Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
10 listopada 2016

ZUS sprawdza stan zdrowia górników, zanim przejdą na urlop

ZUS sprawdza stan zdrowia górników, zanim przejdą na urlop
fot.pixabay

Część górników, która oczekuje na przejście na urlop górniczy, a jest zatrudniona w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, narażona jest na kontrole z powodu przebywania na zwolnieniach lekarskich. Niektórzy już dostali pisma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby stawić się na komisję lekarską.

Nadal trwa procedura przechodzenia na urlopy górnicze. Części uprawnionych osób skończyły się urlopy pracownicze, na które przeszli w dniu 1 października, kiedy kopalnia Jas-Mos została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wielu z nich przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich L-4. Jednak niektórych spotkało coś, czego się nie spodziewali.

- Kilka dni temu otrzymałem pismo z ZUS, że wzywają mnie na swoją komisję lekarską, celem sprawdzenia, czy rzeczywiście jestem chory. Nie będę tego szerzej komentował. Powiem tylko, że gdyby ZUS pośpieszył się z robotą, to dawno byłbym na urlopie górniczym i nie byłoby tematu - mówi były pracownik kopalni Jas-Mos.

Górnicy ciągle stawiają sobie pytanie: Kiedy przejdą na urlopy górnicze? Rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń Witold Jajszczok niezmiennie odpowiada, że wszystko jest w rękach ZUS i to od ich sił przerobowych zależy długość trwania całej procedury. Teraz niektórzy byli pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej muszą się liczyć z tym, że ich stan zdrowia sprawdzi lekarz, powołany przez ZUS.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
gość15.11.2016 22:46

Do do gość Kolego przekazałbym ci więcej informacji, ale po tym co napisałeś nie warto klikać za bardzo w klawiaturę, pozdrawiam.

do gość15.11.2016 15:44

Facet pilnuj swojej emerytury i swojego ostatniego dnia.

gość15.11.2016 9:05

Kolego, po pierwsze, gdy złożysz papiery 2 miesiące wcześniej do ZUS z wnioskiem o emeryturę, to dostaniesz decyzję odmowną, ponieważ owe dwa miesiące Ci braknie do nabycia prawa do emerytury górniczej.
Po drugie, jeśli ZUS policzy, że prawa emerytalne np.: nabywasz za 2 lata na dzień wpłynięcia wniosku do inspektoratu ZUS wysłanego oczywiście przez SRK (tego na który tu większość czeka), to znaczy nie mniej, nie więcej, jak to, że SRK dokładnie tyle Ci wyliczy urlopu górniczego co do jednego dnia, nie łudź się że SRK dołoży choćby dzień.

do goscia14.11.2016 20:18

bzdury piszesz papiery do zus składasz 2 miesiące przed koncem urlopu górniczego pozatym zus oblicza twój staz do września wlacznie 2016. a bedac w październiku na urlopie wypoczynkowym już masz zapas

gość14.11.2016 17:35

Pamiętajcie, że SRK obliczy wam odejście na emeryturę co do jednego dnia.
Jeśli ZUS pomyli się chodź by o jeden dzień na nie korzyść górnika, to klops.
Ponieważ papiery do ZUS z wnioskiem o emeryturę można złożyć po wcześniejszym zwolnieniu z SRK.
O tym fakcie mało kto wie i zdaje sobie sprawę.

erwin12.11.2016 19:43

jednak coś jest nie tak , żeby w 21-wieku w czasach komputera , telefonu , faksa, żeby człowiek na świstek papieru czekał 60 dni , to jest normalnie jakaś prowokacja , to jest tragedia . Ojcowie 30-lat temu, a nie było komputerów , a ludzi szło na emerytury dużo więcej jak teraz byli szybciej obsługiwani .

Rakowina12.11.2016 13:54

SRK dokumenty przyslalo większości przechodzących na Urlopy Górnicza pod koniec października. Ci co dostali decyzję z ZUS-u to czekali średnio 2-3 ryb.
Przykład na faktach:
Gościa papiery ZUS otrzymam 6.10 A on do domu oso dostał 24.10.
Innego ZUS dostał dokumenty dostał 27.10 a odpowiedź dostał 10.11 .
Więc myślę ze Panie ZUS sie wyrabia tylko panie z KWK lub SRK cos spieprzyly.

Pokaż wszystkie opinie (31)