Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
29 sierpnia 2016

Co na obchodach podpisania porozumienia jastrzębskiego?

Co na obchodach podpisania porozumienia jastrzębskiego?

3 września odbędą się obchody 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się różnego rodzaju imprezy związane z tą rocznicą.

O godzinie 10:00 w kościele NMPMK odbędzie się msza święta, a po niej delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. O godzinie 10:30 rozpocznie się happening uliczny na placu przed siedzibą JSW. Od godziny 15:00 do 19:00 w Parku Zdrojowym będą miały miejsce koncerty - wystąpią Mateusz Nagórski z piosenkami Jacka Kaczmarskiego oraz Mateusz Mijal. O 20:30 spod hali widowiskowo-sportowej wyruszy Nocny Rajd Rowerowy.

Ponadto, w ramach obchodów zorganizowane będą imprezy towarzyszące:

1-30 września (Park Zdrojowy)
Wystawa plenerowa "Jastrzębskie drogi do wolności"

2 września, godz. 7:30 (Pływalnia Laguna)
Sztafeta pływacka

2 września, godz. 11:00 (Galeria Historii Miasta)
Wykład Roberta Ciupy - Dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach poświęcony fali strajków na Górnym Śląsku w sierpniu 1980 r.

7 września, godz. 10:00 (Galeria Historii Miasta)
Wykłady dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, poświęcone Porozumieniu Jastrzębskiemu

8 września, godz. 10:00 (Biblioteka Główna)
Alfabet Solidarności - warsztaty obywatelskie dla klas V-VI

9 września, godz. 10:00 (Biblioteka Główna)
Codzienność PRL-u - warsztaty obywatelskie dla klas III-IV

14 września, godz. 11:30 (Biblioteka Główna)
Powołał mnie Pan… na bunt - warsztaty dla młodzieży z cyklu "W kręgu motywów dzieł sztuki" w ramach akcji Tydzień Zakazanych Książek w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

29 września, godz. 11:30 (Biblioteka Główna)
Kino Moralnego Niepokoju - wykład dla młodzieży z cyklu Spotkania z kulturą w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem" "Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem"

Inwazja Food Trucków w ten weekend Inwazja Food Trucków w ten weekend

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Górnik z KWK01.09.2016 10:50

To jest będzie kolejna parodia i kpina z uroczystości rocznicowych. Zwłaszcza teraz, gdy PiS walczy na śmierć z wszystkimi swoimi przeciwnikami. Po co nam jacyś figuranci, którzy chcą poudawać i korzystać z zysków, mając nas głęboko w ... . Będą wzniosłe przemówienia zbliżone do ble ble ble, udawana zaduma i służba ze sztandarami związku, który nie ma nic wspólnego z prawdziwą solidarnością między autentycznymi pracownikami w zakładach pracy.

Sobiepan31.08.2016 20:03

Każdy kto uczestniczy w strajku pownien odejsc z tych pseudo uroczystości jeśli pojawi się na nich Piotr Duda, lub Andrzej Duda. Powinniśmy pokazać, że nie chcemy tych, którzy działali przeciw nam.

Górnik31.08.2016 18:02

Uczestniczyłem w tym strajku i dobrze go pamiętam. Teraz przyjeżdżają na uroczystości jakieś typy i plotą bzdury poprzeplatane kłamstwami. Nie było takiej sytuacji, że jakiś ksiądz odmówił odprawienia mszy. Było odwrotnie. Księża kłócili się po cichu jak parafia ma przysyłać księży. To jest jedna z takich bzdur. Jeśli poszła taka plotka, to rozpuszczona przez SB-eków, których było mnóstwo na kopalniach. Kapowali i próbowali rozwalić od środka strajki. Ale robili to bardzo przemyślanie. To nie była dzisiejsza PiS-owska zagrywka. Związkowcy typu Duda nie powinni tu przyjeżdżać, bo więcej nam zaszkodzili niż pomogli. Tym Bardziej A. Duda. Przyjechał podczas ostatniego strajku w lutym i podsycał do strajku, którego już nikt nie chciał. A opowiadał takie kłamstwa, że z tłumu usłyszał przekleństwa pod swoim adresem.
Jestem przeciw takim obchodom, bo czuję się obrażony przyjazdem tych kłamców.

Gość29.08.2016 14:42

Będzie mnóstwo bohaterów, których wtedy nikt nie widział na kopalniach, a teraz będą wypinali dumnie pierś. Będą odznaczani i będą wspominali swą bohaterską walkę o "wolną" Polskę. Z pewnością pojawi się właściciel Kacperka, bo już wypoczął w Kołobrzegu i może walczyć o los robotników. Niestety nie odwiedzi nas organizator strajków i przywódca opozycji z lat osiemdziesiątych Jarosław K. Przyśle jednak którąś ze swoich marionetek.

ernest lemingway29.08.2016 12:24

.....koryta

ernest lemingway29.08.2016 10:37

3.09 alimenciarz będzie w jastrzębcu -(tak w tvn24 nazwał kijowski Jastrzębie) ostatni obrońca......

Gość29.08.2016 10:04

Co na obchodach podpisania porozumienia jastrzębskiego? Przecież to oczywiste, że ksiądz i bardzo możliwe, że ten, który wtedy się bał i odmówił górnikom odprawienia mszy.

Pokaż wszystkie opinie (8)