Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
15 grudnia 2016

JSW: Górnicy będą bronić kopalni przed likwidacją

JSW: Górnicy będą bronić kopalni przed likwidacją
fot. JSW

Podczas środowych masówek górnicy z „Krupińskiego” opowiedzieli się przeciwko likwidacji kopalni. Nie chcą również podejmować pracy w innych zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

- 90 procent uczestników masówek ze zmian pierwszej i czwartej oraz 85 procent ze zmian drugiej i trzeciej poparło pozostawienie kopalni w strukturach JSW, udzielając nam mandatu do dalszych działań. Jeśli chodzi o pytanie dotyczące ewentualnej pracy gdzie indziej, wynik głosowania był podobny - zdecydowana większość wypowiedziała się przeciwko takiemu rozwiązaniu - mówi przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Krupiński" Mieczysław Kościuk. - Sam byłem nieco zaskoczony aż tak jednoznaczną opinią. To tylko pokazuje, jak wielka jest tutaj determinacja, by bronić zakładu pracy, który daje utrzymanie tysiącom osób, a przy obecnych cenach węgla w niedalekiej przyszłości mógłby stać się przedsiębiorstwem dochodowym - dodaje.

Szefa „Solidarności” z kopalni „Krupiński” popiera przewodniczący całej „Solidarności” w JSW Sławomir Kozłowski. Natomiast wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnia, że nikt z kopalni „Krupiński” nie pozostanie bez pracy i każdy otrzyma ofertę zatrudnienia w innych zakładach Spółki.

Zarząd JSW podkreślał, że kopalnia „Krupiński” nie rokuje osiągniecie trwałej rentowności, co powodowało, że była dużym obciążeniem dla firmy i dlatego rekomendowano jej wyłączenie ze struktur JSW. Przeciwko takiemu rozwiązaniu od początku protestowały związki zawodowe tej kopalni. Ostatecznie została ona przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w dniu 1 grudnia.

W związku z niezadowoleniem załóg kopalni „Makoszowy”, także przekazanej do likwidacji i „Krupiński”, przewiduje się podjecie akcji protestacyjnych przez załogi tych kopalń. Działacze nie wykluczają strajków.

Z ostatniej chwili: W czwartek o godz.1:00 w nocy górnicy z kopalni "Makoszowy" rozpoczęli podziemny strajk w proteście przeciwko likwidacji tek kopalni. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Gorąco wokół komunikacji miejskiej Gorąco wokół komunikacji miejskiej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Do górnik21.12.2016 13:00

Jak by władało PO to całe z załoga by oddali gebelsom i jeszcze dopłacili.

Górnik21.12.2016 9:57

Podziękujcie tym na których głosowaliście w wyborach, czyli PiS-owi. Jak widać to "prawi" (czytaj: lewi) ludzie i sprawiedliwi (czytaj: oszuści).

biks16.12.2016 20:46

O co ten cały lament. Nikt pracy nie traci!!! Co myślicie ZZ że my damy sie wrobić w kolejny lipny strajk? Inna sprawa by była gdyby zwalniali na bruk!

Subskrypcja16.12.2016 19:14

Ci co najszybciej przejdą na inne kopanie JSW połapią najlepsze miejsca i najszybciej się "zaaklimatyzują" na nowej grubie. Gorzej ze związkowcami i dozorem wszystkich szczebli (a szczególnie wyższym) - bo tych jest "za dużo" i nie potrzeba na innych kopalniach nierobów. Niby w najlepszej sytuacji są Ci co idą na urlopy górnicze, ale muszą się nastawić na bardzo długi okres oczekiwania. Na Jas-Mosie ,a trwa to już trzy miesiące !!! (i końca nie widać) górnicy nadal czekają na urlopy górnicze. Ponadto "fachowcy" potrzebni do likwidacji kopalni będą mieli "pod górkę" jeśli myślą ,że tak lekko puści ich SRK na urlopy górnicze.

do opini publicznej16.12.2016 8:03

Kopalnia Krupiński jest obiecana niemieckiej spółce. Ona musi być zlikwidowana bo sprzedać jej nie można.
Am dla czego były wyremontowane biura i inna infrastruktura? Bo niemiecka firma która będzie wydobywać wegiel tego potrzebuje. A na czele niemieckiej spółki stoi nasz były wysoko postawiony pracownik. ?Którego ludzie pozbawili stołka

Górnik16.12.2016 7:19

Tylko prywatyzacja całej spólki i lkwidacja wszystkich przywilejów górniczych postawi na nogi JSW.
WON Z PRZYWILEJAMI!Polskie górnictwo to mit.

Janek 1910 16.12.2016 0:57

Nikt już tych kopalń nie obroni.. Rząd PIS wziął pieniędze z UE na wypłatę odszkodowania i osłon dla zwalnianych ludzi.. Podejrzewam że rząd w 2017 roku zwiększy import węgla i to będzie zapłata rządu za wydanie zgody na likwidację kopalń.. Taka zapłata za zdradę górników.

Pokaż wszystkie opinie (42)