Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
Wesele w Dąbrówce
12 grudnia 2016

Miasto pozyskało ponad 18 mln zł. Powstaną m.in. ścieżki rowerowe

Miasto pozyskało ponad 18 mln zł. Powstaną m.in. ścieżki rowerowe
fot. Łukasz Wilczyński / jastrzebieonline.pl

Znane są wyniki konkursów, w których miasto zdobyło dofinansowanie na kwotę ponad 18 mln zł na projekty, które będą realizowane na terenie Jastrzębia. O szczegółach na ten temat poinformowała prezydent Anna Hetman na poniedziałkowej konferencji prasowej. 

Rewitalizacja Parku Zdrojowego otrzymała dofinansowanie w kwocie prawie 9 mln zł. Utworzenie w starej łaźni byłej kopalni „Moszczenica” tak zwanego postindustrialnego dziedzictwa pogranicza uzyskało ponad 8 mln zł. Budowa ścieżek rowerowych na starych nasypach kolejowych, biegnących w kierunku Zebrzydowic i Karwiny - 610 tys. zł (I etap). Oznakowanie rowerów należących do mieszkańców Jastrzębia - ponad 200 tys. zł.

Nie udało się zdobyć dofinansowania na rewitalizację Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego pomimo tego, że otrzymał on akceptację instytucji oceniającej, środki nie zostały przyznane z powodu dużej liczby projektów ubiegających się o dofinansowanie.

- Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego będzie realizowany ze środków własnych Urzędu Miasta. Rozpatrujemy też możliwość ubiegania się o dofinansowanie z innych źródeł. Do końca tego roku zostanie podjęta decyzja o tym, czy i w jakim zakresie zostanie zrekonstruowany projekt modernizacji OWN - powiedziała prezydent Anna Hetman. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dużo wniosków na fotowoltaikę. Nabór zakończony Dużo wniosków na fotowoltaikę. Nabór zakończony

Rząd daje milion na pomoc jastrzębskim przedsiębiorcom Rząd daje milion na pomoc jastrzębskim przedsiębiorcom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
ANULKA25.01.2017 18:49

Szkoda,że znowu nie ma dofinansowania na zrekonstruowanie OWN-u. Co mnie wcale nie dziwi,ponieważ w Jastrzębiu nic się nie robi by człowiek miał gdzie wyskoczyć na chwilkę i odpocząć od miejskiego zgiełku.A matki z dziećmi w wózkach lepiej ,żeby spacerowały po miejskich chodnikach i między blokami niż odpocząć w śród zieleni.Także ludzie starsi nigdzie nie wyjeżdżający zmuszeni są do siedzenia na przyblokowych ławkach miast cieszyć się urokiem zieleni na OWN-ie.Szkoda, że w tym mieście dba się tylko o ilość sklepów,by gospodyni domowa miała co rzucić do gara by brzusio był syty.

Iga15.12.2016 6:22

Cieszę się z tej dotacji, bo często jeżdżę rowerem i każdemu polecam. Pani Prezydent już jako dyrektor szkoły potrafiła pozyskiwać środki zewnętrzna. Szkoda że większość w radzie umie tylko krytykować i psuć dobre pomysły wykorzystując przewagę liczebną.

Jorguś13.12.2016 18:28

Brawo Pani Prezydent, powoli zaczynają pojawiać się efekty żmudnej pracy!!!!! Po ciężkiej papierkowej i legislacyjnej pracy, przychodzi powoli czas na realizację tego. Gratuluję, tym bardziej, że wiem, jak ciężko teraz zdobyć dofinansowania z funduszy zewnętrznych!!!! A sceptykom przypomnę, że dwa lata temu Pani prezydent zaczynała z 56mln długiem pozostawionym przez poprzednika, p Janeckiego, zupełnie bez zabezpieczenia!!!!! Tak się gospodaruje. Żeby jeszcze ci z pisu nie przeszkadzali i nie działali na szkodę miasta, to i komunikacja darmowa by była od roku już....!!! Jeszcze raz gratuluję :-)

max13.12.2016 16:43

do 62-latek...wiadukt czteropasmowy nie jest w miejscu tego starego wyburzonego. w miejscu tego nowego cały czas był wiadukt tyle że dwupasmowy który poszerzyli gdy budowali nowa aleje...najpierw była Średnicowa pózniej al. Pokoju az do teraz al. Piłsudzkiego. A ten stary to był dojazd do tych kilku domów po drugiej stronie jaru kolejowego a pod koniec jego żywotności został całkowicie wyłączony z ruchu ze względów bezpieczeństwa.Jadac od dołu od Turystycznej to stary był na górce na zakrecie w lewo obok obecnej szkoły...wychowałem sie obok niego mieszkajac w 409 bloku od 1972roku.

do polgks13.12.2016 14:42

Ścieżki rowerowy będą na części torów. Pociągi miałyby jeździć innymi

polgks13.12.2016 14:38

To jak z tymi rowerami ? Niedawno miasto otrzymało kasę na projekt odtworzenia kolei, a teraz ścieżki tam mają być????

62-latek13.12.2016 10:54

Świetne zdjęcia z budowy tego historycznego mostu. Pamiętam go, to był zabytek, mimo to w połowie lat 70-tych wysadzili go w powietrze i w jego miejscu jest teraz wiadukt czteropasmowy na Piłsudskiego. Mogli go zostawić jako zabytek , a obok wybudować wiadukt do uzytku komunikacyjnego.

mysz13.12.2016 10:46

do doktorek;Most chyba był budowany na początku XXw. W latach 70 został wyburzony i wybudowany nowy.Nie było to na ulicy Granicznej.Chyba kiedys ta ulica nazywała się Średnicowa obecnie Piłsudskiego.Kiedy most był budowany Początek XXw to była to droga nie utwardzona mozna powiedzieć polna. Musiał być wybudowany poniewaz pod nim biegła linia kolejowa Jastrzbie--Pawłowice .

