Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
9 grudnia 2016

Gdzie będzie Dom Solidarności? Są dwie koncepcje

Gdzie będzie Dom Solidarności? Są dwie koncepcjeZmodernizowana ul. 1 Maja, okolice Parku Zdrojowego - wizualizacja
fot. toprojekt.com

Radni z Komisji Skarbu opowiedzieli się za tym, aby Dom Solidarności znajdował się przy ulicy Kaszubskiej w budynku nieczynnej szkoły. Wniosek takiej treści został przegłosowany przez Komisję Skarbu w dniu 8 grudnia. Natomiast prezydent opowiada się za lokalizacją w Parku Zdrojowym. 

Radni zwrócili się do prezydenta miasta, aby Dom Solidarności znajdował się przy ulicy Kaszubskiej i taki wniosek przegłosowano na posiedzeniu Komisji Skarbu. Tadeusz Sławik argumentował, że budynek ten posiada boiska, salę gimnastyczną, pomieszczenia, które można wykorzystać na siedzibę organizacji pozarządowych. Poza tym radni z Klubu PiS podnosili argument, że nie wiadomo, czy uda się pozyskać dofinansowanie na budowę tego obiektu w Parku Zdrojowym, a koszt 30 mln zł (górna granica) może być nie do uniesienia przez budżet miasta.

Prezydent Anna Hetman niezmiennie opowiada się za powstaniem Domu Solidarności w Zdroju. Obiekt byłby tak zbudowany, że utworzyłby tak zwany rynek, miejsce spotkań jastrzębian. Dom mógłby podnieść atrakcyjność miasta, przyciągnąć do niego inwestorów i wpłynąć na rozwój gospodarczy tej części Jastrzębia. W samym obiekcie odbywałyby się konferencje, przedstawienia, spotkania. Mógłby się stać nowoczesną wizytówką miasta.

Podczas dyskusji na ten temat padają argumenty o kosztach. Dom Solidarności w Zdroju ma kosztować do 30 mln zł z możliwością pozyskania dofinansowania w wysokości 50 proc. Budowa tego samego obiektu na Kaszubskiej to koszt ok. 25 mln zł - jak wyliczyli miejscy urzędnicy - bez możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Za to z prawdopodobnym wzrostem kosztów, jak to ma miejsce podczas modernizacji starych obiektów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
jastrzębianin 74 r13.12.2016 20:19

Zdrój 15 mln budżet miasta + 15 mln dotacje. Kaszubska przebudowa siłami budżetu miasta 25 mln z możliwością wzrostu. Wzrost o 10 mln to ekonomia pis - jakoś złupi się to dodatkowymi podatkami.

Jan13.12.2016 19:59

Te komentarze to poziom bardzo niski. Każdy pisze inne głupoty. Ludzie! Zainteresujcie się najpierw, poczytajcie, a dopiero potem piszcie. Tylko na Dom Solidarności wraz z rynkiem można dostać dofinansowanie, ale jak się nie pospieszymy to i tak ta dotacja przepadnie. I o to chodzi pisiorom, bo nie mogą dopuscić do jakiegokolwiek sukcesu Pani Prezydent.

Gość13.12.2016 12:28

A nie myślał ktoś żeby na byłej KWK Moszczenica?

solidarny12.12.2016 8:41

Adoptować byłą porodówkę w Zdroju

krótko12.12.2016 8:14

ludzie,
1. O budowie Domu Solidarności zdecydowal Janecki z PIS-em, nikogo się o to nie pytając
2. Budowa Domu Solidarności w Zdroju to 30 mln zł z możliwością dofinansowania do 50 proc.
3. Budowa Domu na Kaszubskiej to 25 mln zł, bez żadnego dofinansowania
4. Przebudowa starej szkoły, to pewnie dodatkowe pieniądze, tak jak z halą

ho ho ho 12.12.2016 8:01

Czy miasto ma 15 milionów na budowę ? Jeśli nie to skąd weźmie , z naszych podniesionych podatków , czy zaciągnie kredyt zadłużając miasto ?
Nic nie zbudują to tylko takie mącenie ludziom w głowach , żeby pokazać że coś się próbuje robić . Takie czasy makietowych projektów , których pełne szafy w UM . Ileż ich już było , przypomnijcie sobie i za poprzedniego prezydenta i teraz .

pajac12.12.2016 7:34

I co z tego, że prezydent w parku? Niema sensu nic budować na wsi. Jak już to miejsce schadzek powinien być na ul. Kaszubskiej. Przynajmniej nie będzie marniał. Pomysł wspaniały, myślą jak dobrzy gospodarze - OK!!!

Pokaż wszystkie opinie (55)