Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
10 czerwca 2016

Ruch Narodowy i NIM zaproponował nazwy ulic

Ruch Narodowy i NIM zaproponował nazwy ulic
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W maju informowaliśmy o tym, że niedługo kilka ulic zmieni swoje nazwy. Mają się zmienić te, które nawiązują do komunizmu. Ruch Narodowy oraz Niezależna Inicjatywa Mieszkańców zaproponowały swoje nazwy nowych ulic.

Obowiązek zmiany ulic będzie dotyczyć ulic: Karola Świerczewskiego, Hanki Sawickiej, Pawła Findera i być może Józefa Wieczorka. Ruch Narodowy i NIM wystosowały pismo do Prezydent Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta ze swoimi propozycjami nazw.

Ulica, której patronuje obecnie Karol Świerczewski miałaby nosić nazwę „Żołnierzy Wyklętych”. Już wcześniej radni zdecydowali o tym, że jeśli nadarzy się okazja by nazwać tak jedną z ulic.

Ulica Hanki Sawickiej miałaby nosić imię Tadeusza Wijasa lub Henryka Średnickiego. Obaj to bokserzy, którzy trenowali w jastrzębskim klubie. Ten pierwszy był jeszcze do niedawna trenerem BKS Jastrzębie. Zmarł w 2015 roku.

Ulica Pawła Findera miałaby nosić imię Danuty Siedzikówny „Inki”. To sanitariuszka Armii Krajowej, która została rozstrzelana odmawiając składania zeznań obciążających członków AK. Jej ostatnimi słowami miały być: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!” (Łupaszka to Major Wojska Polskiego i Armii Krajowej - przyp. red.).

Kolejną ulicą jaka miałaby nosić zmienioną nazwą to ul. Józefa Wieczorka. Ruch Narodowi i NIM proponują by nazwać ją ulicą Krzysztofa Kamil Baczyńskiego - poety i żołnierza AK w Powstaniu Warszawskim.

O zmianie nazw ulic zdecyduje Zespół ds. Nazewnictwa Ulic i Numeracji Porządkowej Budynków.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Koniec z komunistycznymi ulicami. Jastrzębianie zaproponują nowe nazwy Koniec z komunistycznymi ulicami. Jastrzębianie zaproponują nowe nazwy

Poszukiwany 26-latek zatrzymany podczas awantury Poszukiwany 26-latek zatrzymany podczas awantury

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
lokalny patriota12.06.2016 8:28

A może uhonorujemy nazwą ulicy któregoś z lokalnych bohaterów? W Jastrzębiu też byli żołnierze AK i tzw. Żołnierze Wyklęci, którzy w przeciwieństwie do takich jak ;Ogień: czy "Łupaszka" nie mordowali kobiet i dzieci.

Gość12.06.2016 8:10

Świerczewskiego zmienić na Żołnierzy Wyklętych, bo przy tej ulicy jest szkoła, a wiadomo, że wyklęci mordowali nauczycieli , bo ci chcieli chłopskie dzieci nauczyć czytać i pisać.

Rysiek P.11.06.2016 22:39

Obiektyw 100% RACJI

Obiektyw11.06.2016 15:51

A co w tym zlego, zeby swoj narod stawiac ponad inne? Ja swoje dziecko traktuje lepiej niz inne, czyli jestem chory albo z pis'u?
Opamiętajcie sie!
Niemiec stawia Niemcy ponad inne kraje, Zyd stawia Izrael ponad inne kraje i to jest ok. Jak Polak stawia swój kraj ponad inne to nacjonalizm. Nie chce Wasz szufladkować ale osiągacie poziom zaKODowanych.

xxx11.06.2016 14:19

Co prawda nacjonalizm nie jest nienawiścią do innych narodowości, ale z definicji stawia własną narodowość ponad inne.

emeryt11.06.2016 12:35

Gość;ty Łupaszka przecież to dziś narodowy bohater pis-u....

Gość11.06.2016 9:04

Czy nazwa Żołnierzy Wyklętych będzie obejmowała również tych, którzy palili ludzi w stodołach i zabijali dzieci (np. 2-miesięczne dziecko zabite przez oddział Łupaszki w Glinciszkach) ?

emeryt11.06.2016 5:30

Wszelkimi tego kosztami obciążyć osoby manipulujące przy zmianach tych nazw! Dlaczego ja mam ponosić koszty wymiany wszystkich swych dokumentów,a to nie dotyczy tylko dowodu osobistego!! Bo zmiany np.w aktach notarialnych to spore koszta.Ponadto wymiana wszystkich tablic z nazwami i wiele wiele innych kosztów.Czy ktoś myśli? mam spore wątpliwości.Mam pomysł do organizatorów,skoro tak drażnią nazwy związane z tzw.komuną zaproponować rządowi likwidacji abonamentu RTV to jest pamiątka i co,nie chcą likwidacji!

hamer10.06.2016 20:11

To również legalnie działająca partia polityczna. Z resztą nacjonalizm nie jest niczym złym i wcale nie znaczy nienawiści do wszystkich innych ( czyt. szowinizm)

do hamer10.06.2016 19:23

Przecież ruch narodowy to organizacja nacjonalistyczna. To jest przecież otwarcie mówione.

hamer10.06.2016 19:05

Seboc a gdzie Ty widzisz organizacje nacjonalistyczne? Tatus był w PZPR , ze wolisz komunistycznych morderców i poetów?

seboc10.06.2016 11:45

To jest chore. Organizacja nacjonalistyczna proponuje zmiane.

h10.06.2016 10:30

findera ----kopcących kominów