Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
16 grudnia 2016

JSW zarobi na metanie?

JSW zarobi na metanie?
fot. JSW

Kopalnie będą mogły łatwiej pozyskiwać metan, który zalega w ich złożach. Znowelizowana ustawa o funkcjonowaniu górnictwa pozwala na pozyskiwanie tego gazu z likwidowanych kopalń. Jest to bardzo ważne między innymi dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która już wykorzystuje metan do produkcji energii. Poza tym w przyszłości na paliwie, jakim jest metan będzie można całkiem nieźle zarobić. 

Wprowadzona zmiana pozwoli na pozyskiwanie i zagospodarowanie metanu przez kopalnie JSW, której zasoby tego gazu są potężne. Nie będzie przeszkód, aby można było pozyskiwać ten gaz z zamykanych kopalń. Dzięki temu w Spółce zwiększą się dochody z tytułu sprzedaży tego produktu.

- Byliśmy inicjatorem tych zmian. Dotychczas obowiązujące regulacje prawne nie pozwalały na prowadzenie tego rodzaju działalności, a zamykanie zakładów powodowało oprócz wygaszania koncesji na węgiel również niemożność pozyskiwania kopaliny towarzyszącej, a więc metanu. W naszych zakładach, które dysponują zaawansowanymi systemami pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu do produkcji energii, wygaśnięcie koncesji wiązałoby się z likwidacją nowoczesnych instalacji, a metan wydzielałby się wprost do atmosfery. Z punktu widzenia prowadzonej przez JSW polityki w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo – zarówno własnych zakładów, jak i firm sąsiadujących – możliwość dalszego pozyskiwania metanu jest niezwykle istotna  - mówi Tomasz Gawlik, prezes JSW

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Konstruktorzy z JSW wynalazek stworzyli w garażu Konstruktorzy z JSW wynalazek stworzyli w garażu

W kopalni JSW strop zawalił się na górników W kopalni JSW strop zawalił się na górników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Górnik19.12.2016 10:17

Panie "Tata": Tutaj akurat kolega elektryk mówi dobrze.

Tata17.12.2016 22:58

Do elektryk: lepiej łącz drutki bo O odmetanowaniu nic nie wiesz

Elektryk17.12.2016 9:46

Pięknie to brzmi . Teraz tylko czekać na realizację , bo z tego co wiem to i tak 90 procent metanu z działających kopalń idzie w powietrze .....

Gość16.12.2016 12:38

No to biali do kolejki będziecie oddawać to co macie najcenniejsze pod hełmem, ciekawe czy dostaniecie dzień wolny za donację.

Gość16.12.2016 11:38

Wdychać,Wdychać i jeszcze raz Wdychać

józwa16.12.2016 8:40

Będą zyski wypłacane od sprzedanego metanu

Wklęsły16.12.2016 8:37

Metan to je najlepszie