Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
7 stycznia 2016

Jerzy Buzek odbierze tytuł Honorowego Obywatela Miasta

Jerzy Buzek odbierze tytuł Honorowego Obywatela Miasta
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

15 stycznia, podczas uroczystej sesji rady miasta, profesor Jerzy Buzek odbierze tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jastrzębie-Zdrój. Ma to być uhonorowanie i docenienie jego zasług za walki o niezawisłość Rzeczypospolitej Polskiej i wprowadzenie trudnych reform.

Po blisko 3 latach prof. Jerzy Buzek, były premier i europoseł, odbierze Honorowe Obywatelstwo Jastrzębia-Zdroju. Przypomnijmy, że radni nadali Jerzemu Buzkowi tytuł w czerwcu 2013 roku. Od tego czasu jednak nie było okazji do oficjalnego spotkania władz miasta z profesorem.

- Przyznanie honorowego tytułu byłemu premierowi to inicjatywa wynikająca z chęci docenienia jego zasług, odwagi, walki o niezawisłość Rzeczypospolitej Polskiej oraz podjęcia czterech trudnych reform - informuje Urząd Miasta.

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. W 1997 r., został premierem rządu. W 2004 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2009 roku roku został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – jako pierwszy z państw byłego bloku wschodniego. Buzek był wielokrotnie nagradzany. Uzyskał m.in. tytuł Eurodeputowany 2006 w kategorii badania naukowe i technologie w plebiscycie „Magazynu Parlamentarnego”, w 2008 r. otrzymał także nagrodę Godła Promocyjnego „Śląski Oskar”, która przyznawana jest wybitnym osobowościom promującym Śląsk. Ponadto w pierwszej edycji plebiscytu wojewody śląskiego „Śląskie na 5”, władze województwa nagrodziły go za promowanie regionu w kategorii: osobowość. Otrzymał również „Czarny Diament” - Nagrodę Specjalną przyznaną przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego m.in. za zaangażowanie w ruch „Solidarności” i wkład w przemiany ustrojowe Polski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ruch Narodowy nie chce Jerzego Buzka w Jastrzębiu Ruch Narodowy nie chce Jerzego Buzka w Jastrzębiu

Buzek jednak nie przyjedzie odebrać tytułu Buzek jednak nie przyjedzie odebrać tytułu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Nobody10.01.2016 20:32

Hańba!

Kopi10.01.2016 1:10

Mamy ludzi ktorym sie to bardziej nalezy,np kamil glik ktory dla naszego miasta duzo zrobil samym naziwskiem,i utozsamia sie z miastem!

@ a09.01.2016 11:44

Jakich radnych? Co radni mają do kopalń? Jeśli chcesz zabierać głos to nie możesz na początku reklamować swej głupoty. A może jesteś V-tą kolumną PiS i chcesz zniszczyć kopalnie wmawiając ten haniebny czyn górnikom? Ludzie w rządzie PiS marzą o likwidacji kopalń. Jeszcze po cichu, ale już podpowiadają, że węgiel można kupić bardzo tanio na Ukrainie. Nie biorą pod uwagę bardzo ważnego faktu, że dzięki węglowi mamy prąd w domach i ciepło. Kupowanie węgla z zewnątrz to skazanie się na dyktowanie nam warunków. Już PiS to zrobił 10 lat temu podpisując umowę na dostawę gazu z Rosji.

Do egon09.01.2016 11:37

Nie zauważyłeś, że to PiS niszczyło górnictwo? Nie chcieli mieć problemu i dlatego zorganizowali wyniszczające strajki. Nie zauważyłeś też, że górnictwo zaczęło padać gdy ceny węgla na światowych rynkach znacznie spadły. Ale to już nie jest wina ani PiS ani PO. To wina krajów jaki tworzy PiS. Jeden rządzący, który narzuca swój punkt widzenia. Jeśli tego nie zauważyłeś to otwórz umysł i zacznij myśleć. Do tej pory nie zostały wszczęte śledztwa wobec byłych członków rządu PO. Wszystkie zarzuty są ogłaszane przez Jarosława Kaczyńskiego i jemu posłusznych ludzików. Ale Ziobro już myśli. Dostał zadanie i znów ogłosi, że "ten pan już nikogo nie zabije". Teraz może to ogłaszać bez obawy. Sam siebie nie oskarży.

egon08.01.2016 16:01

PO...paprańcy sa już nawet przeciw swojemu człowiekowi? śmiechu warte...przecież jeden z drugim siedział 5 lat na urlopiku a teraz 4000 emeryturka!!!! a ci co piszą te ******* POpaprane komentarze to są już dawno emeryci i to dzięki Panu Buzkowi...i niech chociaż jeden napisze że przez tą reformę stracił pracę no chyba że za bumelki!!!Ci to margines społeczny!!!

Olek08.01.2016 14:21

Chodzą słuchy,że ludzie z KOD-u przygotowują Panu Jerzemu symboliczny ozdobny wózek.

a08.01.2016 12:07

Zapraszam do uczestnictwa w symbolicznym proteście o godzinie 14:30 pod Domem Zdrojowym. Wystawiona będzie trumna symbolizująca zamknięte kopalnie oraz transparent z napisem J. B. - grabarz polskiego górnictwa. Protest będzie przebiegał w spokoju i ma na celu zwrócenie uwagi szerszej opinii, że decyzja Radnych nie jest akceptowana przez społeczność tego miasta i regionu.

Pokaż wszystkie opinie (21)