Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
24 marca 2016

Solanka, taras widokowy, ekomuzeum. Tak ma wyglądać OWN

  • Solanka, taras widokowy, ekomuzeum. Tak ma wyglądać OWN
  • Solanka, taras widokowy, ekomuzeum. Tak ma wyglądać OWN
  • Solanka, taras widokowy, ekomuzeum. Tak ma wyglądać OWN
  • Solanka, taras widokowy, ekomuzeum. Tak ma wyglądać OWN
Więcej zdjęć:

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w końcu może doczekać się realizacji. Miasto ma już gotowy projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Na razie brakuje jeszcze pieniędzy. O tym, czy miasto otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej dowiemy się najprawdopodobniej w połowie roku.

Projekt przebudowy OWN-u ma być Transgranicznym Ekomuzeum. Wszystko dlatego, że miasto wraz z Karwiną i Hawirzowiem ubiega się o środki z Unii Europejskiej. Pod koniec stycznia tego roku złożono wstępny projekt o dofinansowanie, a do 10 maja trzeba oddać ostateczny wniosek. Jeśli pieniądze się znajdą, budowa może ruszyć w pierwszej połowie 2017 roku.

Motywem przewodnim Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego ma być przyroda i dorobek kulturowy mieszkańców (uzdrowisko, górnictwo). Centralnym punktem będzie budynek Ekomuzeum, w którym mają się znajdować m.in. sale wystawowe czy sala edukacyjna. Eksponaty do Ekomuzeum ma również dostarczyć Jastrzębska Spółka Węglowa. Obok budynku ma się znajdować taras widokowy.

NA OWN-ie znajdzie się również nieduże inhalatorium solankowe. Przez teren będzie przebiegać będzie trasa rowerowa. Staw będzie przedzielony na dwie części - jedną z plażą, a drugą na część, gdzie będzie można popływać rowerkami wodnymi. Ważnym punktem będzie również park sensoryczny.

Co warto powiedzieć, chyba wszyscy radni podczas sesji, na której prezentowana była koncepcja OWN, byli zadowoleni z projektu. - Koncepcje były różne. Ten projekt wydaje się dopracowany - mówił radny Tadeusz Sławik (PiS).

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ogrzewania przeżywa oblężenie. Podziemia też  Ogrzewania przeżywa oblężenie. Podziemia też

Groził, że zabije ojca i brata Groził, że zabije ojca i brata

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
jestemzewsi30.04.2016 9:24

Wszystko w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Wypoczynek na OWN w oparach z pobliskiej spalarni śmieci ktora powstaje przy ul Rozwojowej na pewno wyjdzie nam na zdrowie!

do Bernadetta27.03.2016 21:09

tylko, że dawniej nie było żadnej solanki, był tylko deptak dla kuracjuszy w nieco innej formie, chociaż podobny. Czemu ta środkowa część jest oddzielona od reszty? Przecież całość miała być inhalatorium, a nie tylko fragmencik?

Bernadeta25.03.2016 13:42

Do Gość
Solanka musiała być dokładnie taka, jak dawniej, bo inaczej nie zgodziłby się konserwator zabytków. Teren parku też podlega konserwatorowi. Zresztą na wolnym powietrzu byłoby mniejsze stężenie jodu a drzewa wokół białe . Pozdrawiam.

Rzepicha25.03.2016 11:50

Jakie solanki, jakie ekomuzeum ? Wieśniaki chcą piwa !!! I to najlepiej za darmo !!!

rado25.03.2016 11:13

Czy czasem nie chcą to budować złodzieje za nasze obywateli UE pieniądze?

Gość25.03.2016 8:15

Tumidaj, z tego co widzę, to siłownie są głównie miejscem spotkań przy piwku.

lapczas25.03.2016 0:49

Wybrukowane tak, że miejscy mogą spisywać małolatów nie wychodząc z samochodu. Więcej drzew, mniej kostki :)

Pokaż wszystkie opinie (20)