Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
9 listopada 2016

Odsłonięto pomnik Henryka Sławika w Warszawie

Odsłonięto pomnik Henryka Sławika w Warszawie

Henryk Sławik doczekał się uhonorowania w Warszawie. We wtorek w Dolince Szwajcarskiej uroczyście odsłonięto pomnik jastrzębskiego bohatera oraz jego przyjaciela Józefa Antalla. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sejmu, władz stolicy, Jastrzębia oraz młodzież naszego miasta. Wszystko odbyło się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Bohater Trzech Narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego doczekał się pomnika w Warszawie. Henryk Sławik przedstawiony jest na nim w towarzystwie Józefa Antalla wraz, z którym w czasie II wojny światowej ratował na Węgrzech Polaków pochodzenia żydowskiego. Za swoją działalność zapłacił życiem.

Uroczystości związanej z odsłonięciem pomnika towarzyszyła msza święta, która odbyła się w warszawskiej archikatedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, koncelebrowana przez abp. Kazimierza Nycza oraz abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego. Podczas nabożeństwa nie zabrakło elementów węgierskich i niektóre jego części przebiegały również w tym języku. W homilii abp. Wiktor Skworc wskazywał na humanitarną i heroiczną postawę Henryka Sławika i Józefa Antala.

- Nasza wizyta w Warszawie było odpowiedzią na zaproszenie, jakie skierowały do nas władze tego miasta. Także jastrzębska młodzież – poczet sztandarowy z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika w Szerokiej oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta wzięła udział w tych uroczystościach. Jest to istotne, ponieważ młodzi ludzie przekonują się o tym, jak ważną postacią nie tylko dla naszego narodu jest postać urodzonego w Jastrzębiu bohatera.  Jego biografia jest dla nas świadectwem, jak można zachować człowieczeństwo w najbardziej okrutnych czasach – powiedziała prezydent Anna Hetman, również biorąca udział w uroczystościach upamiętniających Sławika.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ratował polskich Żydów na Węgrzech. W Budapeszcie ma swój pomnik Ratował polskich Żydów na Węgrzech. W Budapeszcie ma swój pomnik

Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
mk11.06.2017 0:31

A u nas ani pomnika an tablicy...

Sławikowicz08.06.2017 22:28

Co to jest patronat Andrzeja Dudy? To jakiś święty, który wyjedna dobrą pamięć o Henryku Sławiku?
Szkoda, że dopiero się o nim mówi i dlaczego dopiero teraz. To nowy święty?

Iga09.11.2016 16:00

Młodzież szkolna naszego miasta i nie tylko powinna poznać losy tego niezwykłego człowieka. Dziś dla wielu liczy się kasa i prestiż.