Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
18 stycznia 2016

JSW sprzeda SEJ, bo nie ma na czternastki?

JSW sprzeda SEJ, bo nie ma na czternastki?Komin EC Zofiówka
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Spółka Energetyczna Jastrzębie pójdzie pod młotek - tak wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Jastrzębska Spółka Węglowa musi szukać gotówki, by móc wypłacić obiecane 14-nastki.

Jak donosi "Rzeczpospolita", ruszyła wyprzedaż aktywów JSW. Jaka pierwsza na sprzedaż ma iść Spółka Energetyczna Jastrzębie w skład której wchodzą elektrociepłownie Zofiówka i Pniówek, a także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju.

Kupnem SEJ ma być zainteresowana PGNiG Termina, choć oficjalnie nie komentuje sprawy. Szacowana wartość transakcji to ponad 200 mln zł. Do ewentualnej odsprzedaży miałoby dojść na przełomie lutego i marca.

- Wcześniej spółka zamierzała inwestować we własne źródła energii i miało to sens, ale dziś jej sytuacja płynnościowa jest nadzwyczaj trudna i firma nie ma gotówki na inwestycje. Dzięki sprzedaży części aktywów oddali się widmo bankructwa spółki - mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Innego zdania są analitycy DM BOŚ, który przewidują, że w dłuższej perspektywie taka transakcja nie przyniesienie korzyści.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
Górnik 22.01.2016 20:24

Artykuł ze strony WNP.pl z Dnia 27-12-2015 r.
"Jastrzębski lider

Jastrzębska Spółka Węglowa wraz ze spółkami z grupy kapitałowej stała się w ostatnich latach krajowym energetycznym liderem sektora węglowego.

- W ostatnich latach położyliśmy duży nacisk na rozwój energetyki w naszej grupie. Dzięki takiej strategii Jastrzębska Spółka Węglowa dysponuje już źródłami o łącznej mocy 242 MWe, które są oparte na gazie koksowniczym i metanie, a więc produktach ubocznych naszej działalnoś-ci. Korzysta na tym środowisko naturalne i oczywiście my, bo wytworzoną w ten sposób energię zużywamy na potrzeby naszych kopalni i koksowni, a w ciepło zaopatrujemy także pobliskie miasta - mówi Tomasz Gawlik, zastępca prezesa JSW ds. strategii."

Nie potrafię zrozumieć jak można zachwalać coś wraz z końcem roku a po 3 tygodniach rozmawiać o sprzedaży aktywów w ramach gromadzenia środków na przetrwanie

Gość22.01.2016 9:24

Może sprzedać samochody i domy działaczy związkowych i ich konkubin? Skoro jeden działacz ma 3 domy, to powinno wystarczyć.

x20.01.2016 21:57

ja bym jeszcze im 15-kę i 16-kę wypłacił, a za 5 - lat na bruku niech nie płacą...... takie życie!!!

@ pracownik KWK19.01.2016 15:52

A skąd wiadomo, że nie na 14-tki? JSW robi bokami. Tani węgiel na świecie nie rokuje szybkich zysków. Czy JSW ma możliwość zarobienia pieniędzy prócz sprzedaży węgla elektrowniom w Polsce. Nie rozumiem, dlaczego JSW uległa i będzie płacić 14-tki. Jestem dobrymi zarobkami w górnictwie, bo to bardo ciężki kawałek chleba. Ale rachunek ekonomiczny jest przeciw. Trzymajcie się i róbcie wszystko aby JSW wytrzymała do lepszych czasów. Strajk z przed roku rozpoczął Wasza tragedię za Waszą zgodą.

pracownik KWK19.01.2016 9:22

Czysta propaganda! Czytał ktos artykuł? Przecież rzecznik otwarcie mowi, że wszystko biora pod uwage żeby poprawic sytuację finansowa na dłuższą metę. Ktoś potwierdził, że to na 14stki? Bo Warszawiacy tak napisali to musi byc prawda? A pelikany wszystko łykają! Nawet nie wiadomo czy w ogóle SEJ będzie sprzedana!

tome19.01.2016 8:31

wystarczy by czternastka była wypłacana każdemu w tej samej kwocie
A tak jeden nadsztygar zbiera tyle co 3 ,4 pracowników. A w JSW namnożyło się ich jak prusaków.

Pokaż wszystkie opinie (23)