Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
13 stycznia 2016

Nie wszyscy kierowcy chcą przejść do Warbusa

Nie wszyscy kierowcy chcą przejść do Warbusa
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Od kwietnia część zleceń na przewozy autobusowe straci PKM. Nowa firma, Warbus, zamierza zatrudnić byłych pracowników PKM-u. Nie wszyscy jednak są zainteresowani ofertą nowego przewoźnika. Firma Warbus chce zatrudnić 45 kierowców.

W 2015 roku przetarg na obsługę linii autobusowych na terenie Jastrzębia-Zdroju wygrała firma Warbus z Warszawy. Ze względu na różne okoliczności do tej pory przewozy wykonywało jednak Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W kwietniu połowę zadań ma przejąć Warbus. W związku z tym część pracowników PKM została już zwolniona, a planowane są kolejne zwolnienia.

- Nie mamy wyjścia. Musimy dostosować się do nowych warunków i podjąć trudne decyzje, by PKM mógł przetrwać - mówi prezes PKM, Stanisław Słowiński. 

Warbus chce jednak przejąć wszystkich "starych" kierowców. Jak na razie jednak tylko 11 spośród 29 zainteresowanych pracą to byli pracownicy PKM-u. Ogólnie nowy przewoźnik zamierza zatrudnić 45 kierowców.

Żeby zachęcić ewentualnych pracowników, Warbus oferuje również pożyczkę na kurs prawa jazdy.

- Zaproponujemy swoistą pożyczkę. Opłacimy kurs nauki jazdy, który dzisiaj kosztuje około 8 tys. zł, a pracownik zwracałby na przykład po 200 zł miesięcznie ze swoich zarobków. Uważam, że to uczciwa propozycja - mówi Kazimierz Kulig, prezes firmy Warbus.

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Więcej kursów autobusowych MZK Więcej kursów autobusowych MZK

Co z dalej z PKM? Kiedy wyjdzie na prostą? Co z dalej z PKM? Kiedy wyjdzie na prostą?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
Gość08.02.2016 21:09

mzk likwiduje

Gość06.02.2016 23:46

Bezbiletowa komunikacja miała kosztować jakieś 3-4 mln mniej niż dotychczasowa więc nie siej głupot "jsw". Teraz gdy miasto jest dalej niestety w MZK też może zrobić bezbiletową komunikację. Żory są w związku i jakoś mają. Da się? Da się. Tylko prezes MZK na to nie pozwoli bo jest z PiS, a PiS nie pozwoli żeby jakakolwiek inicjatywa Pani Prezydent się udała. Choćby kosztem mieszkańców ale Hetmanowej nie pozwolą na zrealizowanie obietnic. Zobaczcie co się dzieje ludzie! Na kazdym kroku PiS blokuje wszelki pomysły które mogą być dobre dla mieszkańców. Czemu? Na złość!

jsw06.02.2016 23:04

PKM kaki stan rzeczy możne podziękować swojemu byłemu prezesowi który był bo był ale nic nie robił dla poprawy konkurencyjności. Dla tego przegrali przetarg. Byli za pewni siebie i to ich zgubiło.Pan prezes odszedł na emeryturę a kierowcy zostali na lodzie. To samo jest w kopalniach JSW i pracownikami związków zawodowych.
Teraz firma warbus robi ukłon w stronę pracowników PKM
Ale wszystko może zniweczyć pani prezydent robiąc bezbiletową komunikację. Taki posunięcie pozbawi pracę wszystkich dotychczasowych kierowców. A na dodatek zrujnuje budżet miasta.
Bez biletowa komunikacja w naszym mieście pochłonie wjęcej pieniędzy niż miasto i ościenne gminy wydają do tej pory. Tego nikt nie powie mieszkańcom naszego miasta. Ta bezbiletowa komunikacja to tak jak 500zł na dziecko które obiecano. Te 500zł pokryjemy my wszyscy bo banki, ubezpieczalnie i inne ... już podniosły swoje ceny by pokryć obiecane 500zł.
Miasto też nie zrobi wielu inwestycji kosztem darmowych przejazdów To my mieszkańcy zapłacimy za przejazdy. Ale kosztem chodników placów zabaw a nawet imprez plenerowych.

BYŁYKIEROWCA27.01.2016 6:43

Takie pożyczki są po to żeby zatrzymać ludzi przy sobie. To taki swoisty niewidzialny łańcuch niewolniczy. Kto podskoczy jak jest dłużnikiem? O takich metodach pisał fajnie na blogu Michael Straus (www.faraon24.pl) A koledzy z PO-PLS-PETRU (Partia PPP?) tak doskonale wiedzą co myśli i planuje każdy z PiS ot skąd? Z www.tvn24.pl :)

kierowca14.01.2016 14:57

A to już Pan Kulig chce dać pożyczkę na kurs prawa jazdy a na spotkaniu z kierowcami PKM-u Pan Szymonik z firmy Warbus mówił, że na własny koszt wyszkolą przyszłych kierowców u Pana Krzempka. Jak szybko zmieniają zdanie.

Piotr14.01.2016 8:15

Tak z ciekawosci ile zarobi miesiecznie nowy kierowca ktory bedzie mial do splaty pozyczke 8000 zl za kurs ?

Bastek_14.01.2016 7:55

Tak to prawda na 100% . Radni z PIS nie pozwolili wyjść z MZK Jastrzębia - bo bali się ze ich koledzy z Żor I Pawłowic stracą ciepłe posadki w Zarządzie MZK Jastrzębie
Ale mam taką nadzieje ze kiedyś , MZK Jastrzębie - zostanie zlikwidowane i to na pewno dni są już policzone ,i ja i oraz inni Mieszkańcy mamy dość , drogiej Komunikacji ,i tego życzę Związku MZK - z serca żeby został zlikwidowany i to jeszcze do końca Lipca 2016 roku !!

Pokaż wszystkie opinie (11)