Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
17 listopada 2016

Kto pojedzie autobusem za darmo? MZK chce więcej pieniędzy

Kto pojedzie autobusem za darmo? MZK chce więcej pieniędzy
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Sprawa bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Jastrzębiu co pewien czas powraca. Prezydent Anna Hetman postuluje wprowadzenie takiej komunikacji dla każdego mieszkańca. Na razie etapem do zrealizowania tego zamiaru będzie wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów i studentów, mieszkających w Jastrzębiu. Jednak i tutaj pojawiają się problemy. 

- Przedstawiciele międzygminnego Związku Komunikacyjnego już w czerwcu br. mówili nam, także na sesji Rady Miasta, że nie będzie większych problemów z wprowadzeniem darmowych przejazdów dla uczniów i studentów. Padały deklarację, że w zasadzie takie rozwiązanie można wprowadzić od ręki. Teraz oczekuje się od nas dodatkowych pieniędzy na realizację tego zadania - mówiła podczas konferencji prasowej, 17 listopada, prezydent Anna Hetman.

Miasto Jastrzębie zadeklarowało, że jest w stanie wpłacić do kasy MZK kwotę, za jaką uczniowie i studenci wykupują bilety okresowe. Obecnie jest to ok. 900 tys. zł rocznie. Jednak MZK domaga się większej sumy.

 - Chodzi o to, aby zrekompensować nam utratę dochodów z tytułu sprzedaży biletów nie tylko za młodych ludzi, którzy wykupują bilety miesięczne, ale również za tych, którzy korzystają z naszych usług przewozowych i płacą za przejazd w postaci tzw. e-portmonetek lub u kierowcy autobusu. Teraz pracujemy nad metodą obliczenia, ile ta rekompensata miałaby wynosić. Na pewno będzie to więcej, niż 900 tys. zł, wydawane dotychczas w skali roku na bilety okresowe przez tą grupę pasażerów” -  wyjaśnia Benedykt Lanuszny, dyrektor Biura MZK.

Tak więc od dogadania się z miastem na temat tego, czy taka rekompensata będzie płacona i ewentualnie w jakiej wysokości zależy wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla jastrzębskich uczniów i studentów.  Warto dodać, że kiedy Żory i Pawłowice wprowadzały darmową komunikację wówczas nie było mowy o płaceniu dodatkowej rekompensaty finansowej. Taki warunek pojawił się w przypadku Jastrzębia.

- Rzeczywiście takiej rekompensaty nie domagaliśmy się od Żor i Pawłowic, bo też skala zjawiska w tych gminach jest o wiele mniejsza niż w Jastrzębiu - mówi dyrektor biura MZK.

Kiedy można spodziewać się bezpłatnej komunikacji dla uczniów i studentów? Prezydent uważa, że powinien  to być dzień 1 stycznia. Natomiast w MZK mówi się o pierwszym kwartale przyszłego roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Andrzej 19.11.2016 9:17

Umiera, bo pisowcy blokują wszelkie pomysły, podziękujmy radnym z tej paki

Tomek z 618.11.2016 19:05

Popieram Ciekawskiego to święta racja z tymi inwestorami bo te miasto umiera popatrzcie na Żory a Wy tylko na Pis tniecie

...18.11.2016 18:58

Zawsze znajdą się osoby które najadą na Hetman ze nie spełniła obietnic. Ale to ze ich ukochany pis daje jej kłody pod nogi nic nie powiedzą. Potrafią tylko gadać ze ona nic nie robi a jaki Janecki był złoty. Uszy bola jak sie takich na ulicy i w sklepach słucha. Prosta sprawa...pozbyć sie pisu i ona będzie działać bo tak to siedzi banda baranów i ja blokuje

Arek18.11.2016 14:58

Pamiętacie na wyborach do Rady Miasta nie głosujemy na PIS !!
Tylko proszę głosować na Listę z PO
Ponieważ jeżeli większa ilość radnych z PO - będzie miała większość to wszystkie Obietnice Pani Prezydent - zostaną spełnione - taka cała prawa jest o naszej radzie Miasta która działa na złość Mieszkańcom

Gość18.11.2016 12:12

Ciekawski PiS broni sie jak moze by nie zrealizowano tej obietnicy wyborczej pani Prezydent a zaznaczę tu jeszcze Najlepszego prezydenta jaki do tej pory był w Jastrzębiu. Dla tej garstki pisiewiczów każdy inny prezydent byłby najgorszy bo nie ich ! Np.Matusiak ha ha ha !

biks18.11.2016 11:15

Przy nastepnych wyborach Będziemy ci to pamiętać!!!

Romek 18.11.2016 9:21

No tak mają darmową komunikację Żory, maja Pawłowice, a my nie możemy mieć. Podziękujmy za to radnym pisowskim, którzy bronią swojej partii, jej interesu, a nie zwykłych ludzi.

Pokaż wszystkie opinie (27)