Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
29 kwietnia 2016

Jest nowy właściciel PEC. JSW sprzedała firmę za 190 mln zł

Jest nowy właściciel PEC. JSW sprzedała firmę za 190 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa pozbyła się Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju. Firmę za 190,4 mln zł nabyła PGNiG Termika. Transakcja miała miejsce w czwartek, 28 kwietnia.

Łączna kwota sprzedaży to 190,4 mln zł, ale 50 mln zł JSW otrzyma dopiero po otrzymaniu przez nowego nabywcę potwierdzenia rozwiązania umów poręczenia, za udzielenie zabezpieczenia roszczeń obligatariuszy SEJ (właściciela PEC, należącego do Grupy JSW). Środki pozyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną m.in. na realizację programu inwestycyjnego, a w szczególności sfinansowanie dokończenia budowy bloku fluidalnego CFB. 

Podczas transakcji ustalono również warunki nabycia przez PEC ciepła od SEJ oraz węgla do celów energetycznych od JSW. Ponadto, PGNiG Termika złożyła spółce ofertę kupna akcji Spółki Energetycznej Jastrzębie.

- PEC Jastrzębie działa na bardzo perspektywicznych rynkach ciepła Górnego Śląska, w których widzimy potencjał wzrostu już w krótkim okresie. Jako samodzielny właściciel będziemy wspierać spółkę w jej dalszym rozwoju - mówi prezes PGNiG, Termika Wojciech Dąbrowski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
Gość01.05.2016 7:38

Będą podwyżki bo potrzebna kasa na 500+.

Kol30.04.2016 15:31

Prawa biznesu są twarde. Na szczęście mamy liczniki ciepła i na pewno będzie można jeszcze przykręcić kaloryfery. Jeśli nowy właściciel PEC będzie windował ceny, możemy doprowadzić go do upadłości. Podgrzanie wody tłoczonej do kaloryferów też kosztuje. To dla PEC jest spory wydatek. Kilka lat temu, SM NOWOCZESNA ostrzegała, że będzie musiała przejść rozliczenia średnie dla każdego bloku, bo PEC sygnalizował, że ocieplenie budynków spowodowało mocne obniżenie zużycie energii cieplnej. Jeśli lokatorzy zmuszą SM do rozliczania każdego mieszkania osobno, to nie będzie tak źle jak straszą niektórzy komentujący.

Hanka30.04.2016 7:02

Jakoś wszyscy zapomnieli, że w 2010 roku Tarasiewicz (wówczas radny) organizował głośny protest w tej sprawie i ostrzegał. Wtedy pukali w mu czoło i od oszołomów robiących kampanię wyborczą wyzywali.

Cóż, ja byłam jedną z motłochu i chyba będziemy za ciepło bulić jak za złoto.

Gość29.04.2016 13:46

Moim zdaniem to zła decyzja. PEC to pewne źródło dochodu, bez konkurencji na rynku i zapewnionym zbytem.

abdul29.04.2016 13:40

do górnik
będzie na 14-kę i upadek albo układ z wierzycielami i nowe warunki zatrudnienia ,nowe płace , bo jak na razie to JSW wyprzedaje to co przynosi im zysk a zostają tylko koszta

Alex29.04.2016 11:48

Ostatnia 14ka w historii :)

Pokaż wszystkie opinie (11)