Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
12 grudnia 2016, Publicystyka

Co dalej z rynkiem i Domem Solidarności?

Co dalej z rynkiem i Domem Solidarności?ul. 1 Maja, okolice Parku Zdrojowego - wizualizacja
fot. toprojekt.com

Gdzie powstanie Dom Solidarności w Jastrzębiu?  Prezydent Anna Hetman opowiada się za lokalizacją w Zdroju, część radnych w budynku nieczynnej szkoły przy ul. Kaszubskiej. Jeszcze do niedawna pojawiały się głosy, że realizacja tej drugiej koncepcji będzie tańsza, okazuje się jednak, że może być dokładnie na odwrót. Poza tym miasto ma pomysł, w jaki sposób zagospodarować pustostan. Powstanie Domu Solidarności pozwoli wybudować „rynek” w Jastrzębiu, którego wizja pojawia się i znika wraz z kolejnymi wyborami samorządowymi. 

Ile będzie kosztować Dom Solidarności?

Kiedy pojawiła się koncepcja budowy Domu Solidarności na obrzeżach Parku Zdrojowego radni, szczególnie z Klubu Prawo i Sprawiedliwość, argumentowali, że miasto może nie udźwignąć tego kosztu. Szacuje się, że wyniesie on do 30 mln zł z możliwością pozyskania dofinansowania tej inwestycji do 50 proc. ze środków rządowych i regionalnych. Tymczasem na posiedzeniu Komisji Skarbu radni zgłosili wniosek, aby Dom Solidarności znajdował się w budynku zamkniętej szkoły przy ul. Kaszubskiej. Według urzędników miejskich adaptacja tego budynku pociągnie za sobą ok. 25 mln zł i to bez możliwości dofinansowania. Kwota ta ma wynikać z pierwotnie przygotowanych koncepcji, jeszcze za poprzedniego prezydenta.  W przypadku wybrania tej opcji bardzo możliwe jest dołożenie do tego następnych milionów złotych, jak to bywa przy adaptacji starych budynków. Przykład modernizacji hali widowiskowo-sportowej jest tutaj znamienny.

Co z pustostanem przy ul. Kaszubskiej?

Nie jest prawdą, że miasto nie ma pomysłu na to, w jaki sposób zagospodarować budynek nieczynnej szkoły, który stoi pusty od lat. Prezydent wskazuje na dwie możliwości. Jednym rozwiązaniem jest sprzedaż terenu, na który są chętni deweloperzy. Drugim - przekazanie go Towarzystwu Budownictwa Społecznego Daszek, który w oparciu również o środki zewnętrzne, uruchomi tam mieszkania czynszowe. O tym, którą opcję wybrać zadecydują radni.

Gdzie ma powstać Dom Solidarności?

Za lokalizacją w Zdroju przemawia zamysł wybudowania tam „rynku”, czyli długo oczekiwanego miejsca spotkań jastrzębian. Nie jest to nowy pomysł, a pojawił się w latach 90. Jak widać nic z tego nie wyszło. Poza tym budowa Domu Solidarności wpisuje się w rewitalizację dzielnicy Zdrój. Przewiduje się modernizację Parku Zdrojowego, na który pozyskano ok. 13 mln zł dofinansowania. Także zrujnowany budynek Łazienek III ma być odbudowany w oparciu o środki zewnętrzne. Znajdzie się tam reprezentacyjna sala, w której będą udzielane śluby oraz pałac młodzieży z pomieszczeniami na różnego rodzaju zajęcia skierowane dla młodych mieszkańców Jastrzębia oraz organizacji pozarządowych. Przewiduje się też połączenie ulicy Witczaka ze Zdrojową, co zapewni dobrą komunikację w tym rejonie miasta. Nie wystąpi niebezpieczeństwo zablokowania dojazdu do posesji położonych w rejonie ul. 1 Maja. Dodatkowym atutem będzie budowa nowych miejsc parkingowych, tak deficytowych w naszym mieście.

Radni opowiadający się za lokalizacją Domu Solidarności przy ul. Kaszubskiej podnoszą argument, że przy szkole znajdują się boiska, jest dobre zaplecze kuchenne. A sąsiedztwo bloków ma być wyrazem charakteru miasta. Przytaczane są też argumenty o bliskości terenów zielonych oraz kościoła (w Zdroju Dom Solidarności byłby jeszcze bliżej kościoła). Część radnych uważa również, że nie ma koncepcji na zagospodarowanie budynku przy ul. Szkolnej (co jest nieprawdą - budynek jest już remontowany dla potrzeb Zespołu Szkół nr 10) .

Po co Dom Solidarności?

