Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
23 marca 2016

Są plany na kilka dużych projektów. Jest OWN i kolej

Są plany na kilka dużych projektów. Jest OWN i kolejNa zdjęciu wizualizacja projektu OWN-u
fot. Studio Projektowe Architekt

22 marca odbyła się sesja rady miasta, na której prezydent miasta przedstawiła strategiczne projekty dla miasta na kolejne lata. Wśród nich znalazł się długo oczekiwany OWN, kolej czy trasy rowerowe.

Wśród kilku strategicznych projektów, tym na który wiele mieszkańców wciąż czeka, jest rewitalizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. O tym, co ma się tam znaleźć pisaliśmy już tutaj. Aktualnie został złożony wstępny wniosek na dofinansowanie do budowy OWN-u. Do maja miasto złoży już ostateczny projekt, który weźmie udział w procedurze konkursowej. Warto jednak zaznaczyć, że miasto posiada już projekt budowlany, a także pozwolenie na budowę.

- Jeśli chodzi o postęp prac w związku z tą inwestycją, jesteśmy po złożeniu wniosku wstępnego. 10 maja składamy właściwy wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem z końcem roku ogłoszone zostaną przetargi. Budowa może rozpocząć się w 2017 r. - mówi prezydent miasta, Anna Hetman.

Kolejnym dużym projektem jest Europejskie Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego (ECDP), które ma się mieścić na terenie byłej kopalni Moszczenica. Będzie to obiekt, który będzie łączył funkcję edukacyjno-muzealną. Znajdą się tam różne eksponaty, np. górnicze, a także wiele instalacji wykorzystujących nowe technologie, np. wirtualną rzeczywistość. Podobny obiekt znajduje się w Ostrawie i przyciąga rocznie ponad 1 mln turystów. Warto wspomnieć, że właściciele czeskiego obiektu chcą się włączyć w powstanie ECDP.

Linia kolejowa to kolejny projekt, o który chcą się starać władze miasta w najbliższych latach. Do tej pory miastu udało się zablokować część przetargów PKP, które chciały sprzedać tereny leżące w Jastrzębiu-Zdroju. Część działek miasto otrzyma nieodpłatnie, a resztę PKP sprzeda naszemu miastu.

Miasto szykuje się również do budowy trasy rowerowej. Łącznie ma powstać 11 km trasy, która połączona będzie od Godowa do Zebrzydowic, a później Petrovic i Karwiny. Łączna długość trasy przez wszystkie miejscowości to 35 km. Miasto jest już w posiadaniu części terenów, przez które będzie biegła trasa rowerowa.

Kolejnymi projektami jest również strefa centrum oraz kompleksowy remont dróg (Cieszyńska, Przemysłowa). Prawie wszystkie projekty realizowane będą we współpracy z innymi miastami, również czeskimi.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
m.k.01.04.2016 10:47

Powinny być 4 nowe przystanki. N.p. przy Turystycznej. Dawniej, w piątki wracały dzieciaki z internatów, pociąg był przepełniony. A że jechali też uczniowie Technikum Kolejowego to się dogadywali z maszynistą, żeby zatrzymał się przy osiedlu Barbary i kupa dzieciarni tam wysiadała... Taki był nieoficjalny przystanek w piątki po południu.... Pewnie mało kto to pamięta, ale tak było, mieli bliżej do domu albo do przystanku autobusowego i tam wyskakiwali z pociągu. Bo przystanek na Północnej przy stacji na Górnym to funkcjonował bardzo krótko, pojawił się i zniknął.

Gość31.03.2016 22:50

kiedyś jeździłem do Katowic codziennie pociągiem z Jastrzębia. Wieszałem kurtkę i spałem. Albo czytałem. W busie to tylko traci się czas i energię, nie da się przespać, ani odpocząć, to męczarnia, zwłaszcza latem.

Jumper30.03.2016 19:19

Kolej jak najbardziej powinna wrócić do naszego miasta! np trasa do Katowic jest wielu studentów co są zmuszeni siedzieć w autobusie upchani jak sardynki znanej linii autobusowej "Dra*as" Jastrzębie - Katowice za nie małe pieniądze!

Gość30.03.2016 12:39

Znając podejście obecnych władz to znów będzie jakaś prowizorka. Ma być OWN, kolej i jakieś centrum w byłej łaźni przy kwk Moszczenica. Problem w tym, że nasza kochana władza chce to zrobić niemal za darmo. Chytry dwa razy traci.

Likwidator29.03.2016 13:41

Kolej do Zebrzydowic? To czemu dopuszczono do likwidacji tylu wiaduktów na tej trasie? Żeby koszt inwestycji był większy...? Czyżby procencik od wartości się liczył...?

do Adam29.03.2016 10:18

Busy do Cieszyna w porannych godzinach zawsze są przepełnione, a ze są to dwa busy tylko, jednej firmy,m to są rano przepełnione, gdyby była normalna sytuacja, to jeździłby szynobus z toaletą i przestrzenią, tak jak jeżdżą na linii z Cz. Cieszyna do Frydka-Mistka. Można odpocząć w takim szynobusie, w busie - nie.

do Adam29.03.2016 10:15

dokąd te autobusy jeżdżą? Do Żor, Rybnika i Wodzisławia. Jeszcze busy do Katowic i Cieszyna, przy czym do Cieszyna stare graty bez klimy i to wszystko, żenada.

Pokaż wszystkie opinie (35)