Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
20 listopada 2016

UE zaakceptowała pomoc dla kopalń. 7,95 mld zł na likwidację

UE zaakceptowała pomoc dla kopalń. 7,95 mld zł na likwidację
fot. Kompania Węglowa

Unia Europejska zgodził się na pomoc dla śląskich kopalń. W sobotę, 19 listopada, rząd polski otrzymał zielone światło dla wprowadzania programów restrukturyzacyjnych w tym dziale gospodarki.  Komisja Europejska powiedziała „tak” dla nadzwyczajnych działań wspierających śląskie kopalnie. 

Program rządowy dla przemysłu węglowego obejmuje pokrycie bieżących strat produkcyjnych. Natomiast pomoc na koszty nadzwyczajne będzie przeznaczona na zakłady wygaszane przed 1 stycznia 2017 roku oraz te przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń po 1 stycznia 2017 roku. Takim wsparciem już została objęta również jastrzębska kopalnia „Jas-Mos”, która w październiku została przekazana do SRK. A pracownicy, którzy spełniali warunki ustawowe otrzymali możliwość przejścia na urlopy górnicze oraz dobrowolne odejścia z pracy w zamian za odprawy pieniężne.

W 2017 roku przewidziano, że SRK przejmie kopalnie „Krupiński”, należącą do JSW, „Ruch Pokój” I, „Sośnica”, „Ruch Rydułtowy”, „Ruch Śląsk”. 

W sumie na likwidację niekonkurencyjnych kopalń oraz złagodzenie skutków społecznych tego procesu rząd przeznaczy 7,95 mld zł do roku 2018. Komisja Europejska uznała, że jest to zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Posłowie PiS będą mieli gości Posłowie PiS będą mieli gości

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
rychukolek22.11.2016 15:23

Dziś najważniejsze jest zabezpieczenie energetyczne ważne, że jak się zamknie to można otworzyć po jakimś czasie jeśli cena niemieckiego węgla wzrośnie. Nie od dziś wiemy, że węgiel to czarne złoto i wydobywamy go więcej niż kiedyś. Polska węglem dużo stoi ważne by się nie sprzedać. Wywalić komuchów i dawać rozsądnych narodowców.

tusoslaw22.11.2016 14:30

widze ze sami prawdziwi polacy katolicy sie wypowiadaja, zero zawisci

do To koniec 22.11.2016 9:23

Zobaczymy "nareszcie" jak za węgiel (energię) będziesz płacił Niemcom x razy tyle co teraz.

Gdzie jesteś Beato?22.11.2016 8:21

Oj, Beata, Beata,,,,

To koniec 22.11.2016 7:52

Koniec górnictwa, zamykają kopalnie, nareszcie!

mobi21.11.2016 16:42

spokojnie lewactwo robi dym o nic ! ! trzeba zachować zimna krew! górnictwo da rade !

mieszkaniec 21.11.2016 15:57

Ale numer nie ma co

Pokaż wszystkie opinie (21)