Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
EkoOkna
15 listopada 2016

JSW: Związki kontra związki

JSW: Związki kontra związki
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wstrzymane zostały rozmowy, jakie toczyły się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na temat Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Powodem jest poddanie w wątpliwość przez pracodawcę reprezentatywności związków zawodowych. Chodzi o to, czy organizacje związkowe mają w swoich szeregach wystarczającą liczbę osób, aby wypowiadać się w ich imieniu. 

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy to bardzo ważny dokument, który szczegółowo określa obowiązki pracowników, zasady ich wynagradzania orz zobowiązania pracodawcy. Na chwilę obecną JSW nie posiada takiego dokumentu, a prace nad nowym zostały zatrzymane, ponieważ zakwestionowano to, czy związki zawodowe mają wymaganą liczbę członków, tak aby móc się wypowiadać w ich imieniu.

Sprawcą całego zamieszania był Związek Zawodowy "Jedność", który zadał pytania o to, czy związki zawodowe uznawane za reprezentatywne w JSW rzeczywiście mają deklarowaną liczbę członków.

- Taka liczba wynosi miedzy 7-10 proc. załogi, jest to zależne od formy organizacji związku. Niektóre osoby są członkami kilku związków, ale tylko jeden ma prawo wliczać je do grupy osób, które reprezentują. Podejrzewamy, że tak się nie dzieje i mamy do czynienia z zawyżeniem tych danych. Dlatego zakwestionowaliśmy reprezentatywność czterech największych organizacji, działających w JSW. Chcemy, żeby wszystko odbywało się według przejrzystych reguł i zgodnie z nimi  - wyjaśnia Oskar Karwacki, przewodniczący Związku Zawodowego „Jedność” JSW.

A co na to wszystko pracodawca?

 - Związek Zawodowy Jedność w trakcie rokowań nad ZUZP zakwestionował reprezentatywność    NSZZ Solidarność, ZZ Górników JSW, ZZ Kadra i  ZZ Kontra. Związki te w celu wyjaśnienia sprawy zgodnie z art.241(25a) Kodeksu Pracy wystąpiły do sądu o stwierdzenie reprezentatywności. Sąd odrzucił wnioski wyżej wymienionych związków stwierdzając, że: „zastrzeżenia zgłoszono tylko niektórym uczestnikom rokowań, to droga sądowa stwierdzenia reprezentatywności na potrzeby zakładowego układu zbiorowego pracy jest wyłączona" - mówi rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.  

Zarząd Spółki zwrócił się do wszystkich zakładowych organizacji związkowych JSW SA  z pismem w celu uzyskania informacji o tym czy dany związek jest , czy nie jest reprezentatywny.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
AL26.11.2016 16:36

Do bęc
Porozumienie z16 września 2015 zawiera zapis o rezygnacji z14-ki w latach 2016-2018 . Wypłacona 14-ka była za rok 2015 . Czy to związek " Jedność wypłacił te odsetki ze swojej kasy , aby zwracać tą sumkę właśnie tam ? W ustawie o związkach zawodowych jest artykuł o tym , że w naszym kraju takie roszczenia załatwia się dla wszystkich uprawnionych pracowników , a nie tylko dla członków związku , który swoimi działaniami doprowadza do takich decyzji .
W swoim zaślepieniu nienawiścią do związków zawodowych nie zauważacie jednego . Mnie nie interesuje los liderów związkowych ( w większości już emerytów ) , tylko los zwykłych pracowników tej kopalni .
Również tych pracowników pracujących w firmach obcych na naszej kopalni , którzy gwarancji zatrudnienia nie mają . Postarajcie się obiektywnie pomyśleć i wreszcie zobaczyć tą różnicę.
Nie jestem beneficjentem czy też udziałowcem w przekrętach lub złodziejstwie , o których piszecie .
Są sprawy ponad podziałami i osądami i tu niestety wielu wykazuje swój egoizm i cynizm .
Dlaczego więc Wy , mnie opiniujący bez tych złodziei ( jak ich nazywacie ) nie podjęliście się obrony tej kopalni . Uważacie , że należy poświęcić zwykłych pracowników , aby tylko poczuć zadowolenie i wtedy to będzie normalne ?
Można przy każdym obrażeniu się założyć kolejny związek i wylewać pomyje na konkurencje , tylko jaki to daje efekt dla zwykłego pracownika .
Żadem z was nic nie pisze o niekompetencji i o nieudolności na szczytach władzy w JSW w okresie ostatnich kilku lat .W nich nie znajdujecie żadnej winy .
Istnieje takie pojęcie ,jak kultura w dyskusji i w opiniowaniu bieżących wydarzeń . Niestety z czymś takim macie niewiele wspólnego .

