Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
29 września 2015

Jest koncepcja na OWN. "Plan bardzo ambitny"

Jest koncepcja na OWN. "Plan bardzo ambitny"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Dziś władze miasta zaprezentowały koncepcję na Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego. Będzie amfiteatr, strefa wypoczynkowa, plaża, odnowiony staw i park sensoryczny. Miasto ubiegać się będzie o środki unijne na realizację projektu.

Projekt rewitalizacji OWN-u realizowany będzie w ramach projektu transgranicznego, razem z Karwiną i Hawierzowem. Wszystkie miasta w swojej koncepcji muszą zawierać wspólny element dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Czy projekt uda się zrealizować za pieniądze z Unii Europejskiej, dowiemy się w 2016 roku, a budowa miałaby się zacząć najwcześniej na początku 2017 roku. Ma kosztować wstępnie około 3 mln euro (15% wkładu własnego miasta).

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Anna Hetman oraz wiceprezydent Ryszard Rakoczy zaprezentowali koncepcję rewitalizacji OWN-u. Cały teren ma się dzielić na strefy i nawiązywać wyglądem do przyrody, geologii oraz węgla. 

Pierwszą strefą będzie strefa kulturalna wraz z amfiteatrem. Będą się tam odbywać koncerty oraz inne wydarzenia. Miejsce ma pomieścić około 500 osób. Nie będzie zwykłych ławek - teren będzie specjalnie ukształtowany, a na nich będą mieścić się siedziska.

Na terenie OWN-u znajdzie się również teren w którym znajdą się place zabaw, piaskownice, kaskady wodne czy inne atrakcje dla dzieci. Niedaleko znajdzie się również miejsce przystankowe dla rowerów.

Oczekiwanego przez wielu mieszkańców basenu nie będzie. Jak mówiła prezydent Anna Hetman, wiąże się to ze sporymi kosztami. Będzie za to wyczyszczony i odnowiony staw, w którym będzie można popływać, a także strefa, gdzie będzie można popływać kajakami. Teren stawów oraz część wokół nich będzie dzierżawiona od Lasów Państwowych. Koszt roczny ma wynieść około 2500 złotych. Wokół stawów ma znajdować się promenada oraz plaża. Oprócz plaży mieszkańcy będą mogli korzystać z terenów zielonych, które będą usytuowane w różnych miejscach OWN-u.

Planowana jest również budowa budynku gastronomicznego wraz z częścią muzeum. Obok niego znajdować się będzie część wypoczynkowa. Jedną z ciekawych pomysłów jest budowa parku sensorycznego. Ta niewielka część terenu będzie znajdować się blisko stawów i swoimi elementami ma oddziaływać na różne zmysły człowieka.

Poniżej plan zagospodarowania terenu (po kliknięciu większa wersja):

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Laptopa i smartfon doładujesz koło tężni Laptopa i smartfon doładujesz koło tężni

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
eeee03.10.2015 23:53

plany, plany, plany, a jak znam życie nic nie będzie nawet rozpoczęte. Do takich rzeczy trzeba fachowców, a znajdźcie mi chociaż dwóch w tym gmaszysku przy Harcerskiej....

Hejtman03.10.2015 9:11

Kiedy przestańcie zwalać sprawę na PiS, Janeckiego, kosmitów i tak dalej. Ta kobieta jest nieudolna, naobiecywała nie wiadomo czego, idioci ją wybrali i grzeje stołek za nasze pieniądze.

Do Hejtman02.10.2015 23:19

Z komunikacją sprawa jest zawieszona dzięki radnym z PiS. Proszę się zgłosić do tych, którzy sa gotowi zniszczyć każdy dobry pomysł, jeśli nie pochodzi z tej partii. A sami dobrych pomysłow nie mają.
Jeśli jesteś, a jesteś hejterem to znaczy, że nie jest osobą myślącą. Masz duży problem z sobą, który cię niszczy. To się da wylczyć.

Mieszkaniec02.10.2015 23:15

Plan mi się podoba. Dawno temu Jastrzębie miało pracowników w UM, którzy potrafili przygotować bardzo dobre wnioski do Unii. Trzymam kciuki. Chcę tam bywać z rodziną i miło wypoczywać.

Ryl02.10.2015 17:06

Komunikacja to podstawa a nie którym tejże brakuje z wyjątkiem naszej pani Prezydent i to cieszy.

obi 02.10.2015 13:40

Najpierw prosimy o darmową komunikację autobusową
bo o komunikację słowną z mieszkańcami za nasze z podatków
pieniądze już Pani zadbała!

jarek01.10.2015 23:14

Fajnie - jest konkret. trzymam kciuki, bo już z moimi dzieciakami chcielibyśmy na tym nowym OWNie pobiegać. I dzięki za dotychczasowe imprezki na OWN, byliśmy z rodzinką na obu - super!

Pokaż wszystkie opinie (33)