W dyskusjach nad Domem Solidarności przewija się też wątek celowości jego powstania. Nie ma on mieć charakteru muzeum, w którym będą wyłącznie prezentowane eksponaty. Dom ma stać się nowoczesnym obiektem, miejscem dialogu oraz spotkań jastrzębian i nie tylko. Ma to być instytucja, która stanie się rozpoznawalnym w kraju symbolem naszego miasta, przyciągającym do niego gości oraz stymulującym rozwój Jastrzębia. Dom będzie nawiązywał do idei solidarności, która narodziła się również w Jastrzębiu. Jego działalność ma być jednak daleka od aktualnych sporów politycznych.

Co o powstaniu Domu Solidarności mówią przedsiębiorcy?

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu głos na temat budowy Domu Solidarności zabrali przedsiębiorcy, którzy przybyli na jej posiedzenie.

- Jeśli zaczniemy na siedzibę Domu Solidarności przebudowywać budynek po nieczynnej szkole, to wpakujemy dodatkowe miliony tak, jak to było z halą widowiskowo-sportową. Budowanie takiego szkaradztwa jest bez sensu. Takie stare budynki się burzy i buduje od nowa, wtedy koszt jest mniejszy - mówił Janusz Antończyk, przedsiębiorca związany z branżą budowlaną.

- Stajemy się zaściankiem i prowincją naszego regionu. Nic tu się nie dzieje. Nie ma tu życia. Niech w końcu zacznie się tutaj coś ciekawego. Dom Solidarności może być takim obiektem, który ożywi nie tylko Zdrój, ale nasze miasto. Lokalizacja przy Kaszubskiej nie gwarantuje żadnego rozwoju miasta. W miejsce wciśnięte pomiędzy blokami umieszczanie Domu Solidarności nie ma sensu - zabrał głos Andrzej Frysztacki.

- Źle się dzieje w Zdroju. Trzeba dobrze zagospodarować przestrzeń tak, aby ludzie zaczęli tam chętnie być, żeby tętniło życiem, Czemu tego Domu Solidarności wraz z rynkiem nie wybudować właśnie tam? Już 26 lat czekamy na ten rynek i nic. Jesteśmy zaniepokojeni ostatnimi decyzjami radnych, które dotyczą Domu Solidarności - Kazimierz Szynal.

Przewodniczący Komisji Skarbu radny Szymon Klimczak zadeklarował, że radni z należytą troską wsłuchają się w głos przedsiębiorców. Jaki będzie efekt tego wsłuchiwania? Czas pokaże. Na razie wniosek o zmianie lokalizacji został przegłosowany.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
Agat17.01.2017 0:33

rynek powinien być w centrum miasta, co to za rynek na który muszę dojechać samochodem, w Krakowie dobra, ale w Jastrzębiu? do np kina centrum każdy dojdzie z buta, uważam że ulica od ronda przy mc donalds do skrzyżowania przy Warszawskiej powinna być zamknięta to jest prawdziwe centrum Jastrzębia, objazd można zorganizować poszerzając drogę z bankiem PKO, a Dom solidarności zróbcie za kinem Centrum przynajmniej ta strasząca rudera będzie zagospodarowana, na Park mamy piękny teren zielony między Północną, Warszawską i Katowicką, nie, nie chcemy tam blaszanego supermarketu, ani kolejnej Galerii

Iga18.12.2016 7:40

Chodniki i przejścia nie będą znakiem szczególnym dla naszego miasta i nie przyciągną tu innych ludzi. Jaki poziom ludzie sobą reprezentują że tylko myślą o dziurach w jezdni? Dom Solidarności będzie, bo znam upór Pani Prezydent. Ona ciężkiej pracy się nie boi. Poradzi sobie też z uporem opozycji nakręconej przez poprzednią władzę. To już jest tajemnicą poliszynela i każdy wie, kto za tym stoi. Oj będą płakać przy następnych wyborach....

do Hetman16.12.2016 7:58

A po co mieszkańcom ten dom Solidarności???
Ludzie chcą bezpiecznych przejść, chodników, i świateł które to poprawia bezpieczeństwo mieszkańcom.
A nie poników dla pasibrzuchów.

haha15.12.2016 17:53

gdy widzę, że jednym z przewodniczących Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej został mój kolega, który chodził do podstawówki 9 lat, a nie 8, a potem jakąś zawodówkę z biedą skończył, to mnie już nic nie zdziwi, nawet Dom Solidarności nie wiadomo do czego służący i beczka bez dna hahhaha

do Iga15.12.2016 11:49

Chcecie referendum? Do dlaczego prezydent nie wystąpi z wnioskiem o jego zwołanie?

Iga15.12.2016 6:23

My chcemy rynku i Domu Solidarności! Zrobić referendum i zobaczycie że ludzie też tego chcą.

Gość14.12.2016 22:10

Farbowane lisy - na usługach PiS - Siwiec, Filipowicz, Piechoczek to storpedują . bo otrzymają takie polecenie od sekretarza tej partii - Andrzeja.

Pokaż wszystkie opinie (30)