bęc25.11.2016 12:01

AL, ty jesteś nienormalny. Pominąć kwestię złodziejstwa i przekrętów i razem z tymi złodziejami "ratować" kopalnię, by te złodzieje dalej tą kopalnią rządziły i na niej zarabiały. Super, jednak związki zawodowe to dno. A co do tego pana, co to ma za mało 50zł. Proszę to oddać związkowi, który to wywalczył. Będziesz też miał na kolejną ratę dla swojego związku zawodowego, który nie załatwił ci nic. A no, oddaj też 14stkę z tego roku, którą nieudolnie zabrali ci twoi związkowcy a jedność wywalczyła. Tępoto!

AL22.11.2016 18:05

Sebastianie
To nie związki zawodowe chcą przekazać naszą kopalnię do SRK . Tym zajmują się prezesi i ministrowie , oraz osoby zainteresowane przejęciem tej kopalni . Do rozliczenia pozostaje jeszcze prawie 7 miliardów długu i nikt z decydentów nie mówi ,że to właśnie ta kwota postawiła niemalże JSW w stan upadłości .
Rząd PiSu okłamał nas wyborców składając obietnice nie zamykania kopalń w których jest węgiel do wydobycia . Warunek oddania Krupińskiego do SRK postawiony JSW przez banki związany jest z długiem zaciągniętym przecież nie na naszą kopalnię . O tych , którzy rzeczywiście przyczynili się do utraty płynności finansowej spółki i ostatecznie doprowadzili ją do zapaści nikt o ich rozliczeniu już nie mówi .
Temat patologi i przekrętów w związkach w tej sytuacji powinien zejść na dalszy plan . Jestem pracownikiem ciągu technologicznego na powierzchni i przewodniczący związku zawodowego na tym odcinku nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej . Na prowadzenie związku poświęca swój prywatny czas i nie czyni z tego rozgłosu wokół swojej osoby .
Nie mam uprawnień prokuratora śledczego aby tropić afery na szczytach władzy tej kopalni i nie oczekuj abym wygłaszał podobne do twoich opinie .
Nadal oczekuję od Was mnie opiniujących , abyście całą swoją energię poświęcili w obronie tej kopalni i przestali nazywać ją trupem i syfem , a o patologi związkowej temat odłożyć na inny czas .

Górnik22.11.2016 12:31

Dziwi mnie fakt obwiniania wszystkich związków tylko nie siebie a gdzie wy panowie byliście do tej pory jasne jak na związek Jedność 50 osób liczący to was nie widać ale przeszkadzać to wy potraficie panowie Sebastian i Alojz czym się chwalicie że 50 zł dopłacono do Barbórki no szok co waszej 50 tylko trzeba było wypłacić no to nie dobiliście spółki bo do tego się tylko nadajecie ba o kopalnie walczyć nie trzeba bo dla was 50 zatrudnienie się znajdzie wy za Krupińskiego umierać nie będziecie. Najlepiej go pogrzebać cóż to dla was wy nie bronicie miejsc pracy wy je likwidujecie taka jest wasza Doktryna powiedzcie to tym którzy muszą pracować prosto w oczy. ale wy tchórze tylko kilku na odstrzał do sądu a nóż się uda i propaganda jest pełen sukces.powodzenia .

edward22.11.2016 11:03

zapytać związki cy są reprezentatywne to tak jak zapytać złodzieja czy kradnie

sebastian21.11.2016 20:56

Nie interesuje cie, że na twojej kopalni, która jest zamykana od lat robiono takie rzeczy? Na serio cie to nie interesuje, że miliony złotych były wyprowadzane rękami takich ludzi? Nie mam z tobą o czym gadać. Jeszcze napisz, ze nic ci o tym nie wiadomo? Ty na powierzchni robisz czy jak? Kończę ten temat. Jesteś demagogiem i pierniczysz od rzeczy.

