Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
EkoOkna
14 grudnia 2016

Napisali w obronie więźniów 2899 listów

  • Napisali w obronie więźniów  2899 listów
  • Napisali w obronie więźniów  2899 listów
  • Napisali w obronie więźniów  2899 listów
  • Napisali w obronie więźniów  2899 listów
Więcej zdjęć:

W piątek, 9 grudnia,  społeczność Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II szósty rok z rzędu stała się centrum kampanii Amnesty International. Zorganizowaliśmy 17. Maraton Pisania Listów. 

"W chwili, kiedy mecz oglądasz, czytasz, co wykazał sondaż,

bawisz dziecko śmieszną miną – ludzie giną" - Josif Brodski

Wspólnie z przedstawicielami różnych instytucji, harcerzami i mieszkańcami miasta ponownie stanęliśmy w obronie „więźniów sumienia". Wytrwale walczyliśmy o prawa dla niesłusznie prześladowanych i niesprawiedliwie skazanych. Pisaliśmy listy, które mogą odmienić lub poprawić los osób, których prawa są łamane. Nasze apele zostaną wysłane do przedstawicieli rządów, do cel więziennych, do domów rodzin pokrzywdzonych. Ta ogromna ilość listów sprawia, że niesprawiedliwie skazani odzyskują wolność, torturowani odzyskują godność, krzywdzeni przez innych uzyskują ochronę prawną lub zmianę prawa, losy cierpiących poprawiają się.

Coroczny Koncert Wolności, który stał się nieodzownym elementem maratonów w ZS nr 5, dedykowany był zarówno ofiarom wszelkich prześladowań, jak i wolontariuszom z całego świata. Natomiast tegoroczny spektakl inspirowany był słowami piosenki Josifa Brodskiego pt. „Ludzie giną". Młodzież i tym razem pokazała, że potrafi nie tylko mówić o ważnych rzeczach, ale i podejmować działania na ich rzecz wszelkimi sposobami.

Nasz licznik o godzinie 7.00 rano 10 grudnia 2016 r. zatrzymał się na liczbie 2899 listów! Przed nami kolejny ważny etap: pakowanie i wysyłanie listów. Potem oczekiwanie na dobre wiadomości, bo przecież wszystkie „listy mają znaczenie".

Wierzymy, że uda nam się poprawić sytuację rdzennej społeczności Peace River w Kanadzie, która walczy o ocalenie ziemi przodków. Chcemy, aby władze Malawi chroniły osoby z albinizmem. Zaapelowaliśmy o sprawiedliwość dla Ilhama Tohtiego z Chin, który  został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym. Domagaliśmy się, aby prezydent Kamerunu  bezzwłocznie uwolnił Ivo, który został osadzony w więzieniu za napisanie żartobliwego smsa. Napisaliśmy także do przedstawicieli władz Turcji, żeby nie zamykali dziennikarki i prawniczki Eren Keskin w więzieniu za mówienie prawdy.

Zapowiadamy, że nie ustaniemy w walce o prawa człowieka. Największy sukces jest możliwy, jeśli działamy solidarnie, dlatego już dziś zapraszamy na 18. Maraton Pisania Listów w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju.

ZS nr 5

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmieniają świat słowami - bronią kobiet Zmieniają świat słowami - bronią kobiet

Będą bronić kobiet walczących o prawa człowieka Będą bronić kobiet walczących o prawa człowieka

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!