Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 27°22°
16 grudnia 2016

JSW zarobi na metanie?

JSW zarobi na metanie?
fot. JSW

Kopalnie będą mogły łatwiej pozyskiwać metan, który zalega w ich złożach. Znowelizowana ustawa o funkcjonowaniu górnictwa pozwala na pozyskiwanie tego gazu z likwidowanych kopalń. Jest to bardzo ważne między innymi dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która już wykorzystuje metan do produkcji energii. Poza tym w przyszłości na paliwie, jakim jest metan będzie można całkiem nieźle zarobić. 

Wprowadzona zmiana pozwoli na pozyskiwanie i zagospodarowanie metanu przez kopalnie JSW, której zasoby tego gazu są potężne. Nie będzie przeszkód, aby można było pozyskiwać ten gaz z zamykanych kopalń. Dzięki temu w Spółce zwiększą się dochody z tytułu sprzedaży tego produktu.

- Byliśmy inicjatorem tych zmian. Dotychczas obowiązujące regulacje prawne nie pozwalały na prowadzenie tego rodzaju działalności, a zamykanie zakładów powodowało oprócz wygaszania koncesji na węgiel również niemożność pozyskiwania kopaliny towarzyszącej, a więc metanu. W naszych zakładach, które dysponują zaawansowanymi systemami pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu do produkcji energii, wygaśnięcie koncesji wiązałoby się z likwidacją nowoczesnych instalacji, a metan wydzielałby się wprost do atmosfery. Z punktu widzenia prowadzonej przez JSW polityki w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo – zarówno własnych zakładów, jak i firm sąsiadujących – możliwość dalszego pozyskiwania metanu jest niezwykle istotna  - mówi Tomasz Gawlik, prezes JSW

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kto rządzi w JSW?  Niezaksięgowany węgiel? Kto rządzi w JSW? Niezaksięgowany węgiel?

Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących  Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Górnik19.12.2016 10:17

Panie "Tata": Tutaj akurat kolega elektryk mówi dobrze.

Tata17.12.2016 22:58

Do elektryk: lepiej łącz drutki bo O odmetanowaniu nic nie wiesz

Elektryk17.12.2016 9:46

Pięknie to brzmi . Teraz tylko czekać na realizację , bo z tego co wiem to i tak 90 procent metanu z działających kopalń idzie w powietrze .....

Gość16.12.2016 12:38

No to biali do kolejki będziecie oddawać to co macie najcenniejsze pod hełmem, ciekawe czy dostaniecie dzień wolny za donację.

Gość16.12.2016 11:38

Wdychać,Wdychać i jeszcze raz Wdychać

józwa16.12.2016 8:40

Będą zyski wypłacane od sprzedanego metanu

Wklęsły16.12.2016 8:37

Metan to je najlepszie