Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
25 listopada 2016

Czy ks. Bernard Czernecki otrzyma Order Orła Białego?

Czy ks. Bernard Czernecki otrzyma Order  Orła Białego?

Ksiądz Bernard Czernecki, legendarny kapelan „Solidarności” jest zaliczany do grona księży, którzy mają największe zasługi w walce z komunizmem. Znajdował się nawet w gronie tych kapłanów, których komuniści umieścili na liście do likwidacji. Teraz pojawiła się idea, aby prałata uhonorować Orderem Orła Białego. 

Zawiązała się nieformalna grupa osób, której celem jest doprowadzenie do tego, aby ksiądz prałat Bernard Czernecki otrzymał najwyższe odznaczenie Rzeczpospolitej Polskiej. Takim odznaczeniem mogą poszczycić się najwybitniejsi Polacy. Jest przyznawane przez prezydenta państwa.

- Uważamy, że nikogo chyba nie trzeba przesadnie przekonywać, jaką rolę w walce o wolną Polskę w latach komunizmu odegrał ksiądz prałat, jakiego wsparcia udzielał strajkującym górnikom. Znaczenie tej postaci daleko wybiega poza granice Jastrzębia. Ksiądz Czernecki ma już swoje miejsce w podręcznikach historii. Teraz czas, abyśmy go uhonorowali – mówi jeden z pomysłodawców odznaczenia księdza.

Teraz trwają nieformalne rozmowy w gronie działaczy „Solidarności”, arcybiskupa diecezji katowickiej i przedstawicieli wojewody w tej sprawie. Od stworzenia silnej grupy nacisku zależy to, czy prałat otrzyma odznaczenie 15 grudnia, w rocznicę pacyfikacji kopalni „Zofiówka” lub 16 grudnia, w rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Przynajmniej na jednej z tych uroczystości można spodziewać się prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Stała się tragedia, ale nie chodzi o zemstę" "Stała się tragedia, ale nie chodzi o zemstę"

Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Wetran27.11.2016 19:02

A----------gdzie są dolary, które mieli dostać strajkujący górnicy ?????????????????

do Jastrzębianin26.11.2016 22:53

No też to słyszałam. Jeżeli to jest prawdą, to ręce opadają,

Jastrzębianin26.11.2016 16:45

Jak przyszły paczki żywnościowe za strajków to swoim dawał a potrzebującym odmawiał. To FAKT, więc SORY ale nie zasługuje! TAKIE MAM ZDANIE

Gość26.11.2016 8:51

Niech najpierw wytłumaczy, na co wydał pieniądze pochodzące z wpłat na zakup ławek. Order Orła Białego stracił znaczenie, bo stał się kolejnym odznaczeniem przyznawanym z okazji urodzin, lub imprezy w gminie.

Andrzej26.11.2016 8:39

Tak! Tak! Tak! Dalej bez zbędnych komentarzy.

Bernadeta25.11.2016 17:29

Mam nadzieję, że docenią księdza Prałata, to bardzo prawy i szczery człowiek.

Gość25.11.2016 14:35

A cukiernia, z którą współpracował niech mu upiecze tort.

Pokaż wszystkie opinie (14)