Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
6 grudnia 2016

Uważajcie! Dzisiaj powietrze może zaszkodzić

Uważajcie! Dzisiaj powietrze może zaszkodzić
fot. pixabay

Służby wojewody śląskiego ostrzegają mieszkańców przed zwiększoną ilością pyłu zawieszonego w powietrzu, także na terenie Jastrzębia-Zdroju. Osoby skarżące się na dolegliwości związane z niewydolnością serca, chorób układu oddechowego, kobiety w ciąży i dzieci powinny unikać pobytu na powietrzu lub ograniczyć go do minimum. 

Jak informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego we wtorek, 6 grudnia poziom pyłu zawieszonego ma przekraczać normy i jakość powietrza może być zła. W związku z tym zaleca się wzmożoną ostrożność dla osób chorujących na dolegliwości wieńcowe.

 - Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem - informują służby wojewody śląskiego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czym palą w piecach, czyli smog nasz jastrzębski Czym palą w piecach, czyli smog nasz jastrzębski

Smog. Czy da się przed nim ochronić? Smog. Czy da się przed nim ochronić?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
gazownik07.12.2016 17:52

Panowie i panie, ale gaz nie jest taki drogi w stosunku do mułu węgla i innych śmieci. Tu chodzi o prymitywne przyzwyczajenia: bo jeżeli mój dziadek palił mułem i śmieciami, mój ojciec tak samo, to dlaczego ja mam zachowywać się inaczej. Mój sąsiad paląc ekogroszkiem, przez cały rok "zaoszczędził" AŻ CZTERYSTA ZŁOTYCH , co daje miesięcznie 33zł!!! A chłop musi co chwilę wozić tony węgla, co jakiś czas czyścić ruszta, wysypywać popiół i zasypywać zasobnik, a poza tym cała kotłownia uwalona od sadzy. Ja mając gaz TYLKO ustawiam sobie raz na tydzień temperaturkę, jaką chcę mieć w poszczególnych godzinach. Na szczęście w moim otoczeniu w dzielnicy Bzie, gdzie jest ok 20 domów, tylko 3 osoby niereformowalne palą węglem.

Do Mietka07.12.2016 12:29

Oczywiście masz rację. Gaz by rozwiązał problem bardzo szybko. Ale politycy nie chcą o tym słyszeć. Z gazu mają sporo forsy. Bez niej było by im gorzej żyć wygodnie i przekupywać osłów.

Mietek07.12.2016 12:14

Dlaczego skoro powietrze jest tak zanieczyszczone to gaz jest tak drogi przecierz karzdemu wygodniej byłoby opalać dom gazem , a wystarczy tylko obnirzyć akcyzy zmniejszyć cene przesyłu i byłoby już z powietrzem lepiej ale najlepiej winować ludzi

do Chmurzasty07.12.2016 12:11

Żeby tylko nie wiało z nad Rybnika, bo tam ponoć jest najgorsze powietrze w Europie(1500% przekroczona norma). Współczuje rybniczanom, że muszą mieszkać w takim piekle i wdychać tą smołę.

Chmurzasty07.12.2016 11:22

Jeśli występują zanieczyszczenie to nie pochodzą one z miasta jastrzębia. To są zanieczyszczenia, które zostały nawiane z innych rejonów i opadają na miasto. Dziś, 7 grudnia jest ogromny wyż, wyjątkowo duży wyż baryczny.

Kompik06.12.2016 20:53

Jakoś dziwnie elementarna wiedza omija niektórych piszących. Stwierdza że : "Spalanie paliw stałych w kotłach jest główną przyczyną smogu w Polsce." Jest parę miast w Europie w których ilość kotłów węglowych wynosi ZERO - a smog ma się dobrze. Może z tego faktu wyciągnąć parę wniosków? Jesteśmy chyba najbardziej w Europie zdieslowanym krajem. Co rok pojawia się kilkaset tysięcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi dla których EURO 2 jest zbyt rygorystyczne. Policja drogowa ściga nietrzeźwych kierowców ( ok 400 ofiar rocznie), na tych co mordują powoli albo nie mają czasu albo sprzętu. Oczywiście, ogrzewalnictwo dokłada istotną część smogu. Ale jak się ma ustawowy zakaz kontroli składów węglowych to czegóż oczekiwać?

Do Kazia06.12.2016 20:08

Liczy się liczy ,czas udać się do baru:)

Pokaż wszystkie opinie (15)