Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
8 grudnia 2016

Czy Zarząd JSW popełnił przestępstwo?

Czy Zarząd JSW popełnił przestępstwo?
fot. JSW

Zarzut popełnienia przestępstwa przez prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasza Gawlika oraz jego zastępców Roberta Ostrowskiego i Józefa Pawlinowa został postawiony przez działaczy Związku Zawodowego „Jedność”, działającego w Spółce. Chodzi o to, że związkowcy uważają, iż wypłata nagrody barbórkowej na dwie raty jest niezgodna z prawem.  

- Wielokrotnie zwracaliśmy się do Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z postulatem, ab barbórka została wypłacona w całości. Uważamy, że dzielenie jej na raty jest niezgodne z Kodeksem pracy. Nasz pogląd został również podzielony przez sądy, które orzekały w tej sprawie. Nagroda Barbórkowa traktowana jest, jako część wynagrodzenia i jako takie nie może być dzielone. Jednak Zarząd był głuchy na naszą argumentację. W dniu 5 grudnia złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Zarząd JSW, niech śledczy zbadają sprawę - powiedział Oskar Karwacaki, przewodniczący Związku Zawodowego „Jedność” kopalni „Pniówek”.

Rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer ustosunkując się do zarzutów związkowców powiedziała, że „wypłata barbórki w dwóch częściach nastąpiła na mocy porozumienia z Reprezentatywną Organizacją Związków Zawodowych z września 2015 roku i były to spowodowane trudną sytuacją finansową Spółki. Zresztą sami działacze w piśmie do Prokuratury piszą o tym. Pracodawca zdecydował się wypłacić pracownikom odsetki karne z racji tego, że druga część nagrody nie jest wypłacana w terminie”. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie" "Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie"

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (89)
Kasia11.12.2016 7:30

Związki zlikwidować. Zostawić jeden, którym kierować będzie człowiek wykształcony i zaufany a nie nieuki, którzy przez swój spryt i niewiedzą górników załapali się na atrakcyjną posadkę. Znam takich i mam o nich swoje złe zdanie.

ub10.12.2016 22:58

Dziwie sie że jeszcze ktoś wierzy ZZ naprawde,górnicy czy wy naprawde jesteście takimi ciemniakami czy też po prostu widzicie w tym interes,wiem że kasa jest kasa ale w końcu ktoś sie wkur..i dostaniecie kiedyś te kopalnie razem ze związkami i sobie rzádzcie ,po prostu kiedyś ta linia pęknie i wszystko pójdzie sie jeb..a związkowcy zobaczycie emeryturki i taki tam i was oleją.

Maxi10.12.2016 7:54

A propos związków to mąż ma znajomego co w związkach siedzi w czasie szychty może jeździć gdzie chce stawki dołowe jak jak wieloletni pracownik p.z. premie i dodatkii teź są no i wypasiony mercem jeździ, oczywiście korzysta ze wszystkich dobrodziejstw tanich wycieczek wczasow itp itd, no jest u koryta poprostu

Nik09.12.2016 16:32

Popieram Cię Borneo!!!

Do Jaśku09.12.2016 13:20

Bardzo dobrze skwitowanie tematu.
Oni sobie nie zabrali nic tylko na nas górnikach widzą oszczędności ile można jeszcze słuchać o ciężkie sytuacji. Nie sprzedają już węgla za 80$ tylko po 140$ a dalej mało dalej kryzys ostatnio pisało że prezes nie sięgnie już do kieszeni pracowników a na drugi dzień wypłacił piękną barbórkę. a kochane związki przytakują im tylko że dobrze robią i podpisują dalej co im podsuną. Walczyć z patologią ktoś musi za to ponieść odpowiedzialność za nieudolność.

Jaśku09.12.2016 12:18

PEWNIE ŻE BARBÓRKA POWINNA BYĆ WYPŁACONA W CAŁOŚCI !!! Wypłaty po 80.000 zł też zarząd daje sobie na raty ?

modernator09.12.2016 11:48

Walczą o wasze pieniądze które wam zabrali. Krytykujecie Jedność a jak kase dostaniecie to polecicie wydawać na telewizory ile jeszcze będziecie dawać się walić w rogi. Kto poniósł straty przez te porozumienia związkowcy??? ja was proszę!! Ostatnie komentarze pokazują co robią związkowcy siedzą w biurach i piszą komentarze promujące zarząd i reprezentatywne związki.


Górnicy przestańcie się łudzić że reprezentatywne Związki coś zrobią dla was i dla waszych rodzin.
upss. sory zapomniałem o wycieczkach droższych niż w biurze podróży.

Pokaż wszystkie opinie (89)