Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
23 grudnia 2015

Budżet na 2016 uchwalony. Będą oszczędności

Budżet na 2016 uchwalony. Będą oszczędności
fot. Robert Cebula / UM Jastrzębie

W miniony wtorek, rada miasta uchwaliła projekt budżetu na 2016 rok. Dużo w nim oszczędności, ale znalazły się również plany inwestycyjne, w dużej mierze jednak finansowanych ze środków zewnętrznych. Ze względu na sławny podatek od wyrobisk górniczych, miasto będzie musiało się zmierzyć z ujemnym wynikiem finansowym.

- Stworzenie projektu budżetu na 2016 rok nie było zadaniem prostym. Przez konieczność zwrotu podatku od wyrobisk będzie to czas dużych wyzwań. Musieliśmy wprowadzić pewne oszczędności w wydatkach - mówi prezydent Anna Hetman.

W budżecie na przyszły rok zaplanowano m.in. 5,7 mln zł na infrastrukturę drogową, 9 mln zł na modernizację budynków oświatowych oraz prawie 11 mln zł na inne remonty. Znajdą się również pieniądze na projekt budowy basenu lub aquaparku, o czym pisaliśmy tutaj.

Planowane dochody to prawie 364,5 mln zł, wydatki to ponad 365 mln zł a deficyt budżetowy wyniesienie 800 tys. zł. To jednak nie wszystko. Ze względu na emisje papierów wartościowych, która konieczna była do spłacenia podatku od wyrobisk górniczych, nasze miasto w roku 2016 będzie zadłużone na kwotę 31 mln zł.

- Poziom ten będzie utrzymywany do 2019 roku. Dopiero od 2020 roku można zaobserwować jego znaczny spadek ze względu na fakt, że miasto od tego właśnie roku rozpoczyna wykup obligacji - informuje Urząd Miasta.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Powstanie kopalnia za 2,5 mld zł? JSW: Powstanie kopalnia za 2,5 mld zł?

Inwestor interesuje się terenami na "Jas-Mosie" Inwestor interesuje się terenami na "Jas-Mosie"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Marek28.12.2015 8:34

Gratuluję pozyskanych środków dla miasta. Poprzednicy nie byli tacy skorzy. Brawo!

.....26.12.2015 17:16

pytanie. ile w tym budzecie jest przewidzianych na lansowanie sie p. prezydent?

John24.12.2015 15:04

Przyszło PO i zaczęło zadłużać miasto :) Chociaż teraz coś się dzieje, a Janecki tylko siedział i nic nie robił.