinie (28)