Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
23 grudnia 2015

Budżet na 2016 uchwalony. Będą oszczędności

Budżet na 2016 uchwalony. Będą oszczędności
fot. Robert Cebula / UM Jastrzębie

W miniony wtorek, rada miasta uchwaliła projekt budżetu na 2016 rok. Dużo w nim oszczędności, ale znalazły się również plany inwestycyjne, w dużej mierze jednak finansowanych ze środków zewnętrznych. Ze względu na sławny podatek od wyrobisk górniczych, miasto będzie musiało się zmierzyć z ujemnym wynikiem finansowym.

- Stworzenie projektu budżetu na 2016 rok nie było zadaniem prostym. Przez konieczność zwrotu podatku od wyrobisk będzie to czas dużych wyzwań. Musieliśmy wprowadzić pewne oszczędności w wydatkach - mówi prezydent Anna Hetman.

W budżecie na przyszły rok zaplanowano m.in. 5,7 mln zł na infrastrukturę drogową, 9 mln zł na modernizację budynków oświatowych oraz prawie 11 mln zł na inne remonty. Znajdą się również pieniądze na projekt budowy basenu lub aquaparku, o czym pisaliśmy tutaj.

Planowane dochody to prawie 364,5 mln zł, wydatki to ponad 365 mln zł a deficyt budżetowy wyniesienie 800 tys. zł. To jednak nie wszystko. Ze względu na emisje papierów wartościowych, która konieczna była do spłacenia podatku od wyrobisk górniczych, nasze miasto w roku 2016 będzie zadłużone na kwotę 31 mln zł.

- Poziom ten będzie utrzymywany do 2019 roku. Dopiero od 2020 roku można zaobserwować jego znaczny spadek ze względu na fakt, że miasto od tego właśnie roku rozpoczyna wykup obligacji - informuje Urząd Miasta.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przejmie firmę budowy szybów za 204 mln zł JSW przejmie firmę budowy szybów za 204 mln zł

Będa nowe inwestycje miejskie Będa nowe inwestycje miejskie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Marek28.12.2015 8:34

Gratuluję pozyskanych środków dla miasta. Poprzednicy nie byli tacy skorzy. Brawo!

.....26.12.2015 17:16

pytanie. ile w tym budzecie jest przewidzianych na lansowanie sie p. prezydent?

John24.12.2015 15:04

Przyszło PO i zaczęło zadłużać miasto :) Chociaż teraz coś się dzieje, a Janecki tylko siedział i nic nie robił.