AL21.11.2016 19:20

Sebastian
Nie jestem członkiem związku " Kadra " . Dociera to wreszcie do Ciebie . Czy oni kręcą tzw interesy mnie nie interesuje . Nie uprawiam demagogi i nie zakrzykuje rzeczywistości .
NIE JESTEM DZIAŁACZEM ZWIĄZKOWYM , czy to do Ciebie w końcu dotrze . Jeśli masz dowody na przekręty to nie kieruj ich pod moim adresem , bo ja się tym nie zajmuję .
Ta zakłamana rzeczywistość to decyzja zarządu JSW z 8 sierpnia 2016 o przekazaniu Krupińskiego do SRK , to zatwierdzenie tej decyzji przez Radę Nadzorczą JSW i zapowiadane na 29 listopada zatwierdzenie tej decyzji przez WZA JSW .które ostatecznie rozwiązuje problem dalszego bytu naszej kopalni . Piszesz ,że jest Ci to obojętne , masz do tego prawo . Moi koledzy z oddziału w którym pracuję , są negatywnie nastawieni do tej decyzji , a powodem nie są ciepłe posadki , bo nasza praca wymaga od nas dużego wysiłku fizycznego . Nie znajdziesz u nas nikogo , kto by podzielał Twoje stanowisko w tej sprawie .
Również pracownicy innych oddziałów z niepokojem patrzą w przyszłość . To zdecydowało o tym ,że poszedłem na to spotkanie 12 sierpnia i zabrałem głos w obronie naszych miejsc pracy . Ja głównych winowajców widzę w zarządzie JSW , w rządzie , jako akcjonariuszu większościowym naszej spółki , bo to decyzje ich poprzedników doprowadziły nas do zapaści .
Od ministrów zaczynając ,poprzez bankierów , szeptane grupy interesów ,a kończąc na decydentach spółkowych , to tu według mnie leży przyczyna zapaści JSW .
Nie zajmowałem się patologiami w związkach , tu nie jestem , jak piszesz ekspertem , na ten temat wypowiadałem się wielokrotnie . Nie jestem śledczym na tym polu . Tu należałoby ten problem rozwiązywać inaczej.

Dopóki nie zmieni się prawo , nie uchwali się nowych ustaw o związkach zawodowych , nie zmieni się mentalność samych pracowników ( którym będzie zależeć ,aby u steru stali uczciwi ludzie ) , dopóty będą takie przekręty w każdym zakładzie pracy .
Poszczególne działy i oddziały kopalni nie mają mocnych komórek związkowych , mających wpływ na to , co wyprawia szefostwo związku . Sami pracownicy się o to postarali ,aby tak było , bo zamiast się obrażać i wypisywać ze związku należało się dogadywać na samym dole i stawiać ultimatum z groźbą wotum nieufności wobec tych , którzy według Ciebie nie spełniali obietnic przy wyborze .
I cóż my mamy ! Rozmnożony plankton związkowy zamiast silnego dużego związku . O to chodzi , tak to może Ty widzisz . Jeszcze jedno biuro , dodatkowe krzesło przy negocjacjach i kłócących się przy pracodawcy działaczy .
Po czym sądzisz ,że ja akceptuję to o czym Ty piszesz.
Czasy w których przyszło się nam zmierzyć nie sprzyjają takim sporom . Kto na tym naprawdę tylko skorzysta ?
Może ja ? Niby , jak Ty to sobie wyobrażasz !
Może Ty , taki jesteś pewny ,że wszędzie jest lepiej niż tu gdzie teraz jesteś !
Spory teraz powinno się odłożyć i zająć się obroną tej kopalni , bo ma dobry węgiel , po który sięgnie ktoś inny ( specjalista tej intrygi ) .
Przewodniczący związku , do którego ja należę w czasie strajku reprezentował naszą kopalnię przy negocjacjach , a ja byłem do końca strajku w kopalni i w ostatnim dniu strajku na cechowni wziąłem mikrofon od Andrzeja Józefczyka , aby wyjaśnić kilku strajkującym ,że porozumienie zawarte w Katowicach z panią Kopacz jest nic nie warte i tylko zyska na tym jej rząd czas potrzebny do wyborów.
Czas pokazał ,że miałem rację . Zapanuj nad emocjami i zacznij uważniej czytać ,to ,co ja piszę i nie utożsamiaj mnie z kimś i czymś z czym nie mam nic wspólnego .

Pokaż wszystkie opinie (35)