Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
28 kwietnia 2016

Już 51 pracowników PKM utraciło pracę

Już 51 pracowników PKM utraciło pracę
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej nie mają powodów do zadowolenia. Ze względu na przegrany przetarg na przewozy autobusami, pracę straciło już 51 pracowników firmy i to prawdopodobnie nie koniec zwolnień. Sprawa ciągnie się już od końca 2014 roku.

Redukcja etatów w PKM trwa. Pracę utraciło 51 pracowników - 37 kierowców, 11 pracowników zaplecza technicznego i magazynu oraz 3 administracji. 

- Niestety nie mogę dać słowa, że to koniec zwolnień. Prognozy nie są optymistyczne - mówi prezes PKM, Stanisław Słowiński.

Z pomocą przyszła firma Warbus, która wygrała przetarg w Jastrzębiu. Nowy przewoźnik podzielił się pracą i przekazał 50% swoich zleceń PKM-owi. To jednak za mało by PKM mógł w pełni komfortowo i wstrzymać zwolnienia. Dodatkowo, konieczny był zakup nowych autobusów, które PKM musi teraz spłacać.

Firma Warbus stała się współużytkownikiem zajezdni, której w posiadaniu jest przedsiębiorstwo z Jastrzębia-Zdroju. Mimo, że Warbus wyeliminował z jastrzębskiego rynku PKM, udało się dojść do porozumienia i obie firmy podpisały umowę na wynajem zajezdni. Dzięki temu PKM zyska finansowo.

Przedsiębiorstwo z Jastrzębia ma jeszcze jeden problem - 34 stare autobusy. Niektóre są w bardzo dobrym stanie, jednak sprzedać je będzie ciężko. Zbycie tego typu pojazdów jest trudne, ze względu na dzisiejsze wymogi - większość firm i gmin chce kupować autobusy nowoczesne i ekologiczne. Gdyby PKM-owi udało się sprzedać pojazdy mogłoby zyskać nawet 1 mln zł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
Sprzątaczka z MZK03.05.2016 21:06

@Bastek00-weźże d....u poczytaj o czym jest ten wątek, i nie s.....aj nie na temat.
Kopiujesz i wklejasz te swoje bzdety bez ładu i składu, czy gdzieś pasują czy nie.
Tu jest mowa o tym że kierowcy z PKMu tracą pracę, a sam PKM jest powoli ale metodycznie
rozkra/upssss/rozkładany na łopatki.
I o tym jest mowa, a kilku was tu p......i jak na rekolekcjach!

jas-mos03.05.2016 16:10

Do znawca_tematu 29.04.2016 21:17 Kolego powiem tak pan prezes MZK zna już ten trik z e-biletami. Przerabiał już to z RODZINĄ 3 PLUS - Kazał wyrabiać e - bilety, tej grupie dzieci i jak wyrobiły e - bilety zdjęciem - nazwiskiem imieniem. To pan prezes stwierdził straty na 1 milion złotych. Chcesz zęby prezes dostał ZAWAŁU SERCA. Jak przeliczy to na nowo :)

Jas - Mos03.05.2016 11:56

To jest czysta kpina jak można doprowadzić PKM do takiej chorej sytuacji !!! MZK to PASOŻYT z biurokracją i kontrolerami biletów, żeby wyeliminować Jastrzębską firmę z rynku i jeszcze kazać w ciężkich czasach kupować nowe autobusy. JA JESTEM ZA WYJŚCIEM JASTRZĘBIA ZDRÓJ Z MZK.

znawca_tematu29.04.2016 21:17

Socjalizm w pełnej krasie. Firma na skraju upadku, masowe zwolnienia ale...

"Dodatkowo, konieczny był zakup nowych autobusów, które PKM musi teraz spłacać."

Mam nadzieję, że ktoś szybko obali ten pop... system. Demokracja to ustrój dla hołoty.

Bastek0029.04.2016 19:35

Ja dla Pana Prezesa w MZK Jastrzębia mam super pomysł

Teraz osoby które ukończą 70 lat - mają podróż za darmo !!

A by wystarczyło zmienić przynajmniej ten punkt

Od 1 Lipca 2016 roku

Osoby które ukończą 90 lat - na podstawie e biletu seniora ( żeby na Dowodzie Osobistym nie można było podróżować za darmo ) tylko wyłącznie na e bilecie seniora z rejestracja wejścia I - wtedy by Pan Prezes z MZK by miał większy wpływ do kasy MZK !!

