Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
13 listopada 2015

Dobry wynik JSW w III kwartale dzięki restrukturyzacji

Dobry wynik JSW w III kwartale dzięki restrukturyzacji
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa mimo spadających cen węgla, dobrze poradziła sobie w III kwartale. - Wielkość produkcji i sprzedaży węgla była na dobrym poziomie - informuje JSW.

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w III kwartale wyprodukowały ponad 4,12 mln ton węgla, w tym 2,88 mln ton węgla koksowego i 1,24 mln ton węgla do celów energetycznych. Utrzymanie poziomu produkcji i realizacja programu oszczędnościowego pozwoliła na dalszą redukcję jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia węgla - z 306,22 zł w II kwartale do 298,37 zł w III kwartale.

- Trzeci kwartał znów przyniósł drastyczne obniżenie cen węgla koksowego na świecie. Dlatego naszym celem jest kontynuowanie procesu redukcji kosztów i koncentracja na najbardziej rozwojowych obszarach. Wyniki trzeciego kwartału w JSW potwierdzają skuteczność dotychczasowych działań - informuje JSW.

JSW udało się uzyskać cenę sprzedaży węgla koksowego na poziomie 96 dolarów, czyli powyżej poziomów cen benchmarkowych.

W III kwartale produkcja wzrosła o 2,5%, o blisko 13% sprzedaż, a przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych były o 7,4% wyższe niż w poprzednim kwartale. Zredukowano jednostkowy koszt konwersji koksu o 7,6% do poziomu 136,11 zł za tonę. W II kw. jednostkowy koszt wyniósł 147,30 zł.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za III kwartał wyniósł 364,4 mln zł wobec ujemnej EBITDA 94,2 mln zł kwartał wcześniej. Na poprawę wyniku III kwartału br. wpłynęło rozwiązanie rezerwy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW sprzeda koks za 2,1 mld zł JSW sprzeda koks za 2,1 mld zł

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
ryle16.11.2015 18:35

Jak jest dobry wynik to strajkujemy, niech dadzą podwyżki, piwo, golonki!!!! STRAJK!!!!!

Gierek 16.11.2015 6:51

I tak ryle utopili własną firmę. A tylko hasła: ZYSKI! PODWYŻKI!

beno15.11.2015 16:30

Tak dzięki ofiarności górników...nie pisz bzdur bo górnicy w tym roku niewiele stracili...dzięki temu że np. zabrali już w tym roku węgiel emerytom a pracownik stracił 1 tone a za 7 ton mu zapłacili!!! ale spółka odda emerytom i to z nawiązkom!!!

Górnik 15.11.2015 13:48

O restrukturyzację walczył były prezes. Natomiast związek zawodowy Solidarność walczył o podwyżki, które były miłe dla ucha lecz niszczące JSW. Kto za tym stał prócz Piotra Dudy?
Podobnie miała się rzecz w Kompani Węglowej. Zniszczyć górnictwo, winę zrzucić na PO i pozbyć się problemu z górnictwem. Taki był plan partii, która dziś ma pełnie władzy.

ENDRJU15.11.2015 7:44

@swiadomy-wyborca - Ja myślałem, że teorie spiskowe to działka PiSowców.... Dam Ci małą radę - nie myśl, bo Ci nie wychodzi.

ryl14.11.2015 21:05

do @swiadomy-wyborca i Gość : zdelegalizować PIS i znowu wróci powszechna szczęśliwość , "ciepła woda w kranach" i wąchaczka kotletów , która zapewni nam kolejną transzę islamistów . Sprawa "snajperów" spod JSW napewno .............

Dużogorszy 14.11.2015 14:40

No to już związkowcy powinni krzyczeć aby płacić ZYSKI! !!!!!.

Pokaż wszystkie opinie (17)