Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
9 listopada 2016

8-9 tys. zł na osobę. Wypłacą deputat węglowy?

8-9 tys. zł na osobę. Wypłacą deputat węglowy?
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Powstała propozycja, aby emeryci górniczy, którzy mają prawo do deputatu węglowego otrzymali z tego tytułu jednorazową wypłatę pieniężną w wysokości ok. 8-9 tys. zł. Pieniądze będa mogli otrzymać w zamian za zrzeczenie się prawa do tego świadczenia. Propozycja taka padła podczas obrad Trójstronnego Zespołu Branżowego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w Katowicach. 

- Pojawiła się koncepcja, według której do końca roku można by wypłacić jednorazową kwotę, 8-9 tysięcy złotych z tytułu prawa do deputatu węglowego dla osób, które je nabyły. Byłoby to zrekompensowanie strat górnikom-emerytom, będącym w sporze z Katowickim Holdingiem Węglowym czy Jastrzębską Spółką Węglową i nie otrzymują tego deputatu. Dajemy to pod dyskusję stronie społecznej, czy widzi sens takiego rozwiązania – mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, która zajmuje się problemem wypłat deputatów dla emerytów górniczych ma teraz dwa tygodnie na to, aby odnieść się do tej propozycji.

Deputat węglowy, czyli uprawnienie do pewnej ilości bezpłatnego węgla dla pracowników został zlikwidowany lub zawieszony w spółkach górniczych ze względów oszczędnościowych. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
alfpal06.10.2017 19:47

propozycja, aby emeryci górniczy, którzy mają prawo do deputatu węglowego otrzymali z tego tytułu jednorazową wypłatę pieniężną w wysokości 8-9 tys. zł. za zrzeczenie się prawa do tego świadczenia, jest złodziejstwem tych przywilejów.
Przypomnijcie sobie pracowników kopalń którzy sprzedali swoje stanowiska pracy w latach 90 ubiegłego wieku, co sie z nimi stało.

ali30.09.2017 11:01

Co to za jednorazowe świadczenie pieniężne znów nas okradają. Chcę otrzymywać ekwiwalent węglowy.

klejnot26.01.2017 15:13

wszyscy maja a my wielkie g....

ded13.01.2017 16:56

To za okres zawieszenia do 2017 i odsetki (PKP bierze z ZUS !!) a dalej co ??

los13.01.2017 13:08

Zona po zmarłym górniku hahaha po dużej dawce alkoholu, przez 30 lat otrzymuje deputat węglowy.
To absurd jaki świat nie widział.

Emeryt06.01.2017 11:18

Tylko glupole na to sie nie zgodzili ! Jestem tez emerytem i zgadzam sie na 9 tysiecy .Teraz glupole nic nie dostana !!!!!!!!!!!!!!!!

markus29.12.2016 19:08

górnik 50 dawać po 9 tys i sprawa załatwiona a jak się komuś nie podoba to nic nie dostanie.

Pokaż wszystkie opinie (55)