Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
11 stycznia 2017

Trwa kontrola w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Trwa kontrola w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrolę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Inspektorzy sprawdzają, czy wypłata nagrody barbórkowej na dwie części była zgodna z prawem. Kontrolowany jest również sposób przenoszenia pracowników zamykanej kopalni „Krupiński” do innych zakładów Spółki. 

- Na wniosek naszej organizacji związkowej – Związku Zawodowego „Jedność”, PIP kontroluje czy wypłata „barbórki” na dwie raty jest zgodna z prawem oraz, czy przenoszenie pracowników „Krupińskiego” na inne kopalnie nie odbywa się ze szkodą dla nich. Z naszych informacji wynika, że pracownicy ci otrzymują do podpisania aneks do umowy i nie za bardzo wiedzą, na jakich warunkach będą pracować. Nie znają zasad wynagradzania. Nie wiedzą, na jakim stanowisku będą zatrudnieni - wyjaśnia Oskar Karwacki ze Związku Zawodowego „Jedność” Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Według informacji związkowców kontrola rozpoczęła się w dniu 10 stycznia i ma potrwać do dnia 10 lutego.

Co do podziału nagrody barbórkowej, to zarząd JSW zawsze stał na stanowisku, że zostało to ustalone ze stroną społeczną w porozumieniu z września 2015 roku i jest całkowicie zgodne z prawem.

- Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęła się w dniu 29.12.2016 r., a zakres przedmiotowej kontroli obejmuje prawną ochronę pracy, w tym bhp. W związku z tym, że na dzień dzisiejszy inspekcja pracy jest w trakcie prowadzenia czynności, nie jest nam znany ostateczny wynik kontroli. Jednocześnie przypominamy, że wypłata w dwóch ratach nagrody z okazji „Dnia Górnika” wynika z Porozumienia i jest jednym z elementów  programu restrukturyzacyjnego. Natomiast przeniesienia pracowników z kopalni „Krupiński” do innych kopalń JSW SA odbywają się tylko na zasadzie porozumienia stron, za zgodą pracownika - skomentowała całą sprawę rzecznik prasowy JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. 

Oskar Karwacki (Związek Zawodowy "Jedność")

Polub i udostępnij
Czytaj też

Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki" Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki"

Jastrzębie świętuje Barbórkę Jastrzębie świętuje Barbórkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
edi13.01.2017 7:11

Tylko. Na. Po

Suchy Ernest11.01.2017 19:23

Kaj som piniundzeeee

józwa11.01.2017 12:21

"Ze stroną społeczną" tzn z kim ? bo chyba "Solidarność" nie reprezentuje strony społecznej juz od dawna tylko własne stołki .

teodor11.01.2017 11:42

Jak jsw złamało prawo razem z solidarnością i innymi którzy to podpisali aby 14 była w 2ratach.to niech natychmiast oddają pieniążki z odsetkami.proste.

Rumcajs11.01.2017 11:23

Ryl to ryl !

czerstwy pulik11.01.2017 10:47

Jednosc to oszołomy .Kto sra w swoje gniazdo........idiota tylko

alojz11.01.2017 10:34

Oddawać kasa.

Pokaż wszystkie opinie (8)