Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
15 stycznia 2016

Zarząd JSW i związki porozumiały się w sprawie 14-nastki

Zarząd JSW i związki porozumiały się w sprawie 14-nastki
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz związki zawodowe porozumiały się w kwestii zasad wyliczania i terminu wypłaty 14. pensji za 2015 rok. Wypłata ma być zrealizowana do 1 czerwca 2016 roku.

13 stycznia zawarto porozumienie w sprawie zasad wypłaty 14-nastki. Ze względu na trudną sytuację finansową Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jej wypłata zostanie przesunięta, a pracownicy kopalni powinni ją otrzymać nie później niż do 1 czerwca 2016 roku. Jeżeli JSW nie uda się do tego terminu wypłacić 14. pensji, będzie musiała liczyć się z odsetkami. Ustalono również, że 14. pensja za 2015 rok zostanie wypłacona na zasadach stosowanych przy wyliczaniu poprzedniej nagrody za 2014 rok.

Przypomnijmy, że od lutego 2015 roku obowiązuje porozumienie, które zawiesza wypłatę 14-nastki.

- Zgodnie z nim przez okres 3 lat, poczynając od 2016 roku, w JSW została wstrzymana m.in. wypłata 14. i deputatu węglowego a w przypadku administracji również Barbórki - informuje JSW.

Zawieszenie dodatkowej pensji ma pozwolić na oszczędności w kwocie około 2 mld zł. Podobne obniżki zastosowano również wobec dyrektorów kopalni i innych zakładów JSW oraz dyrektorów biur zatrudnionych w biurze zarządu. Cięcia dotknęły również wynagrodzenia zarządu JSW oraz spółek zależnych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
górnik JSW17.01.2016 10:38

Prawdomówny czym poczułeś się obrażony , nie obrażam ,nie wyzywam , nie wszczynam burd.Pracuję na dole 24 lata na swoim jak to piszesz " marnym stanowisku" . Nie zazdroszczę ministrowi ,że po 6 miesiącach pracy na stanowisku rządowym ma już zapewnioną emeryturę rządową po osiągnięciu wieku bez względu na staż pracy.Nie piszę o swoich zarobkach bo to moja prywatna sprawa ,i nie zaglądam do twojej kieszeni. Przemawia przez Ciebie rozgoryczenie ,ale to w jakiej jesteś teraz sytuacji nie jest w żadnej mierze winą górników.

Gość16.01.2016 21:43

Jak już dzielą forsą, to kiedy deputat węglowy dla emerytów?

Prawdomowny16.01.2016 19:59

@górnik JSW: wlasnie taki jest poziom wiekszosci z Was. Potraficie tylko obrazac , wyzywac i robic burdy w odpowiedzi na racjonalne argumenty. Odnosnie obrotow to lepiej Ty zacznij sie obawiac o swoje marne stanowisko i daj spokoj ludziom, ktorzy maja 'zwyczajna' prace, w ktorej musza sie ciezko narobic zeby jakos egzystowac. Te Twoje kilka tysi nie robi z Ciebie paniska, ani nie robi wielkiego szalu - na prawde.

@adam nieznany: oby wiecej takich komentarzy ;)

adam nieznany16.01.2016 18:56

Jak ryle robili chlew na początku 2015 to było spoko. Najpierw próbowali wjechać do siedziby zarządu z kamieniami i puszkami z farbą i rozwalili trochę elewację budynku. Przyjechała policja i obstawiła przód - pieniacze natarli, ale dostali wpiździec (aktualnie są już gloryfikowani jako "ofiary reżimu PO").Zaczęli strajk, żeby odwołać byłego prezia Zagórowskiego. Strajkowali 3 tygodnie i ze spółki, która zamknęła rok 2014 stratą rzędu (chyba) ~700 mln, dobili rachunek na kolejne ok. 120 mln z powodu przestoju zakładów. Zagórowski odszedł, nie sądzę żeby głodem przymierał a kopalniane sebiksy płakały bo spółka z sytuacji złej zaczęła mieć sytuację bardzo złą. Wisienką na torcie był protest protestanckich żon, które waliły łyżkami o dekle z garów i krzyczały, że to niedopuszczalne bo "będą [one] musiały do pracy iść"(sic! tak było). Najważniejsze jest to, że kolesiostwo w związkach uwaliło znienawidzonego prezesa, miało wpływ na zmianę zarządu i utrwaliło swoje wpływy. Etatyzm i przyspawanie dup do foteli na 100%. Oczywiście Pan Szef ze związków jeden z drugim praca się nie shańbi, zwolnić się etatowego związkowca nie da, ale da się załatwić wpis do ksiązki zjazdów w liczbie regulaminowej i hajs się zgodzi. Zarząd przespał najlepsze lata na modernizację bodajże 2008-2010 i kapnęli się, ze cena surowca na giełdzie w Amsterdamie jest do bani około 2012, dalej nic nie robili, nie cieli kosztów i nie modernizowali bo jeszcze związki zaczną szumieć i drzeć się się, że kradno. W skrócie przeżarli owoce prosperity. Oczywiście związkowcom było to na łape. No, ale rynku się nie da oszukać. Po dupie dostaną szeregowi pracownicy :)

górnik JSW16.01.2016 15:17

Prawdomówny nie tocz piany z ust , jak ciebie sprawa nie dotyczy.Układaj dalej puszki z farbami w Obi i uważaj bo szef widzi wszystko.Staraj się aby obroty były wysokie to może i tobie też wpadnie 14-ka , a może nawet 15 -ka kto wie.....zazdrość to bardzo brzydka wada i trzeba z nią walczyć.

Prawdomowny16.01.2016 15:02

To jest granda w bialy dzien. W obecnej sytuacji nalezaloby natychmiast uciac wszelkie dodatki i wyplacac tylko zasadnicze wynagrodzenie. Ewentualna premia jedynie w przypadku wyjatkowo dobrych obrotow. Dzis gornicy jest Wam malo i nie potraficie sobie odmowic ale czekam na dzien kiedy bedziecie szukali pracy na strozowce lub w markecie plujac sobie w brode, ze bylo sie zbyt zachlannym. Nie mydlcie ludziom oczu ciezkimi warunkami bo nie tylko Wy macie w pracy zagrozenie zycia lub niebezpieczne warunki. Bajki o malych wyplatach to rowniez propaganda dla slabo doinformowanych zupelnie jak straszenie, ze bez gornictwa zniknie Jastrzebie - nawet nie chce mi sie tego komentowac ale napisze tylko, ze zadne gornictwo nie zniknie i Jastrzebianie moga spac spokojnie :) Pozdrawiam myslacych..

naród16.01.2016 10:53

A co z 15., 20., 40., i pięćdziesiątą pensją? Przecież górnik nie kaktus, pić musi, dać im to!! A że spółka zbankrutuje to co z tego?

Pokaż wszystkie opinie (12)