Gość13.12.2016 9:59

Wow, elektroniczny obieg dokumentów, internet szerokopasmowy, a teraz ścieżki rowerowe. Kolejny sukces UM, tylko, że mieszkańcy nadal stoją w kolejkach, żeby coś załatwić, urzędnicy tworzą góry papierów, a internet szerokopasmowy jest, jak Yeti, mówią, że jest ,bo kosztował 7 mln, ale nikt go nie widział.

obserwator12.12.2016 22:20

Kobieta, daj sobie spokój z tymi marzeniami. Po co komu OWN??? Szkodakasyna teejej pomysły!!!

Prawdomowny12.12.2016 22:08

@Magda: co jest napisane niby? Nie ma ani slowa o tym, ze mamy na to pieniadze tylko, ze realizacja odbedzie sie ze srodkow wlasnych UM - ok ale dwa zdania dalej pada magiczne stwierdzenie: ' Do końca tego roku zostanie podjęta decyzja o tym, CZY i w jakim zakresie zostanie...'
Zasada jest prosta: jesli sa srodki to sie tworzy, buduje, zmienia a nie latami sciemnia o dofinansowaniach czy innym podejmowaniu decyzji. Zamiast robic duzo szumu i zwodzic ludzi, nasi gospodarze mogliby najpierw dopiac cos na ostatni guzik i wtedy oglosic, ze ruszamy z tym lub innym projektem - lub, ze czegos nie robimy. Czasem lepiej zajac sie na pierwszy rzut oka drobiazgami, ktorych w miescie jest do zrobienia cala masa a nie trzymac sie szlagierow i budowac sobie na nich sympatie ewentualnych wyborcow.
Tak zwane postindustrialne dziedzictwo pogranicza - no nie mam pytan..

doktorek12.12.2016 21:24

Znalazłem takie cudo. Szkoda, że go zburzyli, bo dziś byłby niezłym zabytkiem
http://jastrzebie_zdroj.fotopolska.eu/Jastrzebie-Zdroj/u18303,ul_Graniczna.html 
Zna może ktoś głębszą historię tego mostu?

Gal anonim12.12.2016 21:08

Już widzę jakie tłumy będą oblegały postindustrialnne dziedzictwo pogranicza to będą dobrze zmarnowane miliony , jak kawiarenka w parku , już niedługo drugie takie postindustrialnne dziedzictwo pogranicza otworzą na Jas-mosie, z biegiem lat całe Jastrzębie stanie się postindustrialnym dziedzictwem pogranicza, które będą zwiedzać turyści, a przesłanie będzie takie .... jak doprowadzono miasto do upadku.

do Gal anonim12.12.2016 20:35

Oj nie, rynek chyba był dłużej omawiany. Pamiętam jeszcze takie stare pomarańczowe ulotki Janeckiego z wizualizacjami. Potem powstałe pierwszy budynek i był szał a potem... chyba z 7 lat nic :D

ciemniak12.12.2016 19:57

A ja nie rozumie co to jest postindustrialnne dziedzictwo pogranicza i co ono bedzie tam robilo w tej starej lazni,ze trzeba na nie az 8 mln zl.Prosze o wyjasnienie.

Gal anonim12.12.2016 19:12

Ten cały OWN niedługo dostanie się do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej omawiana inwestycja .....

Magda12.12.2016 18:32

Prawdomowny skad wiesz że nie ma pieniedzy na OWN? Ma byc budowany przecież. Pisze w artykule przeciez

Prawdomowny12.12.2016 17:08

Urzad Miasta to jednak niezly kabaret. Trabia o tym OWN-ie od dwoch lat doskonale wiedzac, ze nie mamy na to pieniedzy. Hm co by tu zrobic, moze zakredycimy miasto na kilkadziesiat lat i powzolimy zrealizowac utopijne marzenia Pani Anny H. Bedzie fajnie, zgodzmy sie.. :)

ja12.12.2016 16:52

http://www.1enduro.pl/budowa-tras-rowerowych-singletrack/ 

Za 610 tysięcy to wysypią ścieżkę jakimś kiepskim kamieniem, a po zimie już nic z tego nie zostanie.

mysz12.12.2016 16:33

I to sa wspaniałe wiadomości.Brawo Pani Prezydent.

Super12.12.2016 16:28

Super ze udało się pozyskać pieniądze. Ścieżki rowerowe będą super! Park też w końcu doczeka się porządnego remontu bo te niektóre ściezki ktore tam są to az wstyd. Szkoda tylko ownu...

do Observer12.12.2016 16:15

Tak! Dla wielu mieszkanców OWN jest wazny! To ze ci sie nie podoba to twoja sprawa ale mieszkancy chcą OWNU!

Observer12.12.2016 16:06

No tak own najważniejszy...a po jastrzebski chyba drogach się już jeździć nie da. Remont mazowieckiej to tylko kropla w morzu potrzeb, Północna, al Piłsudskiego czy studzienki na 11 listopada to są konieczne inwestycje. Dalej jednak trzeba die trzymać own czy jakiegoś bzdurnego domu solidarności, który nie wiadomo komu ma służyć oprócz wojenki politycznej. Zejdzcie na ziemię.