Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
4 stycznia 2017

Szkoły nie będą zamykane. Nauczyciele zachowają pracę

Szkoły nie będą zamykane. Nauczyciele zachowają pracę
fot. UM Jastrzębie / Piotr Kędzierski

Szkoły w mieście nie będą zamykane, a nauczyciele zwalniani. To główny wniosek po wtorkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miasta, która była poświęcona sprawom oświaty w Jastrzębiu. W posiedzeniu udział wzięli władze miasta, przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół i rodzice. 

Sesja  została zwołana z inicjatywy radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz Iwony Rosińskiej (Klub Radnych Wspólnota Samorządowa).

- Wiele samorządów już wykańcza plany wdrożenia reformy oświaty w życie. Również w Jastrzębiu istnieje potrzeba zintensyfikowania działań. Nadto, co bardzo istotne, planowanie zmian przez Prezydenta Miasta z Wydziałem Edukacji musi odbywać się przy ogólnomiejskiej, transparentnej, dostępnej dla zainteresowanych debacie - napisali m.in. we wniosku uzasadniającym zwołanie sesji. 

Podczas posiedzenia radni PiS uzasadniali, że Jastrzębie ma spore opóźnienia związane z wprowadzeniem reformy edukacji, w stosunku do innych miast. Wyrazili niepokój związany z tym, czy nauczyciele nie stracą pracy, a szkoły nie będą zamykane. Również przedstawicielka związków zawodowych zaapelowała o to, aby zagwarantować pedagogom miejsca pracy.  Wyraziła troskę o to, czy będą mieć oni zapewnione zatrudnienie.

Prezydent Anna Hetman zwróciła się do wszystkich uczestników dyskusji o spokojne podejście do sprawy. Zapewniła, że szkoły nie będą zamykane, a miasto zrobi wszystko, aby nauczyciele byli spokojni o swoją przyszłość.

- Jestem z jednej strony zniesmaczona, a z drugiej przerażona tym, do czego jeszcze posuną się radni PiS. Sesja nadzwyczajna dotycząca reformy oświaty, zwołana z inicjatywy radnych PiS pokazała, komu, na czym zależy. Materiał dotyczący sieci szkół, który został również przedstawiony wcześniej radnym i dyrektorom szkół wyraźnie pokazywał, że żadna szkoła w mieście nie będzie zamknięta. Żadna. Kuratorium również o tym wiedziało, bo rozmawialiśmy wcześniej. Tymczasem radni nie rozumiejąc sedna sprawy, bądź celowo, wprowadzili zamęt i niepokój - powiedziała prezydent.

Podczas sesji wystąpiła również przedstawicielka Rady Rodziców SP nr 10 sprzeciwiając się utworzeniu Szkoły Podstawowej w dotychczasowym Gimnazjum nr 8, uzasadniając, że odbędzie się to kosztem uczniów z „dziesiątki”. Nie zgodziła się również na przeniesienie klas piłkarskich do ZS nr 5, gdzie planowane jest powołanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Głos zabrał również Dariusz Jeziorski, inicjator powołania stowarzyszenia rodziców jastrzębskich uczniów i zadeklarował podjęcie działań „w obronie i interesie dzieci”.

- W Jastrzębiu tchnie optymizmem. Widzę na tym posiedzeniu pozytywne rzeczy. Plan, sieci szkół, który został tutaj przedstawiony wymaga poprawy. Ale uchwały w tej materii muszą być podejmowane w spokoju, tak jak mówiła pani prezydent. Kuratorium zaprasza państwa do współpracy - mówiła, podsumowując spotkanie Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Wkrótce szerzej na ten temat.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Jest nowa koalicja w Radzie Miasta? Jest nowa koalicja w Radzie Miasta?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
jano07.01.2017 8:53

Przywrócić podstawówke na Katowickiej. Nie chcę aby moje dziecko chodziło do SP 10. Już nie wspomne że w SP 10 sekretarka bardziej rządzi niż dyrektor a do tego taka niesympatyczna.

Gość05.01.2017 7:22

Ta sesja to kompromitacja, pani Kurator wprowadziła ludzi w błąd mówiąc ze każda podstawówka ma być z mocy ustawy przekstałcana w gimnazjum. To jest tylko jeden z waraiantów, który dopuszcza ustawa, można takie gimaznjum włączyć do szkoły licealnej lub technicznej lub przekstałcić w całkiem nowe liceum. Wystarczy tylko poczytać usytawę, aby się o tym dowiedzieć. Tak, że dorodzy nauczyciele z ZS nr 1 nie wyobrażajcie sobie ze będzi u was podstawówka. Wasze gimnazjum zostanie po prostu wchłonięte do ZS nr 1.

rodzic05.01.2017 7:05

Jak można się cieszyć z oplucia kogoś? To takie niskie, chamskie, prostackie! Pasuje do niektórych radnych z pisu. Dlaczego ludzie przed wyborami nie zapoznaja sie z przeszłością kandydatów, tylko wierza w złudne obietnice? Teraz mamy efekty. Ale tylko jeszcze 2 lata i bedzie można odetchnąć bez wiekszosci pisu.

Margeritta04.01.2017 21:38

A co z salezjankami? Ponoć szukają lokum na podstawówke. Proponuje połączyć z ZS5, która ma za patrona JPII i chce być teraz sportową podstawówką. Piękna idea, sport+pobożność. Wilk syty i owca cała...

Gość04.01.2017 21:33

Wczorajsza sesja to skandal. Jakich my mamy radnych. Co to miało być? Jaki najgorszy samorząd? Przecież czas do podjęcia uchwał jest do końca marca. A skoro sieć nasza się nie zmienia, to co tu trzeba tłumaczyć? Że gimnazja są likwidowane to wiemy, bo obecny rząd szedł do wyborów w hasłem - likwidujemy gimnazja. Tragedia, jeszcze raz tragedia. Kłamstwa przykrywa się jedynie słuszną retoryką pisowska. Ludzie, czy wy tego nie widzicie?

Gość04.01.2017 21:00

Rodzice z 10 dali się podpuścić, wiadomo komu. Najlepszym rozwiązaniem jest przywrócenie Sp13.Jedno dziecko przeszło tę szkołę i kolejna dwójka w 100% tam nie pójdzie. Jestem zbulwersowany. Podjęcie decyzji o przywróceniu szkoły na Katowickiej, to bardzo dobra decyzja.

Wiocha 04.01.2017 20:38

Jsnecki pokazał chamstwo na sesji prostacko komentując sesje i oceniając prezydenta, ale cóż wiocha - Bzie

Pokaż wszystkie opinie (29)