Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
18 kwietnia 2016

Gigant górniczy upada, choć sprzedaje 17 razy więcej niż JSW

Gigant górniczy upada, choć sprzedaje 17 razy więcej niż JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Peabody Energy, największa prywatna górnicza spółka na świecie, złożyła wniosek o upadłość. Amerykański koncern produkuje 17 razy więcej węgla niż JSW i zatrudnia przy tym 3 razy mniej pracowników niż spółka z Jastrzębia.

Sytuacja w górnictwie nie jest najlepsza. Problemy mają nie tylko polskie firmy, ale i duże koncerny, które sprzedają węgiel na całym świecie. W ubiegłym tygodniu, największy prywatny producent węgla na świecie złożył wniosek o upadłość. Dziwić może fakt, że Peabody Energy wydobywa blisko 250 mln ton węgla rocznie i w swoich 26 kopalniach zatrudnia tylko 8000 osób.

Biorąc pod uwagę te dane, wydałoby się, że Jastrzębska Spółka Węglowa powinna już dawno upaść. We wszystkich pięciu kopalniach oraz innych zakładach należących do Grupy JSW zatrudnienie sięga 24 tys. pracowników. Przy tym JSW wydobywa „tylko” 13,9 mln ton węgla rocznie.

Jaka przyszłość czeka spółkę? Czas na pewno pokaże, choć już pojawiło się światełko w tunelu. Akcje spółki powoli rosną i ich wartość wynosi teraz 15,60 zł. Dodatkowo, analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK podnieśli rekomendację dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przewiduje się, że ceny węgla mogą w przyszłości powoli lecz systematycznie rosnąć.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Tessla24.04.2016 11:52

Na tym polega właśnie KAPITALIZM. Dlaczego nie pada policja, wojsko, zus, straż miejska, senat, sejm czy skarbówka ??? Najlepiej być PAŃSTWOWYM !!!! Pracuje i śpi się spokojnie bez obawy ,,że jutro będziemy bez pracy. Prywata to ostatnie goowno.

Ekonomista20.04.2016 11:51

Bez względu na koszt wydobycia, kilka kopalń wydobywających węgiel dla elektrowni musi być działać normalnie, ze względu na nasze krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Większość elektrowni polskich energię uzyskuje ze spalanego węgla. Tak długo, jak nie wybudujemy elektrowni tworzących energię elektryczną z innych źródeł nie możemy ryzykować odcięciem dostaw węgla zza granicy.
Tak było z dostawami gazu z Rosji. Gdy zaczęli szantażować nas dostawami, musieliśmy wybudować port gazowy i zacząć kupować gaz z krajów arabskich. Teraz trwają rozmowy z Norwegami o dostawach gazu od nich. Dostawy węgla i gazu to bardzo istotne elementy naszego bezpieczeństwa.
Wszystkie związki powinny być pogonione z kopalń. Przede wszystkim "SOLIDARNOŚĆ". Piotr Duda podpisał haniebne umowy z partią rządzącą i jest na ich usługach.

a19.04.2016 23:39

o czym tu nowa, skoro wydobywają węgiel odkrywkowo? Ile osób potrzeba do obsługi koparek, wozideł i ładowarek?

lipa19.04.2016 0:16

To dziwne że Ameryka upada a jsw dalej działa.Czyżby za chwile pojawi się informacja że do górnictwa sie dopłaca?Zapomnieli dodać że to węgiel brunatny a my mamy węgiel kamienny(opałowy i koksowy).A to duża różnica w rynku i sprzedaży już nie mówie o cenie

Ryl18.04.2016 22:55

Dlaczego związkowcy to same grubasy?

rolnik18.04.2016 21:43

to teraz już tylko węgiel z Polski :P

Do Kierowca zawodowy 18.04.2016 21:07

Trzy razy mniej pracowników, bo nie mają kilkudziesięciu związków zawodowych obsadzonych przez wypasionych emerytów, ze zniszczonymi pracą wątrobami i pośladkami.

Pokaż wszystkie opinie (14)