Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°
23 listopada 2016

Emeryci walczą w sądzie z Jastrzębską Spółką Węglową

Emeryci walczą w sądzie z Jastrzębską Spółką WęglowąProtest emerytów w czerwcu 2014 roku przed siedzibą JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Emeryci górniczy nie mogą pogodzić się z tym, że w 2015 roku Jastrzębska Spółka Węglowa zaprzestała wypłaty deputatu węglowego. Wprawdzie Spółka tłumaczy to swoją trudną sytuacją, jednak byli górnicy nie odpuszczają i kierują sprawy do sądu. 

Ponad 800 pozwów sądowych zostało złożonych przeciwko JSW o zapłatę ekwiwalentu węglowego. Emeryci uważają, że porozumienie, jakie zarząd spółki zawarł ze związkami zawodowymi w sprawie zawieszenia wypłaty „węgla” nie obejmuje byłych pracowników, ponieważ oni nie wyrazili swojej zgody na takie rozwiązanie.

Jak informuje JSW osoby, które złożyły pozwy w sądzie dochodzą sumy ok. 2 tys. zł na rok. Łączna kwota wszystkich roszczeń to 1 600 tys. zł. Na chwilę obecną zapadło 300 wyroków, w których przyznano rację Spółce i oddalono roszczenia emerytów. Niektórzy z nich odwołali się do sądu okręgowego.

Sądy uznały, że zaprzestanie wypłaty deputatu węglowego po wypowiedzeniu układów zbiorowych w 2009 roku, to autonomiczna decyzja Spółki i brak jest jakichkolwiek podstaw do wypłacania takiego świadczenia.

JSW poinformowała, że w związku z pozytywnym wynikiem dla niej orzecznictwa sądów przewiduje rozwiązanie rezerwy, na ewentualne wypłaty zasądzonych deputatów, w kwocie 1 899,3 mln zł i przeznaczy ją na inne cele.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębska Spółka Węglowa zawyża wynagrodzenia Jastrzębska Spółka Węglowa zawyża wynagrodzenia

JSW: Monitorować efektywność produkcji JSW: Monitorować efektywność produkcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
górnik22.02.2018 21:06

Ustawa zwana 10 000* na 100 lecie Fat i my. Ta ustawa to więcej niż bubel , ponieważ Wan /10000 to symbol swastyki /. Powinna trafić jak najszybciej do Strasburga !!!

Gość29.12.2017 14:05

kopalniom zabrakło pieniędzy? a może rząd się wysili i sprawdzi dlaczego zabrakło -kradli pili i o to co ukradli i przepili nikt nie wrzeszczy

Weles27.05.2017 10:51

Szanowni adwersarze....
1. Deputaty wymyślili kapitaliści jako część płacy bezgotówkowej za pracę w wyniku np. trudności ze zbytem produktu. Również z podobnych powodów zdeputowano wiele sfer gospodarki wtedy i także za czasów komuny. A więc krótko... to część bezgotówkowa dochodu mająca również istotny wpływ na decyzję pracy w danym miejscu... co nie?
2. W/w "placa" była objęta obowiązkiem odprowadzania podatku i nie stanowi żadnego przywileju...

Jeśli w/w było "ozusowane" winna ta czę być naliczana do podstawy przy ustalaniu emerytury. Jeśli to nie zostało zrobione emerytury winny być ponowne naliczone... Dla przypomnienia w 2004 roku TK przyznał przeds. państwowym np. prawo do nie płacenia jednorazowych odszkodowań za wypadki, tylko podobnie jak w przeds. prywatnych odtąd robi to ZUS ubezpieczyciel. Zatem emeryt winien mieć deputat też ujęty w obliczeniach ad. ys. emerytury.

Doprowadza mnie do pasji nazywanie "przywilejami" dodatków z różnych tyt. ... Dodatki to zwykle sposób na dookreślenie części płacy zależnie od szczególnych warunków. Kontestowanie przez "znawców" zasadności istnienia tego lub nie to jakaś paranoja... Przepracuj nierobie dziesiątki lat w danym zawodzie którego czujesz się expertem i potem miel ozorem. Nikt warunków płacy i "przywilejów" nie taił... a wy nie skorzystaliści???? Może skończcie wkładać łapy do cudzych kieszeni pamiętając by miast kombinować pracować rzetelnie.
Emerytura to nie jałmużna i nikt na nie dla kogoś nie pracuje... Każdy swoją odłożył tak jak odkłada się w banku. I obojętnie jak am mieszane są pieniądze, ale tym co wiele lat płacili na soje emerytury chyba wypada oddać ich kasę... Co nie?
A może okraść staruszków? A może rąnąć i tobie coś z konta przy okazji? Doradzam myślenie... Płaca nie jest przywilejem....

iii05.04.2017 16:53

Też będziesz kiedyś emerytem idioto

aaa24.11.2016 21:29

Kto miał deputat z ZUS-u dostaje nadal bez żadnych problemów [np.kolejarze] .
To kopalniom zabrakło pieniędzy.

@ aaa24.11.2016 21:04

To że załatwiało się to na kopalniach to nie świadczy o tym że to kopalnie płaciły szło to z ZUS`u.kolega: "Do aaa Dziś o 10:36 Dziś o 12:56" ma rację.

aaa24.11.2016 19:28

Do dziś o 12:56. Emerytowanym pracownikom kopalń płaciły KOPALNIE. ZUS płacił emerytowanym pracownikom PRG. Emeryci z PRG deputat dostają. Nie bardzo wiem jakie umowy masz na myśli.

Pokaż wszystkie opinie (42)