Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
10 listopada 2016

JSW: Wzrasta sprzedaż węgla oraz przychody

JSW: Wzrasta sprzedaż węgla oraz przychody
fot. Damian Hetman/jastrzebieonline.pl

Po dłuższym okresie spadków w trzecim kwartale tego roku ceny węgla uzyskiwane przez JSW wzrosły, co przełożyło się na osiągnięcie wyższych o 12% przychodów ze sprzedaży w porównaniu do II kwartału. 

Przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale wzrosły w stosunku do drugiego kwartału o 12 %, osiągając poziom 1,7 mld złotych. Było to spowodowane wzrostem średniej ceny węgla koksowego do 85 dolarów tj.  o 6,3% więcej w porównaniu do drugiego kwartału br, natomiast średnia cena węgla do celów energetycznych wzrosła do 56 dolarów tj. o 7,7 %.

- Jesteśmy w trakcie procesu restrukturyzacji. W obliczu zagrożenia utraty płynności finansowej musieliśmy podjąć bardzo trudne decyzje związane m.in. z przekazaniem Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz ze zbyciem części naszych aktywów koksowniczych i energetycznych. To pozwoliło ustabilizować sytuację płynnościową spółki. Istotnym czynnikiem stabilizującym sytuację było również podpisanie w sierpniu br. Porozumienia z Obligatariuszami Spółki. Obecnie koncentrujemy się na realizacji programu restrukturyzacji. Realizujemy również kilka kluczowych projektów inwestycyjnych, które mają pozwolić na funkcjonowanie Grupy w długim horyzoncie czasu i zabezpieczyć miejsca pracy. Inwestycje te mają doprowadzić do zwiększenia udziału wysokiej jakości węgla koksowego w naszej produkcji. Obecnie odczuwamy też pozytywne skutki wzrostu cen węgla, jednak na razie trudno ocenić, na ile to trwała tendencja - podkreśla Tomasz Gawlik, Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Kopalnie JSW do końca września tego roku wyprodukowały 12,7 mln ton węgla (o 6,7% więcej niż rok wcześniej), w tym 8,6 mln ton węgla koksowego i 4,1 mln ton węgla do celów energetycznych.

W tym samym czasie koksownie wchodzące w skład grupy wyprodukowały 3,2 mln ton koksu - o 0,8% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zapasy węgla wyprodukowanego w Grupie JSW i dostępnego do sprzedaży zmniejszyły się niemal o połowę – na koniec drugiego kwartału br. wynosiły one 0,9 mln ton, by na koniec trzeciego kwartału spaść do poziomu 0,4 mln ton. W tym samym czasie zapasy koksu spadły o 24,6 tys. ton z poziomu 354,7 tys. ton do 245,2 tys. ton (miało to związek ze sprzedażą WZK Victoria).

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
klocek11.11.2016 17:09

W takim razie chcemy mieć płacone ZYSKI i węgiel dla Emerytów !!

Gość11.11.2016 9:57

Do Irek.to nie czytaj irenko

Irek11.11.2016 1:39

Jak czytam takiego ,,Gość'' to naprawdę jestem za aborcją.

Mieszkanin10.11.2016 20:55

A na piwo też im dać?

Gość10.11.2016 19:11

Dać im na kredki,ołówki ,zeszyty,i dla dam z biur na podpaski

alek 10.11.2016 16:44

No i dobrze, będzie kasa na barbórkę i na czternastkę , będą płacić zyski.

Anatol10.11.2016 13:24

Riki, jesteś następnym, z tych "rozwiniętych inaczej". Nie zauważyłeś, ze górnicy są bardzo kreatywni? Ja, choć nigdy nie pracowałem w górnictwie, to znam wielu górników. Stąd wiem, że potrafią wiele zrobić samemu, jak i nauczyć się nowej pracy.

Pokaż wszystkie opinie (16)