Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
EkoOkna
10 stycznia 2017, Publicystyka

Burza o Szkołę Mistrzostwa Sportowego

Burza o Szkołę Mistrzostwa Sportowego
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II wywołało sporą burzę. Wprawdzie Komisja Kultury i Sportu Rady Miasta zaaprobowała ten pomysł, przy jednym głosie wstrzymującym się Andrzeja Matusiaka, to jednak podczas sesji grudniowej radni zdjęli tą uchwałę z porządku obrad. Nie pomogła nawet obecność kibiców GKS Jastrzębie 1962, trenerów klubu oraz przedstawicieli szkoły. 

Radny Szymon Klimczak sięgnął po najcięższe argumenty. Zarzucił prezydent Annie Hetman, że decydując o powstaniu klas piłkarskich w ZS nr 5 i zabierając je z SP nr 10, kieruje się „kolesiostwem i kumoterstwem”.

- Prezydent Miasta Anna Hetman mocno lobbuje tylko za Zespołem Szkół nr 5, kosztem innych szkół, a także kosztem dobrej opinii ZS nr 5. Gdyby bowiem, szkoła prowadzona przez panią dyrektor Gadowską, była rozpatrywana przy rozpatrywaniu innych szkół, takie zarzuty o kolesiostwo z ust mieszkańców, powtarzane przez radnych, by nie padały. W ostatnim czasie Pani Anna Hetman sama uplotła na siebie bicz, dostarczając argumentów przemawiających za ponadprzeciętnym lobbingiem za ZS 5. Chodzi o plan wycięcia z SP 10 klas sportowych piłki nożnej i przeniesienia ich do ZS 5. Wreszcie niespodziewana i oderwana od reszty szkół prezydencka propozycja przekształcenia Gimnazjum nr 1 z ZS 5 w Gimnazjum nr 1 Mistrzostwa Sportowego w ZS 5 – uzasadniał, po sesji oświatowej w styczniu, Szymon Klimczak.

Trener GKS Jastrzębie Jarosław Skrobacz zabrał głos na ten temat, podczas sesji oświatowej, na której powrócono do tej sprawy.  Powiedział, że inicjatywa powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego wyszła od klubu GKS Jastrzębie 1962, po to, aby dzieci miały zapewnione odpowiednie, profesjonalne warunki do trenowania piłki nożnej.

- Dlaczego nie chcemy zapewnić dzieciom tego, aby trening mógł być przeprowadzony w dobrych warunkach? Nie da się tego wszystkiego stworzyć przy boisku typu Orlik. Dlaczego nie może istnieć Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu piłka nożna? Trzeba wybrać to najlepsze rozwiązania dla dzieci. Taka szkoła powinna być jak najbliżej boisk, bazy z dobrym dojazdem dla dzieci, z możliwością zapewnienia im posiłków. Przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej, udziału w rozgrywkach, determinują do tego, żeby to wszystko było połączone z GKS Jastrzębie - mówił m.in.

Radny Andrzej Matusiak (PiS), uważa, że wszystkie szkoły powinny być traktowane na tym samym poziomie. Poruszył również kwestę likwidowania klas piłkarskich w SP nr 10 i przeniesienia ich do ZS nr 5. Pytał, czy Urząd zrealizuje właśnie takie zamiary.

Po sesji styczniowej kibice GKS Jastrzębie 1962 na swoim profilu FB odnieśli się do tej sprawy.

- Jeżeli skutecznie zablokują Szkołę Mistrzostwa Sportowego wejdziemy na ścieżkę wojenną - w takim wypadku zero poparcia dla jastrzębskiego PiS-u, niezależnie od politycznych upodobań, zero poparcia dla jastrzębskiej „Solidarności” i pan Kasza wypad z Urzędu - napisali m.in. kibice GKS.

Kibice GKS przybyli w liczbie kilkudziesięciu osób na posiedzenie Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta, która odbyła się 5 stycznia. Zwrócili się do radnych z pytaniem, czy zaaprobują powstanie SMS w ZS nr 5, jak pierwotnie planował Urząd Miasta.

Przewodniczący Komisji radny Mirosław Kolb (PiS) powiedział, że każdy radny podejmie decyzje sam podczas głosowania. Wyraził jednak swoje osobiste zdanie na ten temat.

- Uważam, że szkoła powinna powstać tam, gdzie są najlepsze warunki ku temu, czyli w Zespole Szkół nr 5. Podczas sesji pod koniec stycznia uchwała w tej sprawie powróci pod obrady. Osobiście zagłosuję za nią i będę rekomendował to pozostałym radnym – powiedział Mirosław Kolb.

O tym, czy powstanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu piłkarskim dowiemy się podczas sesji pod koniec w stycznia. Wówczas okaże się, czy zdecyduje dobro dzieci, czy też rozgrywki polityczne. Swoje racje mają także kibice GKS, którzy argumentują, że Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu piłkarskim jest niezbędna do otrzymania przez klub licencji na grę w II lidze.

Polub i udostępnij
Czytaj też

GKS 1962 doceniony za działalność społeczną GKS 1962 doceniony za działalność społeczną

Hokeiści przegrywają z GKS-em Tychy 0:3 Hokeiści przegrywają z GKS-em Tychy 0:3

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (65)
mama28.08.2017 16:16

nas rodzicow nikt nie pytal o zdanie zabranie sie odbylo to dowiedzielismy sie po fakcie ze bylo zebranie rodzice i dzieci nie maja nic do powiedzenia

Smutny pan bez wąsa.28.05.2017 15:31

Buahah nie chcesz dzieciaka szkolić to fruuuuu .
Dobra zmiana, ale tłuści rodzice jak by mogli to za dzieci trenowaliby i uczyli!!
Najlepsze w tym temacie są te tłuste i wyfikowane mamusie, które ryczą do trenera" mój synek, mój synek na boisko on ma włosy jak ronaldo i korki jak mesi,"ten trener jest do dupy moje dziecie jest najlepsze a on nie wpuszcza mi mami synka na boisko" a teraz szkoła mistrzostwa spoertowego biduleństwo się będzie musiał uczyć!!

Rodzic06.04.2017 19:54

Dokładnie.Niech kibice zajmą się kibicowaniem ,a nie żądzą naszymi dziećmi my chcemy by pozostali w 10 i niech nikt nie mówi,że rodzice tak wybrali bo nawet zebrania nie było i rodzice o niczym nie wiedzieli .Niech kibice idą grać na salę gimnastyczną w szkole 5.

Rodzice 06.04.2017 18:59

Niech pani prezydent przyjdzie na zebranie z rodzicami w szkole podstawowej nr 10 i spyta ich o zdanie my naprawdę wolimy,żeby nasze dzieci zostały w 10.To nie ładnie "grać"dziećmi tylko po to by GKS dostał kasę (2liga)marzenia.

Rodzic 02.02.2017 22:14

A w tej szkole dalej radośnie kasuje się za kluczyk i dostęp do szafki szkolnej? Nie sądzę aby zrezygnowali z TAKIEJ kasy. Rzekomo na Komitet Rodzicielski..

były radny17.01.2017 7:21

Głosowali za szkołą mistrzostwa sportowego Ci, którym zależy na dobru dziecka. Oczywiście można to sprawdzić i przekonać sie kto z radnych chodzi na sznurku pisowców.

amigo16.01.2017 15:43

Może podacie kto jak głosował na grudniowej sesji.Wyjdzie prawdziwa twarz PiS.

Pokaż wszystkie opinie (65)