Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
28 października 2016

Górnicy otrzymają barbórkę w całości? Co z deputatem węglowym?

Górnicy otrzymają barbórkę w całości? Co z deputatem węglowym?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Związkowcom udało się wywalczyć zwiększenie wysokości deputatu węglowego dla górników. Co z barbórką? Nadal będzie płacona w dwóch ratach? 

- Wszystko wskazuje na to, że Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci w całości nagrodę barbórkową dla górników, to znaczy do dnia 4 grudnia. Tym samym nieaktualne są ustalenia mówiące o jej podziale na dwie raty (w grudniu i kwietniu) - mówi Oskar Karwacki, przewodniczący Związku Zawodowego Jedność JSW.

Na potwierdzenie swoich słów przywołuje porozumienie zawarte pomiędzy Reprezentatywnymi Organizacjami Związków Zawodowych a Zarządem JSW z dnia 27 października br. Podkreśla, że jego organizacja związkowa wytoczyła JSW procesy sądowe w tej sprawie.

- Sądy przyznały nam rację i uznały dzielenie barbórki na dwie części za niezgodne z prawem - wyjaśnia.

Jednak inaczej widzi to rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Poproszona o komentarz odnośnie barbórki, stwierdziła, że nic się nie zmieniło i będzie nadal wypłacana w dwóch ratach.

Dobrą wiadomością dla górników jest to, że Zarząd JSW i związkowcy dogadali się w sprawie wysokości wypłaty deputatu węglowego. W porozumieniu z 16 września 2015 roku ustalono, że deputat ulegnie zmniejszeniu z 8 ton węgla do 7,16 ton. Teraz kierownictwo Spółki postanowiło się z tego wycofać.

- Zapadające wyroki sądowe nakazują nadpłatę deputatu węglowego do wysokości 8 ton za rok 2015 oraz uwzględniając stanowisko strony społecznej, a także celem uniknięcia przez Spółkę zbędnych kosztów sądowych (…) Spółka nadpłaci uprawnionym pracownikom równowartość 0,84 tony węgla za 2015 rok wraz z odsetkami ustawowymi, do dnia 28 lutego 2017 roku - czytamy m.in. w Porozumieniu Zarządu JSW ze stroną społeczną z dnia 27 października br.

Jak mówi Oskar Karwacki z „Jedności” średnio każdy górnik może otrzymać z tego tytułu ok. 400-500 zł na rękę.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW sprzeda koks za 2,1 mld zł JSW sprzeda koks za 2,1 mld zł

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Sss02.11.2016 22:47

Ryl wez mnie nie rozsmieszaj z ta pracowitoscia ???????????? Mnostwo ludzi pracuje ciezej niz ty!!! Ile ty godzin tak naprawde pracujesz w miesiacu?

Ryl02.11.2016 7:11

Nom się należy 13,14,15 a nowet i 16 tka bo nikt ni pracuja tak ciężko jok my!!!

starywyga30.10.2016 17:34

Ludzie ....o czym wy godocie Barbórka będzie wypłacona 1 czy 2 ratach,nieważne ,ale 14-tka i deputat węglowy jest ZAWIESZONY NA 2 LATA i tyle ,najbliższy termin realizacji to 2018 i to wyłącznie jeżeli kondycja jsw na to pozwoli i koniec.....,i żadna jedność tego nie zmieni , bo wszystkie związki takie właśnie porozumienie podpisały.

Gość30.10.2016 9:41

Nie Szeredy, w JSW jest kasa. Wniosek jest prosty, związkowcy to szkodniki.

Do: Obi Dziś o 11:4229.10.2016 21:28

Łazi z kijkami i byłą żoną mojego kumpla koło mojego domu :D

Do 29.10.2016 15:07

Zagórowski poleciał bo przygotowywał JSW do spadku cen węgla. To niepokoiło Kaczyńskiego, bo po przejęciu władzy musiał utrzymywać kopalnie, do których trzeba by dopłacać. Polecił Piotrowi Dudzie wywołać strajk aby JSW sama się rozpadła po żądaniach podwyżek górników. Ten plan zakładał rozłożenie PO, dojście do władzy i pozbycia się problemów z JSW. Kompania węglowa również został zaatakowana strajkiem. Nie wytrzymała tego. Tylko Kaczyńskiemu nie udał się do końca chytry plan. Trzeba wspomagać górnictwo ale idzie ku dobremu. Powoli JSW pada. Wyprzedaje się i podnosi wartość akcji, choć to jest bardzo podejrzane. Ale póki kopalnie nie padną górnicy są trochę zadowoleni. Kto może ten zgłasza się do przejścia na specjalną emeryturę. Praca na dole, to nie jest najlepszy sposób na życie. Choć bardzo męski to jednak bardzo niebezpieczny.

znawca_tematuznawca_tematu29.10.2016 13:11

Wszystkie związki na Powązki!!!

Pokaż wszystkie opinie (18)