Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
EkoOkna
4 grudnia 2015

Bogate Jastrzębie? Mamy najniższe dochody na mieszkańca

Bogate Jastrzębie? Mamy najniższe dochody na mieszkańca
fot. UM Jastrzębie

W corocznych ogólnopolskich rankingach nasze miasto znajduje się w czołówce tych, w których średnia zarobków jest najwyższa. Okazuje się jednak, że w innym rankingu Jastrzębie-Zdrój znajduje się na przed ostatnim miejscu.

W 2011 roku średnia zarobków w Jastrzębiu wynosiła aż 6300 zł i taki wynik plasował nasze miasto na 1. miejscu wśród „najlepiej zarabiających miast i powiatów”. Dane z 2014 roku mówią, że jastrzębianie zarabiają trochę mniej, choć ciągle najwięcej w województwie śląskim - 5 974 złotych brutto. Takie zarobki dają również drugi wynik w rankingu ogólnopolskim. Można się więc spodziewać, że jastrzębianom żyje się jak w bajce. To jednak tylko część obrazu rzeczywistości.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, nie jest aż tak dobrze jakby się mogło wydawać. Średnia płaca jest nadal wysoka, ale dochód budżetowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest jednym z najniższych w Polsce i wynosi 3655,43 zł. Gorzej mają tylko Piekary Śląskie (3511,90 zł).

- W wielu rankingach Jastrzębie-Zdrój podawane jest jako bogate miasto. To jest mylne, ponieważ pod uwagę brane są w dużej mierze zarobki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a przecież pracują tam również osoby spoza Jastrzębia. Jednak miasto Jastrzębie nie jest bogate - mówi prezydent miasta Anna Hetman.

Bogate gminy płacą tzw. janosikowe, czyli podatek do budżetu, którzy przeznaczany jest na pomoc biedniejszym gminom. Nasze miasto nie płaci janosikowego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto porządkuje tereny inwestycyjne Miasto porządkuje tereny inwestycyjne

Jest nowe logo Miasta Jastrzębie-Zdrój (video) Jest nowe logo Miasta Jastrzębie-Zdrój (video)

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Myśl09.12.2015 10:04

Statystyka, statystyka.. nie oddaje prawdy. kiedy idzie na spacer pies z panem to statystycznie każdy z nich ma po trzy nogi. Zawsze uważałam, że dane dotyczące wysokich zarobków w Jastrzębiu jest wyssane z palca. Były to działania mające na celu zasianie nienawiści i w efekcie usprawiedliwienie propagandy przeciw górnikom. Wystarczy zobaczyć jakie auta stoją pod blokami, jakimi autami jeżdżą mieszkańcy SJZ. Wystarczy wyjechać już na Wiślankę i popatrzcie jakie auta i na jakich rejestracjach można zaobserwować. W Jastrzębiu-Zdroju nie ma szans na utrzymanie sklepów czy drogerii wyższych, droższych marek. Kogo stać na zakup kremu do twarzy za 300 zł. Cały czas działa propaganda i próba zasiania nienawiści, co w skłóconym społeczeństwie łatwiej sterować masami.

1608.12.2015 19:34

do malunia 30% z nich to tak ale reszta to pasożyty i tyle.

malunia 08.12.2015 8:45

Ja to widzę inaczej. Jak się przyjmowali to mieszkali w Jastrzębiu, a po dorobieniu się kupowali działki poza Jastrzębiem i teraz mieszkają na wsiach SWD, SCI, SR

normalny07.12.2015 15:11

A kto pozatrudniał tę mafię z poza Jastrzębia?!?!

do leśny zwierz07.12.2015 13:44

W 1000000% się zgadzam !!!!! Okoliczne miasta wysysają z Jastrzębia ogromne pieniądze. Gdyby nie one, to Jastrzębie było by co najmniej 130 tys.miastem.

Gość07.12.2015 8:51

Jastrzębie nie ma nic do zaoferowania swoim mieszkańcom, no może za wyjątkiem zamawianych przez władzę mszy, więc każdy kto się odrobinę dorobił buduje dom poza miastem. Nawet emeryci na stare lata, o ile tylko mogą, wynoszą się z miasta. Marna oświata i służba zdrowia, marne drogi, przeniesione z Jastrzębia siedziby firm i instytucji, ciągle ci sami ludzie przy władzy i te same firmy zarabiające na współpracy z samorządem, to cała oferta miasta dla mieszkańców. Mam płacić podatki w Jastrzębiu, żeby władza wyrzucała je w błoto? Gdzie np efekty wydania kilkunastu milionów na informatyzację urzędu miasta i jednostek samorządowych? Po co elektroniczne tablice na przystankach za 14 milionów? Dlaczego drogi już dwa lata po remoncie się sypią, podczas gdy zgodnie ze standardami powinny wytrzymać 15 lat? Jastrzębska ośmiornica nie zginęła, a nawet ciągle rośnie.

do do q06.12.2015 23:41

Ryl tylko patrzy co dostanie w miesięciu do rączki. Bo niby czemu ma patrzec np. na barborke ktora przepije w ciagi tygodnia? Albo zyski ktore przepije w ciagu tygodnia? Albo inne dodatki ktore... :)

Pokaż wszystkie opinie (25)