Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
31 grudnia 2016

Uwaga! Ostrożnie z fajerwerkami!

Uwaga! Ostrożnie z fajerwerkami!
fot. pixabay

Świętowanie Nowego Roku to czas wielu imprez, podczas których jedną z atrakcji są pokazy sztucznych ogni. Każdy poprzedni rok potwierdza, że niewłaściwe posługiwanie się fajerwerkami może doprowadzić do tragicznych wypadków. Zachowajmy zatem rozsądek i szczególną ostrożność podczas ich używania.

Co roku w okresie świąteczno-noworocznym  wzrasta obrót wyrobami pirotechnicznymi. Podczas posługiwania się fajerwerkami wiele osób ulega obrażeniom, które nieraz kończą się trwałym kalectwem.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, temperatura petardy dochodzi do 1500 stopni C. Wybuchając nagle, może nie tylko spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale nawet poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu jakichkolwiek obiektów narażonych na pożar. Nie należy używać fajerwerków w grupie osób i w miejscach, zwłaszcza publicznych, w których mogą one spowodować jakiekolwiek zagrożenie. Ważne, aby zachować bezpieczną odległość od odpalanych fajerwerków - nie mniej niż 2-3 metry. Bardzo niebezpieczne są próby ponownego odpalania niewypałów. W takim przypadku należy odczekać dłuższą chwilę, aby w ogóle podejść do petardy.

- Apelujemy do rodziców i opiekunów o rozwagę i szczególny nadzór nad dziećmi, które często są nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że huk fajerwerków płoszy zwierzęta, szczególnie psy, dlatego zadbajmy również o ich spokój i bezpieczeństwo. Informujemy, że służba kontrolno-rozpoznawcza KM PSP w Jastrzębiu Zdroju prowadzi obecnie kontrolę punktów sprzedaży materiałów pirotechnicznych pod kątem m.in. ich bezpiecznego przechowywania, właściwego oznakowania (wyroby powinny posiadać instrukcję bezpieczeństwa) oraz posiadania przez sprzedawców stosownych zezwoleń na prowadzenie działalności w tym zakresie. Przypominamy też, że wyrobów pirotechnicznych nie wolno sprzedawać osobom niepełnoletnim. Apelując jeszcze raz o mądrość i rozwagę w posługiwaniu się materiałami pirotechnicznymi wyrażamy nadzieję, że w żadnym przypadku okazywana przez państwa radość nie zmieni się w tragedię i ból poszkodowanych oraz ich najbliższych. Życzę udanej i bezpiecznej zabawy sylwestrowej oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku - mówi mł. bryg. Mirosław Juraszczyk, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sylwester pod Gwiazdami - impreza na całego Sylwester pod Gwiazdami - impreza na całego

Jastrzębianie przywitali Nowy Rok 2018 Jastrzębianie przywitali Nowy Rok 2018

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
hejk01.01.2017 10:43

hehe, znowu "mędrcy" z urzędu miejskiego wystrzelili forsę w niebo i spowodowali, że psy szczekały w całym moim bloku ze strachu, brawo "mędrcy".... Chcecie imprezować, to kupcie za swoje pół litra i się zabawiajcie, nie róbcie hałasu!

do ireneusz31.12.2016 20:17

Coś ci się źle myśli. Nie rób tego. Żyj jak każdy człekopodobny. Żryj, załatwiaj się gdzie popadnie, wyrzucaj gdzie ci pasuje. Życzę Ci znalezienia granatu i miłej z nim zabawy. Szybciej nas uwolnisz od siebie. Ale próbuj też z tym co dziś można kupić. Jak już zapalisz lont to trzymaj w rękach żeby nie zgasł. Na pewno wprawisz w podziw swych kumpli.

ireneusz31.12.2016 19:09

dajcie jeszcze info jak ich uzywac bo przeciez fajerwerki sa produkowane od tego roku i nie wiem, to ze sa debile?? byli i beda nic nie dadza apele, pieski?? no coz jakos przezyja, niech ich wlasciciele zabardzo nie szczekaja :)

Spacerowicz31.12.2016 17:34

Ilu przygłupów zrobiło sobie już krzywdę? Ja widziałem jednego, ale niegroźnie. Przestał się jednak bawić w strzelanie.