Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
23 listopada 2016

Emeryci walczą w sądzie z Jastrzębską Spółką Węglową

Emeryci walczą w sądzie z Jastrzębską Spółką WęglowąProtest emerytów w czerwcu 2014 roku przed siedzibą JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Emeryci górniczy nie mogą pogodzić się z tym, że w 2015 roku Jastrzębska Spółka Węglowa zaprzestała wypłaty deputatu węglowego. Wprawdzie Spółka tłumaczy to swoją trudną sytuacją, jednak byli górnicy nie odpuszczają i kierują sprawy do sądu. 

Ponad 800 pozwów sądowych zostało złożonych przeciwko JSW o zapłatę ekwiwalentu węglowego. Emeryci uważają, że porozumienie, jakie zarząd spółki zawarł ze związkami zawodowymi w sprawie zawieszenia wypłaty „węgla” nie obejmuje byłych pracowników, ponieważ oni nie wyrazili swojej zgody na takie rozwiązanie.

Jak informuje JSW osoby, które złożyły pozwy w sądzie dochodzą sumy ok. 2 tys. zł na rok. Łączna kwota wszystkich roszczeń to 1 600 tys. zł. Na chwilę obecną zapadło 300 wyroków, w których przyznano rację Spółce i oddalono roszczenia emerytów. Niektórzy z nich odwołali się do sądu okręgowego.

Sądy uznały, że zaprzestanie wypłaty deputatu węglowego po wypowiedzeniu układów zbiorowych w 2009 roku, to autonomiczna decyzja Spółki i brak jest jakichkolwiek podstaw do wypłacania takiego świadczenia.

JSW poinformowała, że w związku z pozytywnym wynikiem dla niej orzecznictwa sądów przewiduje rozwiązanie rezerwy, na ewentualne wypłaty zasądzonych deputatów, w kwocie 1 899,3 mln zł i przeznaczy ją na inne cele.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
górnik22.02.2018 21:06

Ustawa zwana 10 000* na 100 lecie Fat i my. Ta ustawa to więcej niż bubel , ponieważ Wan /10000 to symbol swastyki /. Powinna trafić jak najszybciej do Strasburga !!!

Gość29.12.2017 14:05

kopalniom zabrakło pieniędzy? a może rząd się wysili i sprawdzi dlaczego zabrakło -kradli pili i o to co ukradli i przepili nikt nie wrzeszczy

Weles27.05.2017 10:51

Szanowni adwersarze....
1. Deputaty wymyślili kapitaliści jako część płacy bezgotówkowej za pracę w wyniku np. trudności ze zbytem produktu. Również z podobnych powodów zdeputowano wiele sfer gospodarki wtedy i także za czasów komuny. A więc krótko... to część bezgotówkowa dochodu mająca również istotny wpływ na decyzję pracy w danym miejscu... co nie?
2. W/w "placa" była objęta obowiązkiem odprowadzania podatku i nie stanowi żadnego przywileju...

Jeśli w/w było "ozusowane" winna ta czę być naliczana do podstawy przy ustalaniu emerytury. Jeśli to nie zostało zrobione emerytury winny być ponowne naliczone... Dla przypomnienia w 2004 roku TK przyznał przeds. państwowym np. prawo do nie płacenia jednorazowych odszkodowań za wypadki, tylko podobnie jak w przeds. prywatnych odtąd robi to ZUS ubezpieczyciel. Zatem emeryt winien mieć deputat też ujęty w obliczeniach ad. ys. emerytury.

Doprowadza mnie do pasji nazywanie "przywilejami" dodatków z różnych tyt. ... Dodatki to zwykle sposób na dookreślenie części płacy zależnie od szczególnych warunków. Kontestowanie przez "znawców" zasadności istnienia tego lub nie to jakaś paranoja... Przepracuj nierobie dziesiątki lat w danym zawodzie którego czujesz się expertem i potem miel ozorem. Nikt warunków płacy i "przywilejów" nie taił... a wy nie skorzystaliści???? Może skończcie wkładać łapy do cudzych kieszeni pamiętając by miast kombinować pracować rzetelnie.
Emerytura to nie jałmużna i nikt na nie dla kogoś nie pracuje... Każdy swoją odłożył tak jak odkłada się w banku. I obojętnie jak am mieszane są pieniądze, ale tym co wiele lat płacili na soje emerytury chyba wypada oddać ich kasę... Co nie?
A może okraść staruszków? A może rąnąć i tobie coś z konta przy okazji? Doradzam myślenie... Płaca nie jest przywilejem....

iii05.04.2017 16:53

Też będziesz kiedyś emerytem idioto

aaa24.11.2016 21:29

Kto miał deputat z ZUS-u dostaje nadal bez żadnych problemów [np.kolejarze] .
To kopalniom zabrakło pieniędzy.

@ aaa24.11.2016 21:04

To że załatwiało się to na kopalniach to nie świadczy o tym że to kopalnie płaciły szło to z ZUS`u.kolega: "Do aaa Dziś o 10:36 Dziś o 12:56" ma rację.

aaa24.11.2016 19:28

Do dziś o 12:56. Emerytowanym pracownikom kopalń płaciły KOPALNIE. ZUS płacił emerytowanym pracownikom PRG. Emeryci z PRG deputat dostają. Nie bardzo wiem jakie umowy masz na myśli.

Pokaż wszystkie opinie (42)