Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
EkoOkna
25 stycznia 2016

JSW odprowadziła prawie 1,4 mld podatków za 2015 rok

JSW odprowadziła prawie 1,4 mld podatków za 2015 rok
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spół Węglowa odprowadziła łącznie blisko 1,4 mld zł z tytułu podatków i opłat. Wartość samego podatku dochodowego wyniosła ponad 335 mln zł. Do budżetów gmin trafi natomiast 88 mln zł podatku od nieruchomości oraz 22 mln zł innych opłat.

- Górnictwo to nie tylko miejsca pracy, ale także znaczące źródło dochodów budżetu państwa i lokalnych samorządów. Wszystkie bezsporne podatki regulujemy rzetelnie i terminowo. Pieniądze te zasilają polską gospodarkę trafiając do jej krwioobiegu  - podkreśla Tomasz Gawlik, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W 2015 roku JSW wpłaciła prawie 921 mln złotych z tytułu składek do ZUS. Pozostałe podatki i opłaty, takie jak opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, opłaty ekologiczne, podatek akcyzowy, podatki od czynności cywilnoprawnych i opłata skarbowa stanowiły około 11 mln złotych.

Część pieniędzy z podatków trafia później do gmin i powiatów. Gminne budżety w minionym roku zasiliło ponad 88 mln złotych podatku od nieruchomości oraz prawie 22 mln złotych opłaty eksploatacyjnej. Pozostałe 14 mln złotych opłaty eksploatacyjnej spółka przekazała Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska. Znaczącą pozycję kosztową stanowiły też w 2015 roku wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - było to niemal 27,5 mln złotych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
GRP28.01.2016 13:17

Tylko w naszym kraju jest możliwe aby spółka, która obecnie jest warta około 1 mld zł, odprowadziła podatki za 1,4 mld zł. Gdzie tutaj jakakolwiek logika? Przecież za samą kopalnie Knurów-Szczygłowice JSW zapłaciło 1,5 mld zł. Państwowa spółka kupuje za grubą kasę inną kopalnie też należącą do państwa... chore, a ludziom się mydli oczy jak to Ci górnicy dobrze mają tylko po to żeby nie zwracać uwagi na takie właśnie podejrzane transakcje!

dosc25.01.2016 21:18

Mnie najbardziej boli, że z górnictwa najbardziej ciągnie Stowarzyszenie "Lewiatan", w ramach wszelkich ulg i dofinansowań dla "biznesmenów", za które w większości płacą zwykli "fizole"