Od teraz osoby które mają od 65 lat do 70 lat - płacą za przejazd należą im się bilety Ulgowe czyli z 50%

by wystarczyło zmienić przynajmniej ten punkt

Od 1 Lipca 2016 roku

Osoby które ukończyli 85 rok a 90 rok - by mogli dopiero korzystać z ulgowych biletów - czyli widzi Pan Prezes jakie by miał większy wpływ do Związku MZK

A co chodzi o darmowe linie to może być i w Związku MZK Jastrzębie

Plan 1

To każdy mieszkaniec który ma stały lub tymczasowy adres zameldowania na terenie Miasta Jastrzębia Zdrój

Nie zależnie od wieku czy ma ktoś 6 lat czy 60 lat czy 100 lat

By wszystkie osoby , musieli posiadać wyrobiony e bilet imienny z zdjęciem - i na tym e bilecie imiennym ze zdjęciem dla tych osób zakodować np 10 darmowych przejazdów na jeden dzień . Ostateczności może i być i 20 Przejazdów darmowych w 1 dzień !!

A następne 11 czy 21 przejazd by było według tary MZK Jastrzębia

Ale to by wymagało od każdego pasażera wyrobienia e biletu i przy wsiadaniu i wysiadaniu o przykładanie e biletu do 1 z kasowników czyli wytłumaczę to na przykładzie

Np znajdujemy się na Przystanku Dworzec Arki Bożka
I oczekujemy na autobus dajny linii np o godz 8:50
Wsiadamy do tej linii 117 i każda osoba która korzysta z tej linii autobusowej rejestruje swój 1 darmowy przejazd na podstawie swojego e biletu imiennego z zdjęciem
I np che wysiać na Przystanku np Al Piłsudskiego Os Pionierów
Przed opuszczeniem tego autobusu ponowie przykłada e bilet imienny z zdjęciem do 1 z kasowników i wyrejestruje swój 1 darmowy przejazd

I tak by musieli postępować aż do wyczerpania swoich darmowych przejazdów czyli 10 czy 20
A pozostałe płatne

Każdy by był zadowolony - Mieszkańcy i Pan Prezes z MZK

Czy to by się nie opłacalnie takie rozwiązanie zastosować i być może by było o połowę taniej

A co chodzi o linie 101 czy 131 czy E-3 i inne które jada po za Miasto , wtedy z e biletu by była pobierana opłata jak do tej pory ale jak by ktoś wysiadał np jeszcze na Przystanku na terenie Miasta Jastrzębia Zdrój to koszt tego przejazdu by był zwrócony - dopiero by nie było możliwość zwrotu przejazdu już po za Miastem by obowiązywali dalej stawi jak są obecnie w MZK

AleDom

Zawszę można ten system e biletu przenieść do innej Komunikacji - wszystko się da zrobić - ale to tylko zależy od kwestii dogadania się i o kasę i o nic innego !!

AleDomAleDom29.04.2016 17:47

Ale system e-karty należy do MZK a nie do miasta, jest sfinansowany po części z UE, która to stawia swoje warunki ;) No właśnie - tak jak pisałem: najpierw mamy komunikację droższą niż 12 milionów a później - nie wiadomo co. Czy p. Prezydent mówiła coś o docelowej komunikacji poza gdybaniem o jej kosztach? Co z dopasowaniem taboru do potrzeb? Jeżeli nie będziemy pobierali opłat za bilety potoki pasażerskie będą większe - a już teraz na wielu kursach mamy tłok. Kurs większego autobusu kosztuje więcej. Kto miałby jeździć na tych liniach? Przejęcie PKMu łatwe by nie było (kapitał zakładowy [czyli wartość udziałów]: 8,25 mln zł). Jeżeli miasto nie miałoby swojego podmiotu wewnętrznego - postępowanie przetargowe, które trwa. Ja czekam na konkretne propozycje rozwiązania problemów, o których napisałem (są jeszcze inne kwestie, ale nie chce mi się ich wymieniać). Trzeba by było napisać pisemko do UM. No i UM póki co znowu siedzi cicho w sprawie MZK.

brednie29.04.2016 16:58

AleDom, tak chodzi o te że ta przyszła komunikacja ma kosztować 12 mln chociaż według poprzedniego newsa którego wklejałem można było to zrobić i za 10 mln zł. Plany były takie że wszystkie linie jakie są do tej pory i rozkład w pierwszym roku miałby być taki jak jest. Mieszkańcy z Jastrzębia korzystający z e-biletu czy e-portmonetki mogliby jeździć za darmo - warunek to odbijanie karty. Organizacją komunikacji miałaby się zająć komórka w urzędzie (z tego co pamiętam była mowa o 5-6 osobach ale mogę się mylić). Tyle zapamiętałem ale nie wiem co jeszcze trzeba doprecyzować, żeby ludzie nie mówili że "nic nie było wiadomo:".

Pokaż wszystkie opinie (33)