Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
12 grudnia 2016

Co dalej z deputatem węglowym?

Co dalej z deputatem węglowym?fot. Kompania Węglowa

Emeryci górniczy tracą cierpliwość i nie chcą już długo czekać na rozwiązanie problemu deputatu węglowego.  W tej sprawie zdecydowali się napisać list do premier Beaty Szydło. Popiera ich Związek Zawodowy Górników w Polsce. Ta organizacja związkowa uważa, że nie ma szans na to, aby ustawa w tej sprawie weszła w życie w 2017 roku. 

Wacław Czerkawski, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce uważa, że przeciągają się w czasie prace nad ujednoliceniem prawa do deputatu węglowego. Twierdzi, że od czerwca, kiedy nastąpiło czytanie obywatelskiego projektu ustawy na ten temat niewiele się zmieniło. Uważa, że dotąd minister energii "karmił iluzjami" środowiska oczekujące rozwiązania tej sprawy. Tymczasem według niego mają być podejmowane próby podzielenia ludzi, którzy oczekują na deputat. Ostatnio padła propozycja wypłaty jednorazowej kwoty za węgiel w zamian za zrzeczenie się przez emerytów prawa do niego. Czerkawski jest przekonany, że na pewno ta ustawa nie wejdzie w życie w 2017 roku i może to być gra na zwłokę.

W tej sytuacji emeryci zdecydowali się na interwencję u premier Beaty Szydło, do której zamierzają napisać list z prośbą o pomoc w tej sprawie. Planują wysłać go dzisiaj, 12 grudnia.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie? Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
emeryt 15.12.2016 1:57

No cóż , rząd w kampanii wyborczej nie obiecywał realizacji deputatów węglowych dla emerytów górniczych , więc nie musi się z tym spieszyć . Co innego 500+ , obiecywał i w trybie ekspresowym zrealizował . Wniosek z tego jest oczywisty , każde pieniądze (nawet grube miliardy) można wyłożyć na propagandę w celu uzyskania poparcia w wyborach , a jaki interes ma obecna ,, praworządna" władza aby wypłacać deputaty węglowe ? Otóż nie ma żadnego interesu a nabyte prawa innych to oni mają w głębokim poważaniu . Propaganda rządowa publicznie rozczula się nad losem emerytów a pilnuje interesów własnych i swoich rodzin . Taka jest polska rzeczywistość !!

emeryt górnik 5713.12.2016 22:02

Oni jednak dalej śpią.Spali jak Prezydent Komorowski dał dożywotnio deputat PRG,Kolejarzom,emerytom po zlikwidowanych kopalniach.Niech dalej śpią.

max13.12.2016 16:55

zapomniał jeden z drugim jak wam chcieli flapsy zabrać jaki był jazgot...strajki...a dlaczego dostajecie barbórke? tez przywilej!!! wam to po 3 latach przywrócą... a poza tym walcie sie od emerytow bo plan zakłada wypłate ze środkow budzetu panstwa...nie bój sie rylu nikt ci zupki nie zabierze które to flapsiki i tak przepijacie majac znajomosci w sklepach na kopalniach!!!

GośćJedno pytanie do wszystkich:13.12.2016 12:27

Czemu były Prezydent RP ma fundusze na sprawy związane z byłym fotelem oraz dożywotnią ochronę? jak był kimś to tak a potem to po co?

WESOŁYCH ŚWIĄT13.12.2016 6:15

Rozumiem pracownicy którzy pracują w górnictwie TAK IM SIĘ NALEŻY WĘGIEL ale dlaczego ludzie którzy zakończyli prace w górnictwie i przeszli na emerytury maja dostawać dalej deputat węglowy cierpią tylko na tym czynni pracownicy kopalń. EMERYCIE DAJ ŻYĆ INNYM NIE BĄDŻ ZACHŁANNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZAKOŃCZYLISCIE PRACE A DALEJ MAŁO I MAŁO MAM NADZIEJE ŻE PANI PREMIER PRZEMYŚLI I ODETNIE WAM TE OGROMNE SUMY PIENIĘDZY I DA NADAL PRACUJACYM LUDZIĄ

biks12.12.2016 23:06

Keks? Lepiej brzmiało by Kleks,niby popuscil jak sie dowiedział,ze nie bedzie deputatu:))) ślązacy

marek12.12.2016 22:50

jaki wegiel emeryci chcecie ! ? JA pracując pod ziemią nie mam , a wam się niby należy ! Nic nie powinniście dostać swoje wziąłeś kiedy pracowałeś , a teraz się odje***** !!

Pokaż wszystkie opinie (21)