Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
14 grudnia 2016

Powstaną trasy rowerowe na nasypach kolejowych

Powstaną trasy rowerowe na nasypach kolejowych
fot. pixabay

Już niedługo powstanie żelazny szlak rowerowy, to znaczy ścieżki dla wielbicieli dwóch kółek poprowadzone po starych nasypach kolejowych. Na ten cel miastu udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. 

Budowę ścieżek rowerowych po starych nasypach kolejowych Jastrzębie będzie realizowało wspólnie z Godowem, Zebrzydowicami oraz czeskimi partnerami - Karwiną i Piotrowicami. W sumie na ten cel naszemu miastu udało się pozyskać ponad 172 tys. euro.

- W pierwszym etapie zostanie wytyczona mała pętla prowadząca po byłym szlaku kolejowym z Godowa, w krótkim odcinku przez Jastrzębie-Zdrój, dalej do Zebrzydowic, Piotrowic koło Karwiny (zabytkowy dworzec kolejowy, wiadukt, inne zabytkowe elementy infrastruktury kolejowej) i dalej przez obszar gminy Karwina z powrotem do Piotrowic. Na terenie Karwiny, ze względu na gęstą zabudowę miejską na tym etapie zostaną wyznaczone jedynie trasy rowerowe wraz z tablicami informacyjnymi o szlaku – informuje jastrzębski magistrat.

W Godowie i Zebrzydowicach dojdzie do częściowego dobudowania ścieżek rowerowych po byłym szlaku kolejowym wraz z łącznikiem w Jastrzębiu-Zdroju. W obrębie dawnej stacji kolejowej przy ulicy Szotkowickiej projektuje się miejsce do wypoczynku dla rowerzystów.  W gminie Piotrowice dojdzie do budowy ścieżki rowerowej od Zawady (od linii kolejowej) do granicy z gminą Karwina. Dzięki temu powstanie mała pętla o długości około 28 km, w tym zawierająca około 5,5 km nowych ścieżek rowerowych oraz 21 km tras rowerowych oznaczonych w ramach szlaku.

Przewiduje się, że budowa ścieżek rowerowych zakończy się do 31 grudnia 2017 roku. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zabrakło 8 mln zł. Trzeba dołożyć pieniędzy Zabrakło 8 mln zł. Trzeba dołożyć pieniędzy

We wrześniu odbędzie się Żelazny Rajd Rowerowy We wrześniu odbędzie się Żelazny Rajd Rowerowy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
TATA16.12.2016 18:33

I bardzo dobrze! teraz tylko wszystko zarasta drzewami - szkoda tego! kolej i tak nie utrzymywała torów. w latach 40 oddano do ruchu ale po tym jak kopalnia Moszczenica fedrowała zniszczyła nasypy i niwelację. mam nadzieję że będzie dobry asfalcik i szerokość min. 2m. Gratulację Pani prezydent za dotrzymanie słowa!

Gość15.12.2016 11:58

Paradoksalnie prezydent wystąpiła i nawet dostała pieniądze na analizę możliwości skomunikowania kolejowego Jastrzębia z miastami w Czechach. Teraz na linii kolejowej mają powstać ścieżki rowerowe. Czy to się kupy trzyma?

eReR15.12.2016 11:43

Byle nie kostka brukowa. Kostka to ZUO!

Gość15.12.2016 0:41

to miasto nie ma już żadnego sensu, kiedyś CODZIENNIE jeździłem pociągiem do Katowic... Czemu nie PKSem? Bo w pociągu mogłem spać, a w autobusie sie nie da.
No, s teraz wymyślają głupoty o ścieżkach rowerowych zamiast kolei...
Niech ZADBA KTOŚ O SZLAKI ROWEROWE, KTÓRE ISTNIEJĄ, BO WANDALE NISZCZĄ OZNAKOWANIA .a nikt tego nie naprawia....

Gość14.12.2016 21:11

to ściema, bo te tereny nie należą do miasta tylko do PKP i w dodatku mają znaczenie strategiczne. Już nie mówiąc o tym, że w Karinie pociągi normalnie jeźdzą, co godzinę...

konduktor14.12.2016 17:58

Do gość 17:12 a może oni myślą że jak u nas nie ma pociągów to wszędzie nie ma

konduktor14.12.2016 17:57

Pociągi w Karwinie się zlikwiduje.....hahahahaha

Pokaż wszystkie opinie (14)